Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa

Drugie polskie wydanie zawierające wszystkie opowiadania i nowele o detektywie wszech czasów, m. in.: Przygody Sherlocka Holmesa (1892), Powrót Sherlocka Holmesa (1905) i Księga przypadków Sherlocka Holmesa (1927).

Informacje dodatkowe o Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa:

Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
,,Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa" to zbiór wszystkich opowiadań i nowel o zagadkach kryminalnych, które rozwiązywał ten sławny na całym świecie detektyw. To uczta literacka dla sympatyków klasycznych kryminałów. W większości z opowiadań narratorem jest doktor John Watson, czasami głos też zabiera sam Holmes. Zbiór ten zaczyna tytuł ,,Studium w Szkarłacie", kiedy Watson poznaje Holmesa i razem wynajmują mieszkanie na Baker Street. Doktora zdumiewa jego współlokator- u którego dedukcja i obserwacja idą w parze, ma zdolności analityczne i niezwykły charakter- to zarazem leń i energiczny człowiek, studiuje zbrodnie i łowi przestępców. Jego ostry jak brzytwa umysł tępi się od bezczynności, ale jak złapie ślad zbrodni, to jest jak skuteczny pies gończy z błyskiem w oku. Holmes stawia hipotezy, które wyjaśniają wszystkie fakty, uważa, że poszlaki mogą być mylące. A Watson pełni skromną, a zarazem ważną funkcję: kronikarza, przyjaciela, pomocnika, stymulanta umysłu geniusza. ,,Tak bardzo zbliżyłeś wykrywanie przestępstw do nauk ścisłych, jak chyba jeszcze nikt przed tobą." ,,Uważam, że Holmes jest najdoskonalszą maszyną do obserwacji i dedukcji, jaką widział ten świat, a miłostki skomplikowałyby jego życie i pracę." Trudno z tego zbioru wybrać mi najbardziej ulubione opowiadania, ale myślę, że będą to: ,,Błękitny diadem", ,,Buczyna", ,,Skandal w Bohemii", ,,Liga Rudzielców", ,,Przedsiębiorca budowlany z Norwood.", ,,Tańczące sylwetki". Historie i zagadki są i komiczne i tragiczne, osobliwe i dziwne. Żadna nie jest zwyczajna. ,,Moim zadaniem jest wiedzieć." ,,Zbrodnia jest powszechna. Logika jest rzadka." W większości detektyw ponosi sukces- odkrywa prawdę, czasami szybko, czasami błądzi jak np. w opowiadaniu pt. ,,Żółta twarz." Podejmuje wyzwanie, aby pokonać geniusza zbrodni profesora Moriarty. W ,,Drugiej Plamie" stwierdza, że wiedział, ,,że nie ma go gdzie indziej." Holmes patrzy i widzi, dostrzega ,,oczywistości", które nikt inny nie dostrzega, ale zarazem przestrzega przed wyciąganiem wniosków, zanim się pozna wszystkie fakty. W ,,niezwykłych wydarzeniach na moście Thor" Holmes mówi do Watsona: ,,Gdy tylko zmienisz punkt widzenia na daną sprawę, ten jeden dowód, który do tej pory wydawał się niepodważalny, może okazać się kluczem do poznania prawdy." ,,Gram tę grę dla samej gry." Fizycznie piękne, ale ciężkie wydanie- ponad 1000 stron to nie bagatela.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
KSIĘGA DOSKONAŁA DLA WSZYSTKICH FANÓW SHERLOCKA HOLMESA Chociaż od powstania Sherlocka Holmesa minęło już 130 lat, postać ta po dziś dzień przyciąga kolejne pokolenia czytelników i inspiruje coraz to nowych twórców. Wszystko jednak zaczęło się od niepozornej noweli „Studium w szkarłacie”, a prawdziwy sukces przyszedł wraz z krótkimi opowiadaniami o przygodach najlepszego detektywa świata. Ostatecznie Arthur Conan Doyle napisał cztery niedługie powieści i 56 krótkich form. Książek prezentujących jego prace było wiele, ale żadna z nich nie może równać się z tym przepięknie wydanym, imponującym rozmiarami tomem, w którym zebrano wszystkie klasyczne opowieści o Sherlocku jakie kiedykolwiek powstały. Kim jest Sherlock Holmes chyba nikomu nie trzeba mówić. To XIX-wieczny detektyw amator, który dzięki genialnemu zmysłowi dedukcji, pomaga Scotland Yardowi w rozwikłaniu trudnych spraw. Z natury samotnik, zarozumiały megaloman, uwielbiający specyficzne, acz przełomowe metody śledcze oraz ignorant. Funkcjonariuszy ma za idiotów, każde śledztwo traktuje w kategoriach dobrej zabawy, a narkotykami oczyszcza sobie umysł, uważając że niszczenie zdrowia to niewielka za to cena. Zresztą umysłu nie zaprząta mu wiele – tylko wiedza przydatna w pracy. Całą resztę ignoruje, łącznie z uczuciami. Pewnego dnia w jego codzienność wkracza doktor John Watson, weteran wojny w Afganistanie, który dla oszczędności wynajmuje razem z nim mieszkanie przy Baker Street. To on stanie się jego jedynym prawdziwym przyjacielem, a także człowiekiem, który zacznie spisywać śledztwa wielkiego Sherlocka, pokazując światu jego geniusz, ale także i słabości… Pojedyncze opowiadania i nowele o przygodach detektywa wszech czasów są tekstami bardzo dobrymi, czasem nawet wprost rewelacyjnymi (tu warto wspomnieć zachwycającego klimatem i grozą „Pas Baskervillów”), ale dopiero w zbiorczym wydaniu stają się czymś absolutnie genialnym. Fenomenem. Jednym z arcydzieł literatury światowej, które wciąga, intryguje, zaskakuje, porusza, emocjonuje i po dziś dzień pozostaje świeże. Dlatego też „Księga wszystkich dokonań…” to jedna z tych pozycji, jakie powinny się znaleźć na półce każdego miłośnika książek. Dla mnie prywatnie natomiast Sherlock to jedna z najważniejszych postaci fikcyjnych, z jakimi miałem w swoim życiu do czynienia. Będąc dzieckiem czytałem krótkie opowiastki o nim zamieszczone w kilku numerach magazynu „Kaczor Donald”, poznałem też kilka filmów. Z czasem sięgnąłem również po klasyczne opowiadania, ale nie wpadłem wówczas w zachwyt. Dałem się natomiast uwieść dwóm serialom, które powstały dzięki utworom Conan Doyla. Pierwszym z nich był mniej oczywisty, kiedy myśli się o tym autorze „Dr House”, drugim genialna, wciąż niezakończona produkcja BBC, „Sherlock”. Wtedy powróciło moje zainteresowanie Holmesem, ale dopiero teraz w pełni doceniłem wielkość tych klasycznych opowieści. Zaczynając od nowatorskiego jak na swoje czasy bohatera, który daleki jest od bycia sympatycznym (ale ile ma w sobie uroku i charyzmy!), przez odkrywcze metody kryminalistyczne (wprawdzie częściowo zostały już obalone, ale nadal pozostają dowodem wielkiego wyczucia autora), po wspaniale skrojone intrygi, po dziś stanowiące wzór tego, jak powinno się pisać kryminały. W skrócie: wspaniała pozycja, którą polecam Wam z całego serca. To świetnie napisana i pięknie wydana książka, w jakże niskiej cenie oferująca ponad 1100 stron wspaniałej rozrywki. Nie wahajcie się ani chwili, warto po nią sięgnąć pod każdym względem. Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/09/ksiega-wszystkich-dokonan-sherlocka-holmesa-arthur-conan-doyle/
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Żeby przeczytać wszystkie dokonania Sherlocka potrzeba naprawdę dużo czasu. Oczywiście uwielbiam jego sposób rozwiązywania zagadek i narrację Watsona, a czasem i Holmesa. To była póki co największa jeśli chodzi o gabaryty przeczytana przeze mnie książka. W sumie najbardziej nie mogłam tylko doczekać się już końca. Mimo, że autor napisał tak wiele przygód z Sherlockiem w roli głównej to i tak czuję niedosyt i chciałabym czytać jego dalsze przygody w czasie hodowli pszczół...
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Kompilacja wszystkich 9 książek poświęconych Sherlockowi Holmesowi (Studium w szkarłacie, Znak Czterech ,Przygody Sherlocka Holmesa, Dzienniki Sherlocka Holmesa , Powrót Sherlocka Holmesa , Pies Baskerville'ów, Dolina Strachu , Księga przypadków Sherlocka Holmesa, Ostatni ukłon). Wydanie eleganckie, wychodzące o wiele taniej (!!) niż kupienie wszystkich książek osobno :), tylko niestety nie poręczne - czytać można tylko w łóżku, wygodnym fotelu,lub przy biurku. Same opowieści natomiast - wspaniałe. Czytając Sherlocka Holmesa człowiek zaczyna w życiu codziennym zwracać uwagę na wiele detali, przyglądać się ludziom, snuć wnioski. Wręcza marzy o rozwiązaniu kryminalnej zagadki i dorównaniu detektywowi. Gorąco polecam - wszystkim, nie tylko fanom kryminałów.
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Ocena: 6, Czytam, Mam,
Pięknie wydana, świetnie przetłumaczona - cudownie wrócić do tych historii.

Książka traktująca o najlepszym detektywie wszech czasów.I cóż więcej można tutaj dodać? Najciekawsze według mnie było oczywiście "Studium w szkarłacie", gdzie poznajemy dość nietypowego dżentelmena oraz jego zachowanie i hobby. Odkrywamy jego niesamowity talent do szybkiej i niemal bezbłędnej dedukcji. Polubiłam również inne opowiadania: "Pięć pestek pomarańczy", "Tańczące sylwetki", "Grecki tłumacz". To tylko niektóre z całości. Jednakże jestem pełna podziwu, że tak wiekowe opowiadania zdobyły moje serce.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2020-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

To najgrubsza i najwieksza gabarytowo książka, jaką mam w swoich zbiorach (1119 stron, gruba na 7 cm, wymiary 27,5cm x 20cm) Bardzo podoba mi się tutaj opowiadanie, z którym wcześniej się nie spotkałam: "Szkoła klasztorna". Co niezwykłe w historiach o Holmesie, to opowiadanie toczy się wokół dziecka. Otóż 10-letni lord Saltire zniknął z terenu szkoły. Wszystko wskazuje na to, że został porwany przez nauczyciela języka niemieckiego (który także zniknął) lub dobrowolnie się oddalił.

Książka zawiera następujące opowiadania: Studium w szkarłacie, znak czterech, Przygody Sherlocka Holmesa, Dzienniki Sherlocka Holmesa, Powrót Sherlocka Holmesa, Pies Baskerville'ów, Dolina strachu, Księga przypadków Sherlocka Holmesa, Ostatni ukłon.

Jest to przepięknie wydany zbór opowiadań o Sherlocku Holmesie, który warto przeczytać. Mnie bardzo zachwycił. Wspaniale się czytało, a każda historia przenosi czytelnika w niezwykły świat, oczywiście rozwiązanie zagadki kryminalnej to kunsz wśmienitego autora Doyle Arthur Conan.

Polecam(szczególnie na długie zimowe wieczory).

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Absolutny must have dla fanów genialnego detektywa i jego wiernego towarzysza
Avatar użytkownika - yadzia
yadzia
Przeczytane:2017-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Uwielbiam Sherlocka Holmesa, przeczytałam z zapartym tchem, jednak jedna pozycja powtarza się w tym tomie pod lekko zmienionym tytułem

Z przygód Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Z przygód Sherlocka Holmesa

Kiedy w 1887 roku prowincjonalny, angielski lekarz okulista Arthur Conan Doyle opublikował krótką powieść zatytułowaną "Studium w szkarłacie", nie spodziewał...

Świat zaginiony
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Świat zaginiony

Sir Arthur Conan Doyle słusznie uważany jest za ojca współczesnej powieści kryminalnej. Kto wie, czy "świat zaginiony", którego bohaterom przychodzi stanąć...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;