Masa o pieni±dzach polskiej mafii

Tom 2 cyklu Masa
Ocena: 3.7 (10 g³osów)

Niecenzurowana opowie¶æ o bogactwie wielkich mafiozów. Jak rodzi³a siê i wygl±da³a fortuna polskiej mafii?

Tony kokainy od kolumbijskich karteli p³yn±ce do Polski statkami handlowymi. Arcydzie³a ¶wiatowej sztuki w gangsterskich rezydencjach. Szalone moskiewskie bankiety z bossami rosyjskiej mafii po¶ród piêknych kobiet i luksusowych limuzyn. Wystawne przyjêcia, które nigdy siê nie koñczy³y. I przekupny ¶wiat polityki, który od samego pocz±tku towarzyszy³ polskiej mafii.

Na czym zarabiano najwiêcej? Jakich interesów dobijano na europejskim rynku? Jakimi pieniêdzmi obraca³a polska mafia?

Informacje dodatkowe o Masa o pieni±dzach polskiej mafii:

Wydawnictwo: Prószyñski i S-ka
Data wydania: 2014-10-21
Kategoria: Literatura faktu, reporta¿
Jêzyk orygina³u: polski
T³umaczenie: brak

wiêcej

Kup ksi±¿kê Masa o pieni±dzach polskiej mafii

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Masa o pieni±dzach polskiej mafii - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - witoldmeik
witoldmeik
Przeczytane:2017-02-08, Ocena: 1, Przeczyta³em,
Wspomnienia bandziora i cwela(chyba tak sie mowi na kapusia) maja swoich zwolennikow.Nie zamierzam czytac ksiazki"napisanej"przez pospolitego bandyte.Natomiast chetnie poczytalbym o jego ofiarach...
Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2016-08-12, Mam,

Jest to druga czê¶æ cyklu ksi±¿ek Artura Górskiego, który rozmawia z "Mas±" - ¶wiadkiem koronnym, najbardziej znanym w Polsce. W tej ksi±¿ce rozmawiaj± o interesach grup przestêpczych, zw³aszcza pruszkowskiej. Jest to rozmowa na temat w jaki sposób polscy gangsterzy zarabiali pieni±dze, jak prowadzili interesy i z kim, jak wydawali pieni±dze i na co oraz to, kto im pomaga³.
Historie przytoczone w ksi±¿ce trzymaj± czytelnika w napiêciu, który ma wra¿enie, ¿e uczestniczy w tym wszystkim, o czym jest mowa np. o przechwyceniu statku, który p³ynie z Wenezueli, a na jego pok³adzie znajduje siê kokaina, o dystrybucji nie do koñca legalnych automatów do gry. Zaciekawienie budz± opinie Masy i Artura Górskiego na temat reakcji czytelników na poprzedni± czê¶æ cyklu ksi±¿ek "Masa o...".

Jaros³aw Soko³owski opowiada dziennikarzowi o ró¿nych nielegalnych ¼ród³ach dochodów mafii, o poziomie ¿ycia gangsterów, o jakim szary cz³owiek mo¿e sobie tylko pomarzyæ. Gangsterzy mieli znajomo¶ci z celebrytami, politykami, otaczali siê piêknymi kobietami. ¦wiadek koronny numer jeden w Polsce opowiada o okradaniu tirów, handlem dzie³ami sztuki, kradzie¿± aut i wielu inych sposobach na zdobycie pieniêdzy.

Okazuje siê, ¿e nie du¿o brak³o, aby nielegalne interesy grupy z Pruszkowa sta³y siê legalne dziêki znajomo¶ciom z politykami, biznesmenami. Ksi±¿ka naprawdê potrafi wci±gn±æ i sprawia, ¿e w³osy staj± dêba.

Ta czê¶æ cyklu jest równie dobra jak poprzednia. Ksi±¿kê polecam tym, którzy s± ciekawi jak mafia zdobywa³a pieni±dze i jakie ¿ycie za nie prowadzi³a. Kto z nas mnie zastanawia siê, na co id± nielegalnie zarobione pieni±dze. Du¿ym plusem dla ksi±¿ki s± fotografie w niej umieszczone, które przedstawiaj± osoby pomagaj±ce mafii. Ksi±¿ka liczy 272 strony jednak szybko i sprawnie siê j± czyta. Na d³ugo pozostaje w pamiêci i czytelnik po jej przeczytaniu rozmy¶la o czym w³a¶nie czyta³.

