Lato na Rodos

Nagroda główna w 5. Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Turet wymachuje rękami i zaczyna każde zdanie od: ,,Uh-duh-duh". Porszak nie lubi się przytulać i układa kamienie od największego do najmniejszego. Został tak nazwany przez Tureta, który kiedyś usłyszał, że jego przyjaciel ,,ma auto". Ale to jeszcze nie wszyscy mieszkańcy RODOS, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych (Ogrodzonych Siatką). W Dziczy, czyli najbardziej niedostępnym i zarośniętym zakątku ogródków, chłopcy spędzają lato w towarzystwie Gabaryta, Pandy, Szmirabelli oraz pracującego nad eliksirem szczęścia Wuja Kukułki. To dzięki nim mogą wreszcie poczuć się ,,normalnie". Chociaż czy normalność w ogóle istnieje? Może została wymyślona przez ludzi, którzy nie potrafią dostrzec sensu w układaniu kamieni?

Katarzyna Ryrych - jedna z najczęściej nagradzanych i najbardziej cenionych polskich autorek piszących dla dzieci i młodzieży. Zdobyła m.in. pierwszą nagrodę w 2., 3. i 5. edycji (w tej ostatniej także Grand Prix) Konkursu Literackego im. Astrid Lindgren (za ,,Wyspę mojej siostry", ,,O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych" oraz ,,Lato na Rodos"), a także nagrodę główną w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2017 za ,,Łopianowe pole". Kocha zwierzęta, maluje, gra na wiolonczeli i fortepianie.

Informacje dodatkowe o Lato na Rodos:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2020-03-11

Kup książkę Lato na Rodos

Lato na Rodos - opinie o książce

„Pan Bóg ma różnych lokatorów” i dlatego „to bardzo nieładnie oceniać ludzi, kiedy się ich nie zna…”.

Jeżeli nie chcesz należeć „do ludzi, którzy boją się wszystkiego, co inne” to nie pozostaje Ci nic innego jak przeczytać tę książkę.

Książka ukazuje problem wykluczenia ze społeczeństwa z powodu inności. Opowiada o przyjaźni dwóch chłopców Porszaka i Tureta oraz Wuja Kukułki, Szmirabelli, Gabaryta i Pandy.

Porszak „ma auto”, czyli autyzm i żyje w niewidzialnej bańce. Nie lubi się przytulać i pić z plastikowych kubków, a układając kamienie porządkuje świat, który jest wokół niego. Turet jest chory na zespół Tourette`a. Każde zdanie zaczyna on od „uh, duh duh”, machania rękami i wykrzykuje brzydkie słowa.

Porszak w wakacje musi zostać w domu i Turet proponuje mu spędzenie lata na Rodos, czyli w Rodzinnych Ogródkach Działkowych Otoczonych Siatką, a dokładnie w Dziczy, w której znalazł pusty, stary domek. Miejsce to zamieszkiwane jest przez: Wuja Kukułkę, który pracuje nad „eliksirem szczęścia” oraz Szmirabellę, kobietę bardzo wrażliwą, którą porzucił syn. Częstym gościem tego miejsca jest Gabaryt, który handluje meblami znalezionymi na śmietnikach, a który ma dużą wiedzę na temat kosmosu i gwiazd oraz Panda, bogacz udający biednego, który uprawia „rośliny podobne do pomidorów”.
Mieszkańcy Dziczy tworzą maleńką, wspierającą się społeczność, która jest ze sobą bardzo zżyta. Znają oni swoje potrzeby i słabości, nie zadają niepotrzebnych pytań i pomagają sobie nawzajem. Tutaj chłopcy mogą liczyć na zrozumienie, którego nie otrzymują w domach i w społeczeństwie. Mogą być sobą.

Pouczająca historia, która mówi, czym jest przyjaźń oraz uczy akceptacji i tolerancji wobec osób innych. Bo z „innością” nie zawsze się rodzimy, możemy ją też nabyć w trakcie życia.

Książkę tę czytałam z zapartym tchem. Polecam dzieciom i dorosłym.

Kolejna pozycja autorki, która została wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Historie nieoczywiste
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Historie nieoczywiste

Nie. W tej książce nie znajdziecie duchów dzwoniących łańcuchami i zjaw załamujących ręce. Nie będzie opowieści o poltergeistach i wampirach. Nie spotkacie...

Wdowie wzgórze
Katarzyna Ryrych0
Okładka ksiązki - Wdowie wzgórze

(…) To słodko-gorzka historia o ludzkiej pamięci, młodości dającej źródło siły na starość, wierności marzeniom i miłości, nie zawsze łatwej...