Kronos

Legenda staje się prawdą

Największe wydarzenie literackie XXI wieku

Legendy i plotki o tym tekście krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. Teraz Kronos, prywatny dziennik Witolda Gombrowicza, w końcu trafia do szerszej publiczności!

Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w  jego złożoności.

Czy Kronos jest  ostatnim przesłaniem? Ostatnią prowokacją genialnego pisarza? A może dowodem na zwycięstwo z Formą?

Lektura Kronosu z pewnością wpłynie na interpretację tak znanych utworów Witolda Gombrowicza jak Trans-Atlantyk, Pornografia, czy w końcu Dziennik, którego Kronos jest swoistym uzupełnieniem, a pod wieloma względami także całkowitym przeciwieństwem.

To dzieło wstrząsające, które  wywoła niejedną burzę i zażartą dyskusję.

Informacje dodatkowe o Kronos:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-05-23

Kup książkę Kronos

Kronos - opinie o książce

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Z pewnością jest to rzecz do wielokrotnego wczytania się. Nie łatwa w odbiorze, przynajmniej jej początkowe fragmenty, który są mozolnie wygrzebanymi zaprzeszłymi wydarzeniami, zanotowanym w formie haseł, których odczytanie byłoby niemożliwe pewni w całości, bez przypisów. Przypisy do tekstu są w całym tym bezcennym tekście równie (jeśli nie bardziej) ważne co same notatki Gombrowicza. Czyni to lekturę może i mozolnie uciążliwą, ale jakże satysfakcjonującą. Żądni taniej sensacji mogą być zawiedzeni, miłośnicy twórczości genialnego Witolda i znawcy jego biografii, z pewnością znajdą sporo ciekawego materiału rzucającego trochę nowego światła na tę wybitną twórczość. Sam też przekonałem się, że dobrze jest czytać Kronos równolegle z Dziennikami. Łatwiej będzie rozróżnić kreację od kronikarskich zapisków. Pytanie tylko, czy w przypadku takiego twórcy (będącego też jednocześnie tworzywem) jest to aż tak istotne?
Avatar użytkownika - Missmi
Missmi
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Testament
Witold Gombrowicz0
Okładka ksiązki - Testament

Kolejny tom dzieł Witolda Gombrowicza w serii kolekcjonerskiej. Nieczęsto w literaturze zdarzają się tego rodzaju wspaniałe podsumowania własnej drogi...

Operetka
Witold Gombrowicz0
Okładka ksiązki - Operetka

"W operetce postacie muszą być operetkowe - notował Gombrowicz - akcja operetkowa, mity operetkowe, a ja usiłowałem władować w nią za dużo. Dopiero więc...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska