Kto się boi prawdy?

Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie jest od lat poszerzane żyletką rajfurów pokomunistycznej władzy, ale też jak wpisane jest głęboko w projekt liberalnej nowoczesności, jak dewastuje pojęcia rodziny, patriotyzmu, tradycji. Pisana na chłodno, ta książka brzmi jak „ostatni krzyk”: krzyk przestrogi przed przepaścią, której żaden most już nie połączy.
prof. Andrzej Nowak

Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzielni? Dlaczego w Polsce toczy się tak zacięty spór? Autorka pokazuje, że nie jest to spór doraźny, partyjny, czy tylko medialny. Dzisiejsze podziały i kontrowersje mają korzenie historyczne. Chodzi w nich o sprawy zasadnicze, o wartości fundamentalne. Jest to książka o polskiej tożsamości i jej ścisłym związku z religią, z katolicyzmem, a także książka o współczesnej kulturze i współczesnym barbarzyństwie, ukazująca uniwersalny charakter polskiego sporu. To lektura, którą gorąco zalecam tym wszystkim, którzy chcą być świadomymi obywatelami i Polakami.
prof. Zdzisław Krasnodębski

Ta książka to brawurowa analiza przemian i prób destrukcji polskiego patriotyzmu. Wojna kulturowa w Polsce odbija w pastiszowym krzywym zwierciadle spory światopoglądowe w świecie zachodnim, zastępując dawne spory ideologiczne. Zmiany wnoszone przez globalizację najbardziej dramatycznie dekonstruują sferę kultury. Powodują korozję tożsamości – zbiorowej i indywidualnej. Destrukcja metafizyki ułatwia przekształcanie ludzi w nastawione tylko na konsumowanie tryby globalnej maszynerii.

Prof. Jadwiga Staniszkis

Książka Barbary Stanisławczyk jest przejmująco opowiedzianą historią polskiego doświadczenia narodowego od demokracji szlacheckiej do dzisiejszego społeczeństwa masowego – z jego wulgarnością, rozpadem więzi między ludźmi i pogardą dla wysokich ideałów. Opowiedziana historia jest gorzka, lecz pod nią tkwi mocne pozytywne przesłanie, mówiące o potrzebie nieustannej troski obywatelskiej o wspólnotę narodową, o suwerenność państwową oraz o wartości duchowe, bez których nie przetrwalibyśmy jako wspólnota i których dzisiaj znowu wypada nam bronić.
prof. Ryszard Legutko

Poszukujecie namysłu, który podtrzymuje wartości? Namysłu, który tu-i-teraz każdego z nas osadza w wielkiej tradycji Cywilizacji Zachodu, który polskość chroni i zarazem szlifuje ją do konfrontacji z wyzwaniami współczesności, to… nie wypuśćcie niniejszej książki ze swoich rąk, zanim jej nie przeczytacie.
prof. Andrzej Zybertowicz

Informacje dodatkowe o Kto się boi prawdy?:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2015-10-07
Kategoria: Publicystyka

Kup książkę Kto się boi prawdy?

Kto się boi prawdy? - opinie o książce

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2016, Mam,
,,Od ćwierćwiecza, to jest od czasu rozpadu systemu komunistycznego, trwa w Polsce spór związany z przemianami ustrojowymi i cywilizacyjnymi. Jego początki sięgają 1989 roku, kiedy to trzeba było określić kształt przyszłego ustroju państwa oraz odnaleźć jego miejsce w nowym porządku europejskim i światowym." Trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem Barbary Stanisławczyk, wystarczy bowiem sięgnąć po pierwszy lepszy periodyk, zerknąć do serwisów informacyjnych, posłuchać rozmów w środkach komunikacji miejskiej, by faktycznie poczuć na własnej skórze, że ów spór jest wciąż nierozwiązany. Ba, w ostatnich miesiącach, po jesiennych wyborach roku 2015 w Polsce wszedł w nową dynamikę. Można też śmiało stwierdzić, że po pamiętnym 1989 nigdy jeszcze obywatele tego straszliwie przeoranego przez wiatry i burze historii kraju nad Wisłą nie byli tak podzieleni, jak w tej chwili. Można więc śmiało stwierdzić, że monumentalna praca Stanisławczyk pojawiła się w idealnym momencie. Warto wspomnieć, że ta licząca sobie ponad 700 stron publikacja, to efekt trzyletnich badań naukowych, prowadzonych na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i jest rozwinięciem tez zawartych w pracy doktorskiej autorki poświęconej wzorcom patriotyzmu i związanym z nim sporów. Książka podzielona jest na dwie wyraziste części. Pierwsza nosi nazwę: Czego nie nauczyła nas historia. Jak przystało na rasowego naukowca, zaczyna Stanisławczyk od gruntownego przypomnienia faktów z zamierzchłych dziejów naszego kraju. Wychodzi ze wszech miar słusznego założenia, że wiedza pochodząca z doświadczeń historycznych jest niezbędna do zrozumienia dzisiejszych zjawisk i debat wokół nich toczonych. ,,Dzisiejsze procesy polityczno-społeczne i spory z nimi związane mają nie tylko swoje źródło w przeszłości, ale często są też kontynuacją, a nawet kalką. Wojna cywilizacyjna, jaką dziś obserwujemy i której stajemy się ofiarami, nie jest wcale zjawiskiem nowym, toczy się w świecie zachodnim (....) już od czasu Oświecenia, a nawet wcześniej, od Odrodzenia, gdyż to wtedy, w czasie reformacji, został rozbity świat chrześcijański." Nie da się ukryć, historia lubi się rymować. Stwierdzenie, że się powtarza, jest chyba jednak lekkim nadużyciem, bo choć pewne schematy i sekwencje wydają się nam znajome, to jednak rozwój cywilizacyjny sprawia, że takie proste szukanie analogii może prowadzić do uproszczeń, a to w konsekwencji do nadawania faktom sensów wygodnych dla danych tez. Nie chcę tutaj artykułować zarzutów w stronę autorki od nadmierną stronniczość, nie licującą z postawą naukowca, przyznam jednak, że czułem lekki dyskomfort czytając niektóry zbyt śmiałe, nie uwzględniające niuansów i półcieni tezy. Dotyczy to zwłaszcza drugiej części, zatytułowanej ,,Wojna cywilizacyjna". Chodzi o wojnę (nie spór czy dysputę, ale właśnie wojnę według Stanisławczyk), jaką rzekomo wytoczyli libertyni oświeceniowi rzekomemu chrześcijańskiemu ładowi. ,,To wtedy - dowodzi autorka - odkryto tyleż genialną, co niebezpieczną myśl: rozpal namiętności, a będziesz rządził światem, wiedząc, że człowiek zajęty zaspokajaniem swoich żądz, ulegając ułudzie wolności, nie dostrzega więzów, które go pętają." ,,Kto się boi prawdy?" ma podtytuł : walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce i faktycznie na tym wciąż żywym jak widać problemie skupia się myśl autorki, która jednoznacznie sprzyja owej atakowanej stronie. Jako przeciwnika definiuje tak zwaną cywilizację liberalno-lewicową, której przewodzą współczesne elity rekrutujące się z celebrytów, idoli i ekspertów. Po drugiej stronie mamy przywództwo Kościoła i autorytetów moralnych, oczywiście w sensie moralności chrześcijańskiej, bo każda inna, jest z gruntu podejrzana i trąci ,,lewackim szamaństwem". Oczywiście jest to także spór o znaczenie i rolę pojęcia patriotyzmu, które jak widać wciąż trzeba nazywać i definiować na nowo. Dlatego warto sięgnąć po tę pracę, nawet jeśli możne wzbudzić czyjś sprzeciw, nawet jeśli lansuje dość jednostronne tezy. Są bowiem tematy, które zawsze pozostaną gorące, ale bez ich podejmowania, bez spierania się o nie, niczego się nie nauczymy i grozić nam będzie powtarzanie błędów z historii.
Dziewczyny
Barbara Stanisławczyk0
Okładka ksiązki - Dziewczyny

"Dziewczyny" to książka opowiadająca nie tylko o prostytucji, ale też, a może przede wszystkim, o samotności, pragnieniu bliskości i niespełnionych pragnieniach....

Czterdzieści twardych
Barbara Stanisławczyk0
Okładka ksiązki - Czterdzieści twardych

Losy Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej - prawdziwe historie. Ta wojna zdemaskowała człowieka. Jakiegoś Polaka, jakiegoś Żyda, jakiegoś...