Loteria

Małe, idylliczne miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...

O tym miasteczku opowiada ,,Loteria", którą w 1948 roku opublikował "The New Yorker". Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. ,,Poskramiania demonów", czy ,,Nawiedzonego domu na wzgórzu", powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.

70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli...

Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść - odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale - pozwala spojrzeć na "Loterię" z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy.

Informacje dodatkowe o Loteria:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-01-22
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: Shirley Jackson's "The Lottery": The Authorized Graphic Adaptation

Tagi: bóg Komiks i powieść graficzna - adaptacje literackie

Kup książkę Loteria

Loteria - opinie o książce

Właściwie nic się tu nie dzieje, ale to właśnie w minimalistycznej formie i treści rozgrywa się prawdziwy dramat. Powieść graficzna nie jest łatwa do przetrawienia i na pewno pozostawi czytelnika z wieloma pytaniami, ale chyba na tym polega jej piękno.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-03-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

„SZCZĘŚLIWCY”

Któż z nas nie zna prozy Shirley Jackson? (jeśli w tym momencie podrapaliście się w głowę, radzę wygooglować sobie jej nazwisko i udawać, że zawsze ją kojarzyliście) „Nawiedzony dom na wzgórzu”, jej najsłynniejsze dzieło, to już prawdziwa legenda literatury grozy, którą znać powinien każdy szanujący się fan horroru i klasyki po prostu. Teraz twórczość autorki możecie poznać w nieco innej, bo komiksowej formie. Ale i w tej formie historia wypada znakomicie, a co więcej, naprawdę satysfakcjonuje.

Każdy zna takie miasteczka, jak to. Tu wszyscy znają wszystkich, każdy wie o każdym wszystko, a wszystko wydaje się idealne, ale to tylko fasada. Wszyscy drżą bowiem przed doroczną loterią. Rok w rok nazwiska mieszkańców trafiają do drewnianego pudełka. Wylosowane zostaje tylko jedno, ale do czego? I co czeka „szczęśliwca”?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/03/loteria-miles-hyman-shirley-jackson.html

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;