Los

Nowa powieść jednej z najwybitniejszych pisarek współczesnej literatury światowej!

Dwie kobiety, dwie epoki, dwa życia, jedno decydujące spotkanie. Po śmierci ojca Atara postanawia dotknąć największego tabu w jego życiu -- historii pierwszego, utrzymanego w sekrecie małżeństwa z kobietą, która walczyła u jego boku w szeregach podziemnej organizacji, przed powstaniem państwa Izrael. Spotkanie, które miało zamknąć traumatyczny rozdział w życiu obu bohaterek, okazuje się pierwszym krokiem na drodze do szeregu wydarzeń, których żadna z nich nie jest w stanie zatrzymać ani przewidzieć, do czego doprowadzą.

,,Niecierpliwie czekam na każdą nową powieść Zeruyi Shalev i nigdy się nie zawodzę. ,,Los" czyta się w wielkim napięciu, bo Shalev pokazuje rodzinę jako pole walki, gdzie toczą się kameralne wojny, i gdzie wracają cienie z przeszłości. Opowieść o rodzinie splata się z opowieścią o początkach Izraela, o zawiedzionych nadziejach i o goryczy bojowników, których państwo odrzuciło. Opowiada o poczuciu winy, o traceniu i odzyskiwaniu, a współczesność oświetlają tutaj opowieści biblijne. Shalev sprawia, że schodzimy w głąb nie tylko przeszłości, ale i podświadomości razem z bohaterkami Rachel i Atarą, które starają się zrozumieć swoje życie. Co tu dużo mówić - zazdroszczę tym, którzy dopiero będą czytać, i którzy mają tę podróż do wnętrza przed sobą"

Justyna Sobolewska

,,Los" Zeruyi Shalev pokazuje z literacką brawurą, jak to, co prywatne i to, co polityczne splata się w naszym życiu w nierozerwalny sposób. Opowiadając historię Atary i pierwszej żony jej ojca, autorka ukazuje splątanie trzech czasów indywidualnego i zbiorowego życia, bowiem podjęta przez bohaterkę decyzja ożywia przeszłość i zmienia przyszłość. Tytułowy los rodziny Atary jest odbiciem dziejów narodu uwikłanego w wewnętrzne rozdarcie i nieprzepracowane traumy"

Joanna Bator

Los - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

To, co wyróżnia pisarstwo Zeruyi Shalev to na pewno jej umiejętność budowania złożonych, niejednoznacznych postaci i to głównie postaci kobiecych, które na swój sposób rozliczają się ze swoimi wyborami, czasami dojrzewają do zmiany dotychczasowego punktu widzenia, a przede wszystkim zaczynają lepiej rozumieć siebie i swoje związki. Tak było w ,,Bólu", tak też jest w ,,Losie". I o ile ,,Ból" to przede wszystkim opowieść rodzinna, to już ,,Los" zatacza znaczne szersze kręgi. Historia osadzona jest na tle wydarzeń politycznych i to one w znaczącej mierze determinują życie i problemy zarówno Rachel, jak i Atary. Interesujące było, jak autorka przedstawia zależność pomiędzy przyjmowaniem odpowiedzialności i wynikającym z niej poczuciem winy, które to, gdy są w nadmiarze, zbyt mocno zatrzymują nas w przeszłości, nie pozwalając na docenianie tego, co mamy tu i teraz, niszczą relacje rodzinne. Dlatego zastanawiam się nad samym tytułem książki. Czyżby łatwiej, zdrowiej jest powiedzieć sobie: ,,taki los", zaakceptować i ruszyć dalej, w przyszłość?

Były też momenty, w których książka mnie irytowała. To przede wszystkim wracanie przez setki stron do tych samych pytań, które zadają sobie bohaterki. Rozumiem, że żyją w swoistym zapętleniu, poszukują, ale ciągle i ciągle powtarzające się rozważania dotyczące niektórych wydarzeń były już po pewnym czasie po prostu nużące.

Po rozstaniu
Zeruya Shalev0
Okładka ksiązki -  Po rozstaniu

Trzydziestosześcioletnia mieszkanka Jerozolimy, archeolożka, bada historię tajemniczego zatopienia wyspy Tery, przez wielu historyków utożsamianej z mityczną...

Co nam zostało
Zeruya Shalev0
Okładka ksiązki - Co nam zostało

Zeruya Shalev, jedna z najpoczytniejszych współczesnych pisarek izraelskich, powraca w głośnej powieści, która znalazła się na szczycie list bestsellerów...