Krwawy księżyc

Tom 13 cyklu Harry Hole

Życie Harry'ego Hole się rozpadło. W akcie rozpaczy ekspolicjant leci do Los Angeles, by tam zapić się na śmierć. Nieubłaganie stacza się na dno, przesiadując w barze. Tutaj poznaje podstarzałą aktorkę Lucille. Kobieta jest zadłużona na niemal milion dolarów, co może mieć śmiertelne konsekwencje. Harry wyrywa się z alkoholowego ciągu, żeby ratować nową znajomą z rąk kartelu narkotykowego.

W tym czasie w Oslo zostają zamordowane dwie dziewczyny. Główny podejrzany - potentat na rynku nieruchomości - wynajmuje Harry'ego, by udowodnił jego niewinność. Jeśli w ciągu dziesięciu dni uda się doprowadzić do wykrycia zabójcy, detektyw zdobędzie pieniądze, którymi spłaci dług Lucille.

Hole tworzy zespół złożony z taksówkarza handlującego narkotykami, skorumpowanego policjanta i chorego na raka psychologa. Zegar tyka bezlitośnie, Harry popełnia błędy, morderca bawi się ze wszystkimi w kotka i myszkę. A nad Oslo niebawem wzejdzie Krwawy Księżyc...

Informacje dodatkowe o Krwawy księżyc:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2022-11-21
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Kup książkę Krwawy księżyc

Krwawy księżyc - opinie o książce

Czy jest ktoś, kto jeszcze nie zna Harry'ego Hole?

Jest to jedna z moich ulubionych serii, a z pewnością ulubiony norweski cykl. Cieszę się, że po dłuższej przerwie Harry wrócił.

Zrozpaczony i zrezygnowany Hole leci do Los Angeles, gdzie zamierza zapić się na śmierć. W barze, gdzie przesiaduje, poznaje Lucille, podstarzałą aktorkę. Kobieta ma problemy z meksykańską mafią, której jest dłużna prawie milion dolarów. Harry postanawia uratować nową znajomą.

Wraca do Oslo, gdzie potentat na rynku nieruchomości, wynajmuje go do znalezienia mordercy dwóch kobiet. Według policji to właśnie on jest głównym podejrzanym. Jeżeli w ciągu dziewięciu dni rozwiąże sprawę, zdobędzie pieniądze na spłatę długu.

Hole tworzy osobliwy zespół ze swoich dawnych znajomych, czyli byłego taksówkarza, a obecnie handlarza narkotyków, umierającego na raka psychologa oraz skorumpowanego policjanta. Czy taka zbieranina rozwiąże sprawę, kiedy nawet policja nie daje sobie rady?

Cóż tu dużo mówić. Wrócił stary, dobry Hole. Po śmierci żony jest rozbity i nie widzi sensu dalszej egzystencji. Najlepszym dla niego sposobem na odejście z tego świata jest zapić się na śmierć.

Jednak jak trzeba, Harry staje na wysokości zadania. Ogranicza picie i stara się pomóc kobiecie, którą ledwo zna.

Przeciwnika ma trudnego. Morderca jest przebiegły i nie zostawia żadnego śladu. Dwie kobiety już zginęły i nic nie zapowiada, żeby to był koniec. Autor tak skonstruował całą historię, aby czytelnik do końca nie był w stanie wytypować zabójcy. Chociaż kilka razy przeszła mi ta postać przez myśl, to jednak wydawało mi się to niemożliwe i obstawiałam kogoś innego w roli mordercy.

Świetnie skonstruowana intryga, zwroty akcji i dobrze znani bohaterowie to idealny powrót Harry'ego Hole. A zakończenie sugeruje, że to nie ostatnie spotkanie. I bardzo się z tego cieszę.

Avatar użytkownika - marcinpyrczak
Przeczytane:2023-02-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Pierwszy śnieg
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Pierwszy śnieg

Pierwszy śnieg to kolejna książka słynnego norweskiego autora Jo Nesbo, który tym razem zabiera nas do mroźniejszych klimatów, gdzie czeka...

Upiory
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Upiory

Rynkiem narkotyków w Oslo rządzi tajemniczy Dubaj. Dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują najwyżej na krótką notkę w gazecie: młody zdesperowany...