Krok za tobą

Bestsellerowa autorka „New York Timesa”

Przed laty brat Sharlah zatłukł pijanego ojca, by uratować im obojgu życie. Teraz, gdy adoptują ją psycholog kryminalny Pierce Quincy i jego partnerka Rainie Conner, nareszcie udaje jej się znaleźć swoje miejsce w świecie. Tymczasem na pobliskiej stacji benzynowej dochodzi do podwójnego morderstwa. Czy to możliwe, by brat Sharlah znów zabijał?

„Krok za tobą tylko upewnia nas, że Lisa Gardner jest królową psychologicznego suspensu”. Providence Journal

Informacje dodatkowe o Krok za tobą:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-04-18
ISBN: 978-83-8110-301-5

Kup książkę Krok za tobą

Krok za tobą - opinie o książce

"Rodzina nie powstaje w jeden dzień, ale można ją zniszczyć w jednej chwili".

„Krok za tobą” to już siódma część cyklu kryminalnego Lisy Gardner z „ekspertami od potworów” Quincy i Rainie i kolejna potwierdzająca znakomity poziom i niewyczerpany zasób pomysłów Autorki. Emocje budzi nie tylko kontynuacja losów znanych i lubianych bohaterów, ale przede wszystkim wprowadzenie nowych postaci, których tragiczna przeszłość wraca z ogromną siłą przekreślając nadzieje na przyszłość.

Telly Ray i Sharlah to rodzeństwo, które przetrwało piekło patologii. Ceną przeżycia była dla nich śmierć rodziców i brzemię, jakie zmuszeni są nieść. Rozdzieleni, sprawiający problemy trafiają do kolejnych rodzin zastępczych, by w końcu znaleźć spokój, zrozumienie, a nawet miłość. Quincy i Rainie po kilku latach pieczy zastępczej nad zamkniętą w sobie Sharlah otrzymują zgodę na adopcję. Frank i Sandra stają się dla Telly’ego Raya kimś więcej niż mentorami przygotowującymi go do wejścia w dorosłość.

Co więc idzie nie tak, że Telly Ray ponownie zabija? Czy zagrożona jest również Sharlah?

Quincy i Rainie osobiście zaangażowani w sprawę nie spoczną, póki nie dopadną zabójcy, nie poznają jego motywów i nie uchronią córki przed niebezpieczeństwem. A prawda jest bardziej zawiła i przerażająca niż początkowo może się wydawać. Czy zdążą ją odkryć nim kolejne osoby stracą życie?

Rozpoczyna się niebezpieczna obława przetykana chwytającymi za serce retrospekcjami stopniowo ukazującymi zdarzenia, które doprowadziły do tragedii. Perspektywy oszczędnej w słowach i emocjach trzynastoletniej Sharlah, która poznała różne oblicza rodziny i zagubionego, obawiającego się wejścia w dorosłość siedemnastolatka żyjącego z brzemieniem ojcobójcy poruszają do głębi.

Powieść Gardner nie tylko intryguje zagadką kryminalną i porusza ważne problemy społeczne, ale przede wszystkim próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym są rodzinne więzi, kiedy powstaje rodzina i co ją tworzy. I jest to oczywiście historia, której nie sposób przerwać nim wybrzmi zakończenie.

Kim jest poszukiwany nastolatek? Jakie zbrodnie zostały mu przypisane? Co łączy młodego mężczyznę i przybraną córkę Quinciego i Rainnie?

Już od długiego czasu Lisa Gardner zajmuje bardzo wysokie miejsce na mojej liście najlepszych autorek kryminałów i thrillerów. Choć najchętniej wciąż sięgam po powieści z serii z detektyw  D.D.Warren, to i inne cykle pisarki zdecydowanie wpisują się w mój gust czytelniczy.

„Krok za tobą” to kolejna opowieść z byłymi profilerami kryminalnymi- Quincym i Rainnie. Inteligentne, doświadczone i zdeterminowane małżeństwo zawsze dostarcza czytelnikom fantastycznej rozrywki. Tym razem sprawa okazuje się o tyle bardziej interesująca, że dotyczy ich osobiście. Prywatne zaangażowanie nadaje całości nieco intymny ton. Pozwala inaczej spojrzeć na bohaterów, nieco lepiej ich poznać, zobaczyć ich z bardziej ludzkiej strony. W najnowszej powieści bowiem na chwilę przestają być profilerami, po to, by przyjąć rolę zmartwionych i zdezorientowanych rodziców trudnej nastolatki.

Ten intymny motyw sprawia, że książka przybiera mocno psychologiczny zarys, a miejscami bardziej przypomina powieść obyczajową niż thriller kryminalny. Gardner poświęca sporo miejsca przeszłości bohaterów, oddaje ich myśli i emocje. Przedstawia ich nam tak realistycznie, jakby mówiła o członkach własnej rodziny i sprawach osobistych. Każdy z nich otrzymuje w książce trochę miejsca dla siebie i może zabrać głos. Naprzemienna narracja wzmacnia zainteresowanie czytelnika i pogłębia wartość przedstawionej historii.

Choć te psychologiczne i obyczajowe wątki często wysuwają się na prowadzenie, nie mogę powiedzieć, bym wyczuła braki w tematach, na których najbardziej mi zależało. Gardner kojarzę jako wspaniałą twórczynię mrocznych, niepokojących i klimatycznych historii, pełnych zwrotów akcji i niespodzianek. Przy każdej książce, która wyszła spod jej pióra, czuję ogromną ciekawość i wielkie emocje. Nie inaczej było tym razem. Autorka znakomicie pokazała poszukiwania podejrzanego, w które zaangażowały się nie tylko służby i główni bohaterzy, ale także tropiciele i osoby postronne, chętne do pomocy. Podążanie ich śladem, szukanie tropów, próba rozwiązania zagadki na własną rękę- te elementy nie pozwoliły mi oderwać się od książki ani na moment.

Gardner specjalizuje się także w rodzinnych sekretach i trupach ukrytych w szafie. „Krok za tobą” to historia czerpiąca z tych motywów. Podczas lektury mamy świadomość, że nie wszystko zostało nam wyjaśnione, zaczynamy dostrzegać, że autorka zachowała pewne informacje dla siebie. Próbujemy poznać sekrety bohaterów, zrozumieć motywy podjętych przez nich decyzji. Obserwujemy powracającą do nich przeszłość. Stawiamy się na ich miejscu. Przekonujemy się w końcu, że mroczne tajemnice i sekrety mogą być wspaniałą bazą do zbudowania dobrego kryminału czy thrillera.

W każdej książce ogromne znaczenie ma styl autora. Kiedy ten potrafi nas zatrzymać za sprawą intrygującej i magnetycznej narracji, to jesteśmy mu w stanie wiele wybaczyć i przymknąć oko na niektóre niedociągnięcia. Wyrazisty, doświadczony i wyważony styl również należy do mocnych stron autorki. Wspaniale się czyta jej historie. Zwłaszcza, że u niej ta narracja nie musi niczego maskować. To po prostu kolejny atut jej twórczości.

Nie pamiętam, żeby historie Gardner kiedykolwiek mnie rozczarowały, zostawiły bez odpowiedzi lub wywołały niedosyt. „Krok za tobą” jest kolejną świetną książką w mrocznym dorobku autorki. serdecznie polecam wszystkie tytuły związane z jej nazwiskiem.

"Kim jestem? Zerem czy bohaterem?"