Avatar u¿ytkownika - ledenica
ledenica
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 6, Przeczyta³em,
Przeczyta³am dwa razy. Chyba zgrzeszê trzeci raz.
Avatar u¿ytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015,

Mafia - temat  kontrowersyjny, ciekawy, poci±gaj±cy, budz±cy strach. Wielokrotnie wykorzystywany na ³amach literatury i kina,  czasami w bardziej fabularnej formie, a czasami w ujêciu typowo reporta¿owym. Jaki jest ¶wiat mafii, jak wygl±daj± jego realia, jakimi prawami siê on kieruje i jacy s± ludzie, którzy uczestniczyli b±d¼ uczestnicz± w tym przestêpczym procederze..? To trudne pytania.., ale z odpowiedzi± s³u¿± Nam ksi±¿ki - pamiêtniki by³ych cz³onków tego typu organizacji, które pomagaj± poznaæ i zrozumieæ ten ¶wiat od ¶rodka. Tak± osob± jest niew±tpliwie najs³ynniejszy polski ¶wiadek koronny - Jaros³aw Soko³owki (pseudonim: MASA), który we wspó³pracy z dziennikarzem Arturem Górskim, stworzy³ drug± ju¿ ksi±¿kê o polskiej mafii, tym razem nosz±c± tytu³ "Masa o pieni±dzach polskiej mafii".

Jak wskazuje ju¿ sam tytu³ tej pozycji, tym razem po¶wiêcona zosta³a ona pieni±dzom polskich mafiosów.. Dowiemy siê tutaj jak funkcjonowa³a polska mafia, jak zdobywa³a pieni±dze, jakie prowadzi³a interesy, jakimi metodami uzyskiwa³a olbrzymie sumy pieniêdzy. Handel narkotykami, broni±, ¿ywym towarem, wystawne i bogate przyjêcia, zbytki i przyjemno¶ci polskich mafiosów za olbrzymie sumy pieniêdzy, kontakty z wysoko postawionymi urzêdnikami i politykami, którzy za ³apówki wspomagali prowadzenie przestêpczej dzia³alno¶ci grupy pruszkowskiej. I wszystko to poznajemy z pierwszej rêki, uczestnika tego ¿ycia, jednego z kluczowych ludzi mafii - MASY.

Ksi±¿ka Artura Górskiego i Jaros³awa Soko³owskiego to mocna, momentami wrêcz szokuj±ca, opowie¶æ o z³otych latach polskiej mafii, o tym jak rodzi³y siê olbrzymie fortuny czo³owych przywódców organizacji, p³awi±cych siê w swym dobrobycie w ¶wietle i majestacie prawa (bynajmniej do czasu).  Ciekawa forma wywiadu rzeki, w której zadaj±cy pytania Artur Górski stara siê uzyskaæ jak najwiêcej informacji, wspomnieñ, prawdy od Jaros³awa Soko³owskiego. Nie ocenia jego s³ów, nie potêpia, nie komentuje, a jedynie skrzêtnie notuje i pozwala siê wygadaæ swojemu rozmówcy który.., bardzo wyra¼nie i ochocza dzieli siê swoimi wspomnieniami i wiedz±.. I muszê tutaj przyznaæ, ¿e w odró¿nieniu od poprzedniej ksi±¿ki tego duetu pt. "Masa o kobietach polskiej mafii", tym razem tre¶æ i ilo¶æ faktów jest tutaj naprawdê pora¿aj±ca i zadowalaj±ca najbardziej wymagaj±cego czytelnika.

Lektura tej ksi±¿ki to swoista podró¿ do Polski schy³ku lat 80-tych i lat 90-tych, w którym to okresie polska mafia ¶wieci³a najwiêksze triumfy. Przeczytamy o ogromnych transportach heroiny z Ameryki Po³udniowej, o handlu dzie³ami sztuki, sprzeda¿y kradzionych aut, otwieraniu i prowadzeniu dochodowych klubów i dyskotek w najwiêkszych polskich miastach, a nawet o dzia³alno¶ci produkcyjnej soków owocowych bardzo znanej marki.. - innym s³owy o tym, jak wygl±da³y interesy polskiej mafii. Sumy jakie padaj± na kartach tej ksi±¿ki s± bajoñskie, wrêcz nie wyobra¿alne dla zwyk³ego Polaka, o których to dowiadujemy siê dopiero dzi¶, po latach. To tak¿e bardzo szokuj±ce i odwa¿ne wyznanie o polskiej korupcji, zarówno na tych najni¿szych szczeblach urzêdniczych czy te¿ stopniach policyjnych, a na politykach z Wiejskiej skoñczywszy. To naprawdê bardzo interesuj±ca porcja dobrego wywiadu, który wci±ga od pierwszej do ostatniej strony.

Opowie¶æ MASY to tak¿e relacja o ¿yciu pe³nym pieniêdzy, których ówcze¶ni bossowie nie mieli ju¿ na co wydawaæ. Bogate kluby, kobiety, alkohole, narkotyki, luksusowe auta, ciuchy, zagraniczne wycieczki.. To ¿ycie jak ze snu z tym oto wyj±tkiem, i¿ pe³ne przemocy, strachu, niebezpieczeñstwa. Niemniej ¿ycie bardzo przyjemne i chyba wspominane z lekk± nostalgi± przez samego Soko³owskiego.. I wa¿ne w tym momencie jest w³a¶nie to, i¿ jest to opowie¶æ  szczera, nie koloryzowana na potrzeby wywiadu, opowiadana prostym ale i czêsto brutalnym jêzykiem, który jest w tym przypadku jak najbardziej naturalny i przystêpny dla czytelnika. Ponadto warto tu zwróciæ tak¿e uwagê na to, i¿ MASA bardzo dok³adnie i skrupulatnie t³umaczy wszystkie szczegó³y, wyja¶nia "kto, kiedy, gdzie i za co", tak by czytelnik móg³ odnale¼æ siê w tej opowie¶ci. Byæ mo¿e jest to zas³ug± Artura Górskiego, który po prostu czuwa³ nad tym, by wywiad ten by³ jak najbardziej czytelny dla odbiorców. W ka¿dy razie efekt fnalny zas³uguje jak najbardziej na du¿e s³owa uznania.

Skoro mowa ju¿ o samym wywiadzie, to pewno¶ci± jego forma jest bardzo atrakcyjna i interesuj±ca. Nie brak tutaj i mocnych fragmentów, ale znajdziemy tak¿e i czêsto bardzo komiczne opisy. Przez ca³y czas daje siê wyczuæ swoist± "pieczê" dziennikarza nad tokiem rozmowy, tak by za nadto nie zbaczaæ na poboczne tematy, choæ czasami takie odstêpstwa s± tutaj widoczne, pozwalaj±ce zaczerpn±æ nieco oddechu przed kolejn± porcj± szokuj±cych wspomnieñ. Wa¿ne jest tak¿e to, i¿ Górski czêsto odnosi siê do wypowiadanych s³ów przez MASÊ, które uzupe³nia informacjami np. z prasy itd.. To bardzo udana wspó³praca pytaj±cego i odpytywanego, którzy najwyra¼niej bardzo dobrze czuj± siê w swoim towarzystwie. Nie czuje siê tutaj bowiem ¿adnej bariery, za¶ rozmowê tê odbiera siê jako pogawêdkê dwóch dobrych znajomych, przyjació³..

Na zakoñczenie taka ma³a refleksja nachodzi Mnie nad osob± samego Jaros³awa Soko³owskiego, który sam stawia siê tutaj w roli cz³owieka, który pomóg³ pokonaæ z³o i uczyni³ tym sam Nasz ¶wiat lepszy. My¶lê, ¿e to szczere i prawdziwe przekonanie by³ego mafiosy, które naprawdê w to wierzy. Oczywi¶cie, ka¿dy ma szansê na drug± szansê i odkupienie swoich win.., choæ zastanawia Mnie tylko ta jedna rzecz, czy aby na pewno bohater tej opowie¶ci je dostrzega i ich ¿a³uje.. Byæ mo¿e siê mylê, ale chyba podczas lektury tej ksi±¿ki tego nie widaæ..

