Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem

Ludwik II Bawarski (nazywany Szalonym lub Bajkowym Królem) pozostawił po sobie zamki, które są klejnotami architektury południowych Niemiec. Znany był również jako przyjaciel i mecenas Wagnera. Uznany za życia za obłąkanego, zmarł w tajemniczych okolicznościach.

Państwowy Instytut Wydawniczy w słynnej serii Biografie Sławnych Ludzi (nazywanej serią „marmurkową”) wznawia biografię uwielbianego w Niemczech i budzącego do dziś fascynację króla. Ludwik II wstąpił na tron w burzliwych czasach jednoczenia Niemiec pod żelazną ręką Bismarcka. Był przeciwny włączaniu królestwa do Rzeszy Niemieckiej i nie chciał wciągać Bawarii w wojnę z Prusami ani z Francją. Nie udało mu się uniknąć wojny, a Bawarię stała się częścią cesarstwa niemieckiego (choć z zachowaniem pewnej niezależności).

Ekscentryczne cechy króla z czasem stawały się coraz bardziej widoczne, aż uznano go za niepoczytalnego i pozbawiono tronu. Dziś kwestia choroby psychicznej Ludwika II budzi wiele wątpliwości. Ponadprzeciętnie wrażliwy i inteligentny, nienawidzący wojen miłośnik sztuki najprawdopodobniej cierpiał na fobię społeczną, która nasilała się wraz z kolejnymi porażkami w polityce. Niewątpliwie był jednak nietuzinkowym władcą. To dzięki hojnej pomocy Ludwika II powstały takie dzieła Ryszarda Wagnera jak Śpiewacy norymberscy, Złoto Renu czy Walkiria. Realizując (dziecięce?) marzenia, pozostawił po sobie również bajkowe zamki – inspirację dla zamku Disneya i symbol Bawarii ściągający do niej tysiące turystów.

Do dziś niewyjaśnione są okoliczności śmierci władcy. 13 czerwca 1886 odnaleziono ciało Ludwika w jeziorze Starnberger See. Jest wielce prawdopodobne, że popełnił samobójstwo, rozważano jednak i morderstwo.

Przez dekady uchodził za władcę nieudolnego. Autor biografii, podobnie jak wielu współczesnych historyków, kwestionuje tę ocenę.

Informacje dodatkowe o Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem:

Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem - opinie o książce

Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945
Jean des Cars0
Okładka ksiązki - Berło i krew. Królowie i królowe Europy na wojnie 1914-1945

NAJSŁAWNIEJSZE NAZWISKA EUROPY, NAJZNAMIENITSI MONARCHOWIE ŚWIATA, POLITYCY  I CELEBRYCI Windsorowie, Romanowowie, Hohenzollernowie, Habsburgowie -...

Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe
Jean des Cars0
Okładka ksiązki - Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe

Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności! Wszystkie...