Między tobą a mną

Seria bestsellerowych łotrzykowskich powieści z Irenką Górecką - sprytną tancerką kabaretową - w roli głównej. Wojenne i powojenne losy zwykłych ludzi, którzy stają w obliczu sytuacji często groźnych, czasem groteskowych, a niekiedy śmiesznych. Muszą normalnie żyć w nienormalnych czasach. To się czyta, i to znakomicie!

Rok 1946, szpital i sanatorium, garstka lekarzy, personelu i pacjentów, którzy próbują odnaleźć się w powojennej rzeczywistości i uporać z przeszłością. Zosia i Jędrzej przeżywają pierwszą miłość, Jacek Zalewski chce odzyskać choć namiastkę dawnego życia, a Irenka Górecka zbawia świat. Jak to ona. Fascynująca opowieść oparta między innymi na mało znanych wspomnieniach lekarzy praktykujących na prowincji. Polska, jakiej nie pamiętacie.

Manula Kalicka - pisarka i dziennikarka. Opublikowała siedem powieści, liczne opowiadania i książkę biograficzną poświęconą polskim malarzom. Ukończyła studia polonistyczne i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka zadebiutowała na łamach tygodnika ,,Polityka".

Informacje dodatkowe o Między tobą a mną:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-02-08

Kup książkę Między tobą a mną

Między tobą a mną - opinie o książce

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2024-02-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zagapić zdarza się każdemu, ale grunt to być szczęśliwą gapą. Przeoczyłam, jakbym miała klapki na oczach, w odmętach publikacji, ukryła się ostatnia z cyklu #naprzekórlosowi powieść @manulikalicka #międzytobąamną Mam jednak fart i książka do mnie dotarła, robiąc mi ogromną niespodziankę. Poprzednie tomy przeczytałam kilka lat temu, mają inną szatę graficzną, jednak zupełnie mi to nie przeszkadza, nie zbieram książek dla wyglądu, tylko z pasji, również posiadania.

Gdy tylko zaczęłam czytać przypomniała mi się płynność pióra Autorki, znajomość tematu i umiejętność snucia opowieści. Historia, jakich wiele, wojna, przetrwanie, walka, tylko pokazane ze szczyptą humoru, który Pani Manula wplotła w charakter tancerki z kabaretu, bohaterki łączącej serię. Jest też poważnie i niebezpiecznie, wszystko wyważone i podane w idealnie odmierzonych dawkach, ku uciesze czytelnika.

Zakres czasowy przedstawiony w ostatniej części jest krótki, skupia się na epizodzie z życia Zosi, dziewczyny, która przez wymuszone prawo wojny stała się innym człowiekiem. Jednak ta zmiana jej nie uwierała, przyswoiła ją, obłaskawiła i przyjęła jako pewnik, ukrywając prawdę, ale pamiętając początek. Poznajemy przekrój postaci, poczynając od infantylnych, zagubionych po neutralnych i łajdaków. Dobro nie zawsze triumfuje, porządny nie jest na pozycji wygranego, jak to w życiu. Przyjaźń raz zawarta, scala patchworkową rodzinę, czasem wymienia jej członków, kogoś doda, czasem ujmie, toczy się. Życie nie akceptuje stagnacji.

Powieść z humorem, pełna finezji, ukazuje trudne czasy, ale również błyskotliwie podkreśla absurdalne sytuacje tamtego okresu. Tekst zarówno wzrusza, jak i bawi, postacie barwne, dialogi inteligentne. Śledząc wydarzenia, czytelnik nie tylko przeżywa opisane trudne chwile, ale też uśmiecha, poznając przygody bohaterów w tym nietypowym czasie.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-02-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Między tobą a mną" to już czwarty tom wspaniałej sagi ,,Na przekór losowi".

Tym razem autorka zabiera nas do czasów tuż po II Wojnie Światowej, które dla mieszkańców Warszawy nie były łatwe. Stolica jak i cała Polska była pokrytą gruzem, a ludzie starali się żyć na nowo.

Czwarta część serii poświęcona jest głównej młodej Zosi, która zmaga się z gruźlicą. By podleczyć się wyjeżdża do Lubuska. Wyjeżdżając z Warszawy nie wiedziała czy opuszcza rodzinę na chwilę czy na zawsze. Na miejscu znajduje pracę jako nauczycielka. Na prowincji brakuje lekarzy, dlatego pomaga również podczas wizyt domowych. Wszędzie widzi biedę, brud i choroby. W szpitalu zatrudnia się również Jędrek. Między młodymi rodzi się uczucie. Ale czy dane im będzie być ze sobą szczęśliwym?

Autorka posiada niezwykle lekkie pióro, a przy tym niebywale dokładnie oddaje realia panujące w sektorze medycznym tuż po wojnie. Warunki w szpitalach były trudne. Brakowało rąk do pracy a różne choroby szerzyły się. Pani Manula Kalicka wspaniale oddała klimat tamtych lat poprzez słowa, które dzisiaj już nie koniecznie funkcjonują. Do tego wszystko co opisała faktycznie miało miejsce. Dzięki czemu opisaną historię czuje się bardziej.

Swoją przygodę z serią ,,Na przekór losowi" rozpoczęłam do tomu 4. I nie przeszkadzało mi się, że nie znam poprzednich części. Ale dzięki wydawnictwu Prószyński i s-ka mogę przeczytać 3 wcześniejsze tomy i podzielić się opinią o nich. Dlatego obserwujcie mój profil, ponieważ na dniach będą pojawiać się pierwsze części. Jestem ich bardzo ciekawa. Bardzo chcę bliżej poznać Irenkę.

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Dziewczyna z kabaretu
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z kabaretu

Warszawa, wrzesień 1939: Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego...

Wszystkie kochanki naszego taty
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Wszystkie kochanki naszego taty

Zwariowana opowieść o dwóch siostrach wychowywanych tylko przez ojca. Ciepła i krzepiąca - dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać...