Króliczek

Samantha jest outsiderką. Woli spędzać czas w swojej mrocznej wyobraźni niż w towarzystwie ludzi. Studiuje na Warren – w najbardziej nowatorskiej i eksperymentalnej szkole pisania w kraju. Wszystko tutaj wykracza poza gatunek, nie tylko literacko. Gardzi przeintelektualizowaną grupą samozwańczych poetek, składającą się z kilku nieznośnie bogatych dziewcząt, które określają się wzajemnie Króliczkami.

Sytuacja zmienia się, gdy Samantha otrzymuje od Króliczków osobliwe zaproszenie. Zostaje wciągnięta w ich kręgi, porzucając tym samym nie tylko swoje dotychczasowe poglądy, ale i jedyną przyjaciółkę, Avę. Dziewczyna zanurza się coraz głębiej w mglisty i jednocześnie przesłodzony świat Króliczków, zaczynając brać udział w rytualnych warsztatach, a granice rzeczywistości i absurdu zaczynają się zacierać.

Informacje dodatkowe o Króliczek :

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: Bunny
Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska

Kup książkę Króliczek

Króliczek - opinie o książce

Studiująca na jednej z nowatorskich szkół pisania Samantha, stroni od towarzystwa ludzi, a zwłaszcza od grupy kilku bogatych dziewcząt, określanych jako Króliczki. Swój wolny czas spędza jedynie ze swoją przyjaciółką Avą. Pewnego dnia sytuacja między znienawidzonymi dziewczynami a Samanthą, zmienia się. Dziewczyna otrzymuje wyjątkowe zaproszenie na jeden z ich wspólnych wieczorków. W tajemnicy przed swoją przyjaciółką dziewczyna udaję się na spotkanie Króliczków. Zafascynowana światem nowych przyjaciółek szybko zapomina o dotychczasowym życiu, rozpuszczając się w mroczny i pełen tajemnic świat.

Skuszona hucznym ogłoszeniem wydania i budującą ekscytację z domieszką mroku zapowiedzią książki przez Wydawnictwo Poznańskie, nie mogłam się doczekać, aż egzemplarz ,,Króliczka" znajdzie się w moich rękach. Kiedy już książka znalazła się u mnie, od razu wzięłam się za jej czytanie. Początek historii stworzonej przez Monę Awad był bardzo wciągający, jednak im bardziej zagłębiałam się w jej fabułę, tym bardziej przestawała ona zachwycać. Głównym powodem takiego stanu rzeczy, był fakt, że im bliżej końca, tym bardziej autorka gmatwała ciąg wydarzeń. Był moment, że cofałam się o kilka kartek, aby przeczytać je jeszcze raz, by dobrze zrozumieć fabułę książki.

,,Króliczek" to książka, o której nie mogę powiedzieć, że jest zła, bo zła nie jest, moim zdaniem jest po prostu niedopracowana, przez co dla rasowego czytelnika jej lektura może być mozolna i chaotyczna. Autorka miała bardzo dobry pomysł na fabułę, bohaterów, miejsce akcji, jednak zabrakło spójności i jasnego obrazu akcji, przez co potencjał pomysłu na książkę nie został wykorzystany w pełni. Bardzo podobał mi się wątek przyjaźni. W sumie to jedyny jasny i czytelny wątek w tej książce, pociągnięty od początku do końca.

Oceniając książkę w skali od jednego do dziesięciu, dałabym bym jej solidne pięć i pół. Jest to książka godna uwagi, ze względu na intrygujący klimat, przyciągającą uwagę okładkę. Niemniej jednak, ze względu na fabularny chaos i liczne niedopracowania, nie jest to wybitna książka. U mnie pozostawiła po sobie uczucie niedosytu i lekkiej konsternacji ponieważ mogła być lepsza.