reklama

Lech Wałęsa. Idea i historia

Ocena: 5 (1 głosów)
"Biografia polityczna legendarnego przywódcy 'Solidarności' do 1988 roku." Autor próbuje z różnych perspektyw uchwycią mentalność tytułowego bohatera i, konfrontując ją z szeregiem faktów historycznych, pokazać czytelnikowi, kim rzeczywiście był Lech Wałęsa - jako człowiek i jako polityk. Raz jeszcze odsłania przed nami przełomowe i dramatyczne wydarzenia z lat 1970, 1980, 1981 i 1988. Przypomina wiele ważnych, lecz zapomnianych faktów, istotnych z punktu widzenia polskiego Noblisty. Nie pomija tematów potencjalnie drażliwych dla wszystkich bohaterów książki.

Informacje dodatkowe o Lech Wałęsa. Idea i historia:

Wydawnictwo: Arcana
Data wydania: 2009-12-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788360940723
Liczba stron: 626

więcej

Kup książkę Lech Wałęsa. Idea i historia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lech Wałęsa. Idea i historia - opinie o książce

Walka z mitem.

Publikacja stanowi rozszerzoną wersję pracy magisterskiej studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Natychmiast stała się przedmiotem wielu waśni i nagonki na młodego absolwenta prestiżowej, jak się wydawało, uczelni z tradycjami. W telegraficznym skrócie postaram się Wam przypomnieć kim jest autor. Jego debiut przypadł na 2003 rok, kiedy to w ostrych słowach wypowiedział się na temat Przystanku Woodstock, jego organizatorów i uczestników. Po ukazaniu się książki mężczyznę czekały poważne kłopoty, to preludium do tzw. sprawy Zyzaka.

Kampanię nienawiści przeciw Pawłowi Zyzakowi rozpętały media tak zwanego głównego nurtu. Jego oponentom- a jakże! W sukurs przyszła Gazeta Wyborcza ślepo broniąc głównego bohatera książki, nie dostrzegając oczywistych faktów. Publicyści z Czerskiej (ale nie tylko) nie przebierali w środkach. W atakach na młodego człowieka prym wiódł również pewien znany dziennikarz, słynący ze zjadliwych tekstów, ale przez litość pominę jego personalia.

''Autorytety" przystąpiły do działania, trudno było zatrzymać tę machinę propagandową. A i sam ówczesny premier Donald Tusk z wielką wprawą kąsał autora biografii byłego prezydenta. W swojej arogancji zapowiada wewnętrzną kontrolę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niebywałe, że w kraju rzekomo demokratycznym, polityk chce dyktować jakie standardy powinny obowiązywać w nauce... Nagle okazało się, że wszyscy są specjalistami od archiwów i metodologii. Taki potencjał nie mógł zostać roztrwoniony.

Dawnemu działaczowi związkowemu przybyło nowych stronników, którzy wcześniej wypowiadali się o nim w pogardliwy sposób, jak np. Adam Michnik, nazywając go dyktatorem. Mam tu na myśli artykuł, bodajże z 1990 roku, Dlaczego nie oddam głosu na Lecha Wałęsę, w którym redaktor naczelny dziennika, określa noblistę ''małym Mussolinim". Zaś Stefan Niesiołowski urządza happeningi, domagając się zwolnienia z pracy promotora Pawła Zyzaka. Znienawidzony przez wielu, oskarżany o homofobię i inne podobne rzeczy. Niemal wszystkie ośrodki akademickie odmawiają przyjęcia go na studia doktoranckie. Ostatecznie autor ukończy je na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych.

Paweł Zyzak solidnie oberwał, szczególnie ze strony lewicowo-liberalnej.

Historyk analizuje dzieciństwo, działalność przywódcy ''Solidarności". Mnóstwo faktów, wydarzeń, postaci. Odpowiada też na takie pytania jak: co skrywała słynna teczka Tymińskiego? Czy były prezydent jest rzeczywiście autorem książek?

Z pewnością autorowi brakuje dystansu do ukazywanej postaci, co rzutuje na jakość pracy. Zresztą swoje uwagi zgłosił również dr Piotr Gontarczyk, chodziło o opublikowanie anonimowych wypowiedzi odnośnie prywatnego życia Wałęsy.

Warto zajrzeć.

Link do opinii
Inne książki autora
Amerykański sen, gwałtowne przebudzenie
Paweł Zyzak 0
Okładka ksiązki - Amerykański sen, gwałtowne przebudzenie

Książka przedstawia wnikliwe oceny polityków amerykańskich. Odsłania, lekceważone przez polskich publicystów, korzenie radykalizmów kulturowo-religijnych...

Tajemnica Wilczego Jaru
Paweł Zyzak0
Okładka ksiązki - Tajemnica Wilczego Jaru

Najnowsza książka Pawła Zyzaka Tajemnica Wilczego Jaru przenosi czytelnika w okres sprzed wybuchu społecznego latem 1980 roku. Osią narracji jest sprawa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy