Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach

Była i jest zjawiskiem poetyckim. Najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy.

Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tomie wspomnień i listów "Lilka", zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Poetka udręczona wojną, biedą, tęsknotą za bliskimi, a w końcu ciężką chorobą nowotworową zmarła w Manchesterze 9 lipca 1945 roku w wieku 54 lat.

"Lilka" – barwna opowieść o tej niebanalnej i utalentowanej kobiecie ukazuje się w 70. rocznicę jej śmierci.

Informacje dodatkowe o Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach:

Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Lilka, czyli Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była nieprzeciętnym dzieckiem. Pierwszy wiersz napisała, gdy miała sześć lat. Pisała wszędzie i na wszystkim, a potem porzucała wiersze, jak paw gubi pióra. Mama-Mamidło chodziła i zbierała wiersze, gromadziła je w jednym zeszycie. Po ojcu -Wojciechu Kossaku-odziedziczyła talent do malowania. Lilka była inteligentna, zdolna, towarzyska jeśli miała dobry nastrój, subtelna. Była wielką indywidualnością. Odbierała świat inaczej niż wszyscy i dlatego często jej nie rozumiano, i uważano za dziwaczkę. Otulona kolorowymi tiulami przypominała delikatnego motyla. Mariola Pryzwan- z wykształcenia polonistka, z zawodu bibliotekarka, a z zamiłowania biografistka zebrała w jednej książce wspomnienia i listy związane z tą najpopularniejszą polską poetką żyjącą w latach 1892-1945. Dzięki temu możemy poznać jej dzieciństwo, styl życia, stosunki panujące w rodzinie, sposób tworzenia, a także jej miłości i przyjaźnie. Jak zachowali Lilkę w pamięci najbliżsi, przyjaciele i znajomi? Zofia Kossak-stryjeczna siostra Lilki-,,ona ma olbrzymi talent, po prostu olbrzymi; nawet trudno sobie wyobrazić, jak wielki i oryginalny. (...) Ogromny talent Lilki Pawlikowskiej wisi w powietrzu jak storczyk i jak stokrotka kwitnie ślicznie, dla znawców, ale tylko trzeba mu gleby koniecznie, jakiejkolwiek, ale gleby." Magdalena Samozwaniec-siostra Lilki-,,Jednym z najpiękniejszych atrybutów Lilusi były włosy. Ach! Jak ja jej ich zazdrościłam! Z figurą było u niej gorzej. Wtedy nie umieli leczyć krzywicy. Zrobili jej krzywdę, co zaciążyło na późniejszym jej życiu. Nosiła ortopedyczny gorset. Maskowała go woalami, szalami, pelerynami i właśnie włosami". Siostry piły często kawę z Julianem Tuwimem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, Kazimierą Iłłakowiczówną, Stefanem Żeromskim. Zadawały się z cyganerią. Dużo wspomnień związanych jest z trzema mężami poetki. Małżeństwo zawarte podczas I wojny światowej z Władysławem Bzowskim było wielkim nieporozumieniem. Bzowski chciał, by Lilka była zwykłą żoną przy mężu, nie rozumiał jej. Ona pełna niechęci do męża malowała aluzyjne obrazki i podrzucała mu je w widoczne miejsca. Kiedy uzyskała rozwód z pierwszym mężem wyszła za mąż za Jana Pawlikowskiego. ,,Po kilku latach ten związek dwóch dusz zaczął ciążyć". Dopiero trzecie małżeństwo z młodszym o dziesięć lat Stefanem Jerzym Jasnorzewskim było udane, a Lotek jak nazywała męża poetka, zapewnił jej bezpieczeństwo i nie wymagał, by rzuciła pisanie i zajęła się pracami domowymi. Publikacja ,,Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach" ukazała się w 70-tą rocznicę śmierci poetki, która przypada w 2015 roku. Najnowsze wydanie zawiera dodatkowe materiały ikonograficzne, wspomnienia, zdjęcia, akwarele i inne dokumenty związane z jej życiem. Myślę, że dla rozmiłowanych w poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ta pozycja jest obowiązkowa:) Więcej znajduje się tutaj:http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2015/10/lilka-maria-pawlikowska-jasnorzewska-we.html#gpluscomments
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-07-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach rodziny, przyjaciół, znajomych. Autorka przedstawiła nie tylko pozytywne opinie o tej wspaniałej poetce, która była introwertyczką i miała trudny charakter, ale również negatywne. Jedna tylko osoba odważyła się skrytykować jej poezję, a mianowicie Zofia Kossak (stryjeczna siostra, autorka "Krzyżowców") uznając ją za infantylną i niegodną jej wielkich zdolności. Książka zawiera również listy pisane przez poetkę i wysyłane do niej.
Pozycja dosyć ciekawa, ale nie jakoś super wciągająca.

Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej
Mariola Pryzwan0
Okładka ksiązki - Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej

Marię Kownacką wspominają jej krewni, przyjaciele i znajomi. Dzięki ich zwierzeniom poznajemy dotychczas nieznane, prywatne życie autorki "Przygód Plastusia"...

Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach
Mariola Pryzwan0
Okładka ksiązki - Wymyśliłam Cię. Irena Jarocka we wspomnieniach

Irena Jarocka była niezwykła. Nie tylko koncertowała u boku takich gwiazd jak Charles Aznavour, Mireille Mathieu, Michel Sardou, Enrico Macias czy Michael...