Księga magii

„Czytaj jak najwięcej książek. Wybierz odwagę, nie rozwagę. Poświęć czas na wizyty w bibliotekach. Szukaj światła w ciemności. Uwierz w siebie.

Pamiętaj, że miłość liczy się przede wszystkim…“

Rodzina wiedźm od 300 lat jest dotknięta klątwą.
Jej członkowie wielokrotnie próbowali przechytrzyć los.
Teraz wspólnie staną do walki, aby pokonać ciążące nad nimi przekleństwo.
Kluczem do tego będzie… KSIĘGA MAGII.

W 1680 roku skazana za czary Maria Owens, stojąc na szubienicy, rzuciła klątwę na kolejne pokolenia jej rodu. Mieli strzec się miłości, by nie zostać zdradzeni, tak jak ją zdradził ukochany. Ale żadne z Owensów nie miało zamiaru żyć bez miłości. I wielu z nich musiało pogodzić się ze stratą ukochanych osób, bo przed tym jednym nie mogła ich uchronić nawet magia.

Kiedy Jet Owens słyszy w bibliotece kołatanie chrząszcza, wie, że zostało jej tylko siedem dni życia. Nie ma już nic do stracenia, dlatego postanawia, że zdejmie ciążącą nad rodziną klątwę. Zapoczątkowuje dzieło, w które będą musieli się włączyć wszyscy członkowie rodziny. Dla niektórych z nich już jest za późno, wiedzą jednak, że kolejne pokolenia Owensów wciąż mają nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Droga do niego jest zapisana w pewnej kurzącej się w bibliotece księdze…

Rozkosznie wiedźmowata… Kusząca jako powieść sama w sobie, a zarazem satysfakcjonujące zwieńczenie ukochanej serii książek. - „The New York Times Book Review“

Podobnie jak czarownice będące bohaterkami jej powieści, Alice Hoffman doskonale wie, jak czarować. - „The New York Times Book Review“

Alice Hoffman sprawiła nam tą powieścią wspaniały prezent. Ostatni rozdział będzie dla was wspaniałą celebracją magii miłości i więzi między matkami a córkami. - Lithub

„Księga magii“ jest napisana urzekającą i przejrzystą prozą, a jej strony zaludniają żywe postaci. Ta powieść opowiada o – ostatecznie bardzo ludzkiej – magii rodziny i miłości oraz o działaniach, które odbijają się echem przez pokolenia. Spodziewajcie się tajemnic, światła i mroku. Czytajcie ją jako samodzielną powieść albo zakończenie świetnej serii. - Matt Haig, autor „Biblioteki o północy“

Informacje dodatkowe o Księga magii:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2023-10-23

Kup książkę Księga magii

Księga magii - opinie o książce

Niektóre historie zaczynają się od początku, niektóre od końca, ale te najlepsze zaczynają się w bibliotece.

I właśnie w bibliotece rozpoczyna się trzecia część Praktycznej magii – wizytą Jet w bibliotece. Wizytą, która nie przyniesie Jet dobrych wieści, bo osiemdziesięcioletnia już kobieta dowie się, że zostało jej siedem dni życia. Można w tym momencie spekulować (i odpowiedzi wśród „ankietowanych” byłoby wiele, różnych) czy dobrze jest wiedzieć. Nie napiszę, ale jeśli kogoś zainteresował sam początek powinien przeczytać książkę, a najlepiej - żeby mieć pełny obraz – wszystkie trzy (Zasady magii, Totalna Magia, Księga magii).

Dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych części serii i nie oglądali filmu. Historia rodziny sięga XVII wieku, kiedy to Maria Owens porzucona przez mężczyznę, rzuca klątwę, która od tej pory dotknie każdego potomka z rodu przez kolejne pokolenia (który się zakocha). I nie ma śmiechu, bo ci, którzy nie podeszli do tematu poważnie musieli za to zapłacić najwyższą cenę.

Każda z części Praktycznej magii skupia się na innych bohaterach – innym pokoleniu rodziny Owens. I tak Zasady magii opowiadają o losach trojga rodzeństwa: Franny, Jet i Vincenta; Totalna magia to historia Sally i Gillian, które trafiają pod skrzydła ciotek Franny i Jet po śmierci rodziców. W Księdze magii choć towarzyszymy wszystkim poznanym wcześniej kobietom Owens, to na prowadzenie wysuwa się najmłodsza Owensówna, Kylie.

Córki Sally czyli najmłodsze pokolenie rodziny Owens, nie są uświadomione w sprawach magii i swoim okrutnym dziedzictwie. Sally, która dwukrotnie doświadczyła działania klątwy postanowiła trzymać swoje córki z daleka od magii, ale chyba nadszedł czas by zmienić zdanie. Kylie, córka Sally, zakochała się. Jej chłopak po wypadku samochodowym zapadł w śpiączkę. Dziewczyna za wszelką cenę postanawia przełamać klątwę, rzuconą ponad trzysta lat temu.

Towarzyszymy rodzinie Owens z Massachusetts do Essex w Anglii, gdzie wszystko się zaczęło i gdzie klątwa została rzucona przez Marię. Trzy pokolenia kobiet Owens łączą swoje siły, współpracują, by w końcu przełamać klątwę. Czy im się uda, zwłaszcza że jednej z nich nie pozostało zbyt wiele czasu?

Od samego początku jestem zwyczajnie zakochana w historii stworzonej przez Alice Hoffman. I nie obawiajcie się – to, że jest magia (bo jest) nie oznacza wcale iż to gatunek fantastyczny. Nie, nie i jeszcze raz nie! Praktyczna magia, mimo tytułu, to książki obyczajowe z rozbudowanymi wątkami romantycznymi i magią, która nie wypycha się na prowadzenie. Mamy, a owszem, czarownice, które uwielbiam (w końcu jestem jedną z nich), ale trzeba w nich zobaczyć kobiety z takimi samymi problemami, jakie ma większość z nas.

Alice Hoffman ma lekkie pióro i wspaniale buduje postaci, których nie da się nie polubić, a nawet pokochać. Mnie nie przeszkadzałaby nawet klątwa – mogłabym być jedną z nich. Cudowne, silne i odważne bohaterki, którym poświęciła odpowiednią ilość miejsca, żeby zadowolić każdego czytelnika. Pięknie napisana powieść (cały cykl). Historia pełna emocji, w której, niestety, dominuje smutek, bo czy życie bez miłości jest wiele warte? Całość napisana przystępnym językiem, a czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Czytając możecie zastanawiać się, gdzie ta magia. Jest jej wiele i ma kilka znamion. Cały cykl to magia pięknych tekstów i niesamowitej historii. Magia rodziny, jej oddania i miłości. Magia dosłowna – bo klątwa rzucona na rodzinę oraz czary, które nie przytłaczają, ale da się je zauważyć.

Ta powieść, jak i cała seria jest magiczna na różne sposoby i sądzę, że każdy znajdzie i polubi w niej coś innego. A jest co lubić. Bogactwo obrazów i osób wciąga w wir opowiadanej historii, przez co książkę odczuwa się każdym zmysłem. Wystarczy na chwilkę zamknąć oczy i dać się ponieść wyobraźni.

Ostatnia odsłona, ostatnia część – czas pożegnać kobiety z rodu Owens, Tylko tak bardzo nie chcę tego robić, nie chcę się z nimi żegnać, bo tak bardzo stały się one (prawie) i moją rodziną. Pokochałam je, radowałam się z nimi, wściekałam, płakałam z nimi. Przeżyłam z nimi tak wiele cudownych chwil. Ale z jednego się cieszę – mam te książki i zawsze, w każdej gorszej chwili będę mogła do nich zajrzeć i sprawdzić jak się im wiedzie. Czy nadal robią moje ulubione odmładzające czarne mydło, a może podchmielone ciasto czekoladowe...

Księga magii i jej poprzedniczki to nie są bajki, ale tak bardzo je przypominają. Możesz przypomnieć sobie, gdy byłaś niedużą dziewczynką – kim chciałaś być? Księżniczką? Czarodziejką? A jakie uczucia towarzyszyły ci podczas otwierania po raz pierwszy kolejnej książki, niekoniecznie fantastycznej? Przypomnij sobie ten czas. Wyobraź sobie, że teraz dzięki Alice Hoffman możesz poczuć się podobnie; możesz znów być jak ta mała dziewczynka sprzed lat.

Przyjemnej lektury.

„Wszystko, co wartościowe, jest niebezpieczne”

Otaczająca nas magia to misterium tajemniczości i niedopowiedzeń. Nieuchwytne i niematerialne i zawsze pożądane. Nie opieraj się i wkrocz w ten magiczny świat, w którym nic nie jest oczywiste i pewne. Ale na pewno jest zaskakujące …

Rodzina Owensów od wieków jest dotknięta klątwą. Każda osoba z rodziny, która obdarzy kogoś uczuciem, tą osobę dotknie przekleństwo losu. To nie jest fanaberia to prawda. To okoliczność, z którą jedno członkowie rodziny walczą, a inni się jej poddają, unikają za wszelką cenę pięknego uczucia, jakim oczywiście jest miłość. Wzbraniają się przed nią … Ale ile można uciekać przed losem? Czy nie każdy ma prawo do szczęścia, kochania i bycia kochanym?

Ale jedna z odważnych z rodu Owensów, Kylie, postanawia pozbyć się jarzma przeszłości i skończyć z ciążącym na rodzinie przekleństwem. Po tym jak jej ukochany, po tragicznym wypadku, pozostaje w śpiączce, kobieta stawia wszystko na jedną kartę. Wyrusza w podróż w poszukiwaniu … tajemniczej Księgi magii. To ona kryje w sobie lekarstwo na ich problemy, jej odnalezienie i właściwe odczytanie jest kluczem do pokonania problemu. Z magią nie można walczyć, ją trzeba zrozumieć … Czy zwycięży miłość czy magia? A może magia miłości na dobre zagości w tej rodzinie …

„Uratujesz mężczyznę raz, to znaczy, że masz serce. Uratujesz go dwa razy, to znaczy, że on ma twoje serce”.

Alice Hoffman stworzyła wspaniały i misterny spektakl, z kobietami w roli głównej. Wielowątkowa opowieść snuje się powoli, bez pośpiechu, wielokrotnie zmieniając obrazy kurs. Zaskakuje i onieśmiela, trąca niepewnością i niepowtarzalnością. Czujemy na sobie oddech przenikliwej przeszłości, z którą boimy się wchodzić w dyskurs.

„Wiedz, czego chcesz, i bądź tego pewna, ponieważ żal rodzi tylko więcej żalu i nic poza tym”.

Ale Księga magii ma drugie dno. To historia odważnych kobiet, która są gotowe do ogromnych poświęceń w imię miłości. Obserwujemy rodzinę, którą łączą bardzo silne więzi rodzinne. Rodzinę, do której zawitało zło i się panoszy. Ale odważne kobiety mają świadomość na co się porywają, jaka może je spotkać za to kara. Być może to jest droga w jedną stronę. Ale kto nie ryzykuje, ten nie jest szczęśliwy. Marzy się, aby ta saga o Owensach miała tylko jedno zakończenie. Czy nasza intuicja sprawi nam radość i wleje poczucie zwycięstwa w nasze serca?

Pozwólcie porwać się magii miłości i cieszcie się chwilą. Przed wami znakomita przygoda w mglistej scenerii migoczącej drobinkami przenikliwości i niedopowiedzeń. Czy jesteście gotowi na takie wyzwanie?

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Od czego się zaczęło, na tym się skończy"

Moja przygoda z twórczością Alice Hoffman zaczęła się w 2019 roku pierwszym tomem trylogii ,,Practical magic", którą kończy wydana pod koniec 2023 ostatnia jej część ,,Księga magii". Od razu zaznaczę, że książki trzeba czytać chronologicznie, bo kolejne tomy są ze sobą ściśle powiązane.

Ale nie o takim początku i końcu mówi cytat na wstępie. Nawiązuje do klątwy, którą przed kilkuset laty rzuciła oskarżona o czary Maria Owens, by chronić kobiety w swoim rodzie przed zwodniczą pułapką miłości. Nie przewidziała jednak, że zaklęcie obróci się przeciwko nim czyniąc z kolejnych pokoleń kobiet osoby samotne, zgorzkniałe i nieszczęśliwe. Zmuszając je do podejmowania nie zawsze udanych prób oszukania przeznaczenia, lub przynosząc cierpienie, gdy chciały sięgać po szczęście.

Najmłodsze pokolenie Owensów miała chronić niewiedza nie tylko dotycząca ich bolesnego dziedzictwa, ale i magii, która od pokoleń wpisana jest w tę rodzinę. Skutki niewiedzy mogą jednak okazać się tragiczne, szczególnie dla niedoświadczonej dziewczyny, która, by ratować ukochanego, wkroczy na ścieżkę leworęcznej magii. Czy Owensom uda się zjednoczyć, by nie tylko uratować jedną z nich, ale i uwolnić się z klątwy raz na zawsze?

"Przyszłość powstaje z popiołów przeszłości"

To piękna, klimatyczna opowieść o silnych kobietach i uczuciu, które jest od nich silniejsze. O akceptacji własnej inności i wyjątkowości. O wierze w siebie i nadziei na odmianę losu. O miłości, którą można spotkać w najmniej oczekiwanym momencie i o tym, jak wiele jesteśmy gotowi dla niej poświęcić. W końcu o stracie, bo i ona wpisana jest w życie każdego z nas.

,,Księga magii" Alice Hoffman to trzeci tom nasyconej magią opowieści o przeklętej klątwą rodzinie Owensów. Blisko 300 lat temu zdradzona przez ukochanego mężczyznę Maria Owens rzuciła na swój ród klątwę. Za sprawą przekleństwa jej przodkowie nie mogą zaznać szczęścia w miłości, bo kiedy tylko kogoś naprawdę  pokochają i przyznają się do uczucia, ich ukochani szybko żegnają się z tym światem.

Antonia i Kylie Owens - córki Sally - nie mają pojęcia o magicznym dziedzictwie swojej rodziny. Ich mama, która dwukrotnie padła ofiarą rodzinnego przekleństwa, robiła wszystko, by dorastały one w słodkiej niewiedzy. Kiedy jednak Kylie się zakochuje, a jej chłopak pada ofiarą wypadku, pieczołowicie ukrywany rodzinny sekret w końcu wychodzi na jaw.

Zrozpaczona kobieta nie cofnie się przed niczym, by ocalić Gideona. Nawet jeśli oznacza to wkroczenie na ścieżkę destrukcyjnej, leworęcznej magii. By zdjęć klątwę trzeba zapłacić bowiem cenę, a cena za zdjęcie zaklęcia Marii Owens jest niewyobrażalnie wysoka...

Kylie wyrusza do Anglii, gdzie klątwa wzięła swój początek. Jej śladem ruszają jej krewni - cioteczna babka Franny, mama, ciocia Gillian i dziadek Vincent. Czy bliscy zdążą jednak dotrzeć do dziewczyny, nim całkiem zatraci się ona w mrocznej magii? Czy klątwa zostanie w końcu zdjęta, a może cena, którą przyjdzie zapłacić za jej złamanie okaże się zbyt duża?

,,Księga magii" to przepięknie napisana powieść utrzymana w duchu realizmu magicznego. Alice Hoffman napisała utwór, który czaruje zarówno treścią, jak i cudownym, niemal poetyckim stylem narracji. Powieść stanowi wzruszające, słodko-gorzkie domknięcie historii rodziny Owensów, którą czytelnik może znać nie tylko z książek, ale również z cudownej, choć mocno różniącej się od pierwowzoru ekranizacji drugiego tomu serii z roku 1998, w której w rolę Sally wcieliła się Sandra Bullock, a rolę jej niepokornej siostry Gillian zagrała Nicole Kidman.

Alice Hoffman ponownie mnie oczarowała, a lektura trzeciego tomu historii Jet, Franny, Vincenta, Gillian, Sally i jej dwóch córek była nader satysfakcjonująca. Czytałam tę powieść z ogromną przyjemnością, z napięciem i  ogromnym wzruszeniem śledziłam losy bohaterów, którzy mieli odwagę, by kochać, choć miłość niosła ze sobą cierpienie, którzy dla swoich bliskich byli gotowi ponieść najwyższą ofiarę, ponieważ rodzina i bliscy byli dla nich wszystkim.

Jeśli jesteście fanami realizmu magicznego, lubicie słodko-gorzkie opowieści o miłości i czarownice, to zachęcam do sięgnięcia po trylogię autorstwa Alice Hoffman.

Recenzja napisana w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem Albatros.