Ciekawe, jakiego asa w rękawie tym razem chowa Lisa Gardner. Bo że chowa, to mam pewność, tylko jakich rozmiarów sieje on spustoszenie i rozgrzewa emocje, tego mogę się tylko domyślać. Ale znając tę autorkę, trzeba się nastawić na niecodzienne wrażenia, przecież mamy przed sobą najnowszą powieść mistrzyni thrillera …

Na stacji benzynowej z samego ranka dochodzi do podwójnego morderstwa. Oczywiście po sprawcy nie ma śladu, ale na nagraniu z monitoringu widać, jak ktoś strzela właśnie z jedną z kamer. To on? Telly Ray Nash, nastolatek, który będąc kilkuletnim dzieckiem brutalnie zatłukł na śmierć ojca kijem bejsbolowym i zabił matkę. Czy robił to w obronie przed pijanym ojcem, który się znęcał nad rodziną? Czy dzięki niemu młodsza siostra, Sharlah, przeżyła? Po śmierci rodziców trafili do różnych rodzin zastępczych, dziewczynka została adoptowana przez psychologa policyjnego Pierce Quincy i policjantkę Rainie Conner. Wszystkie znaki wskazują, że morderca to działający w amoku Telly. Tylko nie jest znany motyw jego postępowania. Zaczyna się wyścig z czasem. Kto będzie szybszy i sprytniejszy? Policja wraz z specjalistami od tropienia depczą po piętach sprawcy. Ale nie mogą go schwytać, jest jak duch, pojawia się, by za chwilę rozpłynąć się w powietrzu. Uciekając nastolatek popełnia wiele błędów, na szlaku jego ucieczki pojawiają się kolejne ofiary. Czas zatrzymać tę niebezpieczną rozgrywkę, ale jak? Trzymajcie się mocno i wyruszcie tropem nastolatka, będziecie mocno zaskoczeni, w jakich okolicznościach skończy się wasza przygoda …

Krok za tobą to pełen napięcia thriller, w którym od samego początku nic nie jest pewne i oczywiste. Odnoszę wrażenie, że pojawiające się sugestie i oskarżenia pod adresem domniemanego sprawcy mają na celu ukształtowanie naszego punktu widzenia, autorka tak prowadzi fabułę, abyśmy od razu szli jej śladem, nie mieli czasu na własne przemyślenia. I tak prowadzeni nie doszukujemy się innych znaków czy śladów, a jeżeli się pojawią, to je ignorujemy. A w finale, zaskoczenie wielkie, przecież wszystko wskazywało, że nie będzie żadnych niespodzianek.

Autorka wiele miejsce poświęca relacjom rodzinnym, szczególnie między rodzeństwem. Ukazuje wielkie zżycie rodzeństwa, tym bardziej istotnego, bo w przeszłości doszło między nimi do traumatycznych wydarzeń. Po śmierci rodziców wychowywali się w innych rodzinach, co też znacząco ich ukształtowało. Ale jedno można stwierdzić, nie wiadomo co by się stało, rodzeństwo zawsze będzie łączyła silna i mocna więź. I nikt nie jest w stanie jej przeciąć i próbować ich rozdzielić.

Ogromnym walorem tej historii jest atmosfera i klimat. Przenikliwy i gęsty. Mimo, że ciągle gonimy sprawcę, na plecach odczuwamy jego oddech. Odnosimy wrażenie, że jesteśmy nieustannie obserwowani, przez to, przez nasze ciało przenika wzmożona czujność. Strach, obawa o własne życie, niepewność, gdzie się skończy nasza przygoda …

Mistrzowska powieść mistrzyni gatunku. Klimatyczna i zatrważająca. Wzruszająca i traumatyczna. Jeżeli chcecie się przekonać, spróbujcie sami podążyć śladem brata, tylko bądźcie czujni i ostrożni, jest uzbrojony po uszy i sprytny … Z tej pogoni tylko jeden może wyjść zwycięsko. I kto to będzie? Ten, kto będzie bardziej odporny psychicznie i pokona drzemiące w nim demony przeszłości ...

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2018-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2018, Posiadam,

Lisa Gardner należy do moich ulubionych autorek dlatego tez biorąc do ręki 'Krok za Tobą"wiedziałam,że nie będę się nudzić.I rzeczywiście jest to książka,która zaskakuje na każdej stronie.Autorka buduje napięcie w każdym opisie,dialogu,gdzie czujemy niepokój i napięcie.
W książce tej autorka porusz temat losu dzieci,które wywodzą się z patologicznej rodziny,a co najgorsze do czego jest zdolne dziecko,które musi bronic swoje rodzeństwo.Wiem ,ze to fikcja literacka,ale trochę słychać w ówczesnym świecie jak dzieci zabijają swoich rodziców.
Jest tu sporo emocji tych złych ale i dobrych,dużo krwi również tej niepotrzebnej,gdzie zachłanność bierze górę .Bardzo podobała mi się książka również pod względem psychologicznym bohaterów, ponieważ niektóre postacie były idealnie rozrysowane i bardzo naturalnie wypadały w całej tej książce.Polecam

Lisa Gardner już dawno ma specjalne miejsce w moim czytelniczym serduszku. Nie było mowy, żebym nie przeczytała kolejnej jej powieści. Tym razem zagmatwane losy dwójki skrzywdzonego rodzeństwa, rozdzielonego po tragicznych wydarzeniach i nierówno obdarzanego zaufaniem dorosłych, od których zależą ich dalsze losy. Akcja trzyma w napięciu, bez problemu znajdujemy osoby, za które mocno trzymamy kciuki i chcemy, by odnalazły swoje miejsce na ziemi. I za to między innymi uwielbiam Lisę Gardner.

Avatar użytkownika - emilla2421
emilla2421
Przeczytane:2018-05-31, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książki 2018,

Szeryf Atkins zostaje wezwana do strzelaniny która miała miejsce na stacji EZ Gas. Na miejscu znajduje dwa ciała. Na nagraniu z monitoringu zostaje rozpoznany Telly Ray Nash brat dziewczynki którą chcą adoptować emerytowany psycholog Pierce Quincy i jego partnerka Rainie Conner. Telly Ray Nash osiem lat wcześniej zatłukł kijem bejsbolowym swoich rodziców by ratować życie swoje i swojej siostry Sharlah. Policja rusza w pościg za podejrzanym. Wygląda na to że on się dopiero rozkręca i na tych morderstwach nie poprzestanie. Trzeba  go złapać zanim zabije kogoś jeszcze. Ouincy oraz Raine muszą zadać pytanie co spowodowało że po ośmiu latach zaczął zabijać. I czy coś grozi ich córce. No Garner wraca w najlepszej formie na taką na jaką czekaliście. Mylne tropy, nic nie jest takie jak na pierwsze oko się wydaje. Pierwsze wrażenie może być mylne. Ewidentnie coś w tej sprawie nie gra i mocno śmierdzi. Telly Ray Nash trafia  pod opiekę zastępczą fantastycznych ludzi którzy przygotowują go do dorosłego życia, wierzą w niego mocno i że uda im się z niego zrobić człowieka. Ta książka to też wiele rozważań na temat morderstwa w amoku oraz próby zrozumienia dziecka i jego postępowania, co nim ieruje. Jakie rany pozostawilo zabicie rodziców i czy da się takie dziecko nawrócić na dobrą drogę. Opisywane są tez realacjie z rodzicami zastępczymi zarówno z perspektywy Sharlah i Telly. Napięcie, pościgi i niezła manipulacja. Naprawdę ten kryminał mnie wzruszył a dlaczego przekonajcie się sami.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2020-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Następny wypadek
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Następny wypadek

Szampan, kręta szosa, człowiek na drodze, słup... Prowadząca samochód dziewczyna ginie na miejscu. Jej ojciec Pierce Quincy postanawia wyjaśnić okoliczności...

Szukaj mnie
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Szukaj mnie

,,Pełen emocji thriller o relacjach rodzinnych i przyjacielskich". USA Today ,,Imponująca, mroczna podróż w głąb krwawych rodzinnych sekretów i nieporozumień...