"Masa o pieni±dzach polskiej mafii" to ksi±¿ka ciekawa, zaskakuj±ca, momentami wrêcz szokuj±ca, i chyba lepsza od swojej poprzedniczki. Ksi±¿ka, któr± powinni przeczytaæ wszyscy Ci, którzy do¶wiadczyli na w³asnej skórze polskiej transformacji po roku 89- tym, by teraz po latach poznali ca³± prawdê o tym, jak wygl±da³ Nasz kraj od tej ciemnej, przestêpczej strony...

Avatar u¿ytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2015-01-30, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015,
Dobra ksi±¿ka ukazuj±ca zasady funkcjonowania mafii pruszkowskiej. ¦wiadek koronny - by³y bandzior opowiada historiê mafii. Wyja¶nia, czym zajmowali siê jego koledzy, jakie pieni±dze czerpali z nielegalnego handlu tytoniem, kradzionymi autami, spekulacj± walut, sprzeda¿± dzie³ sztuki. Masa przedstawia pocz±tki grania na automatach w Polsce, chwali siê swoj± dyskotek±, na któr± przychodzi³y same elity - w tym aktorzy, piosenkarze, sportowcy. Dodatkowo, czytelnik mo¿e dowiedzieæ siê o biznesie narkotykowym oraz wypuszczeniu na rynek soku Dr Witt, który stoi na pó³kach sklepowych po dzi¶ dzieñ. Mafia kontrolowa³a ca³± Polskê, organizowa³a Miss Piêkno¶ci. Bandyci przepuszczali miliardy dolarów na prostytutki, alkohol, samochody, jachty, domy, hotele itd. Mieli ¶wietne kontakty z wojskiem, urzêdnikami, politykami, sêdziami, policjantami, stra¿akami czy artystami. Ksi±¿kê przeczyta³am w ci±gu 2 dni, styl pisania jest ciekawy.
,,Masa o pieni±dzach w polskiej mafii" to niew±tpliwie ciekawa i godna uwagi publikacja, która pozwala czytelnikowi zajrzeæ za kulisy nie zawsze czarno - bia³ego gangsterskiego ¶wiata. Przybli¿aj±ca strukturê organizacyjn±, która przez wiele lat funkcjonowa³a obok nas i rz±dzi³a siê w³asnymi prawami i priorytetami. Mafia to biznes, tyle ¿e oparty na specyficznych metodach dzia³ania. Polecam.
Avatar u¿ytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2014-11-06, Ocena: 1, Przeczyta³em, gnioty i grafomañskie dyrdyma³y,
klasyczny gniot z list bestsellerów w stylu wiele ha³asu o nic, fanki sielanek znad rozlewiska, greyów, coelhów, czy innych tego typy czytanek, powinny byæ w niebo wziête, zag³êbiaj±c siê w tê "¿yciow±", wstrz±saj±, jak przeja¿d¿ka nocnym autobusem podmiejskim po meczu sto³ecznej dru¿yny, historyjkê. Krzysia Ibisza rzecz o fitnesie po 40-tce ju¿ chyba ma wiêcej b³yskotliwo¶ci w sobie.
Avatar u¿ytkownika - allergicto
Inne ksi±¿ki autora
Majami: Z³y pies
Artur Górski0
Ok³adka ksi±zki - Majami: Z³y pies

Rozmowa z najs³ynniejszym polskim policyjnym przykrywkowcem. Janek Fabiañczyk, pierwowzór s³ynnego Majamiego z "Pitbulla" Patryka Vegi, to przykrywkowiec...

Magia "Sacro Arsenale"
Artur Górski0
Ok³adka ksi±zki - Magia "Sacro Arsenale"

Niespe³niony pi³karz, historyk i kochanek, Victor Casals, zostaje zastrzelony na dubrownickiej starówce. Chcia³ udowodniæ ¶wiatu, ¿e staæ go na...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa