Milcząc jak grób

Tom 1 cyklu Pełnia tajemnic

Podkomisarz Monika Gniewosz musi zerwać z przeszłością i zmienić otoczenie. Decyduje się więc na przeprowadzkę z Warszawy do sennego miasteczka Pełnia, gdzie życie płynie leniwie, a mieszkańcy wierzą, że nad jeziorem przechadza się duch topielicy. Monika zaczyna pracę w komisariacie i już pierwszego dnia dostaje wezwanie na miejsce zdarzenia - ktoś napadł na młodego mężczyznę. Wkrótce dowiaduje się również o zaginięciu gospodyni pensjonatu. Stopniowo sprawy miasteczka zaczynają wciągać policjantkę niczym niebezpieczne mokradła.

Informacje dodatkowe o Milcząc jak grób:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-10-27

Kup książkę Milcząc jak grób

Milcząc jak grób - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2022-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

A oto moja kolejna lektura: “Milcząc jak grób” Małgorzaty Rogali. Tej właśnie książki wysłuchałam w formie audiobooka w  świetnej, nienarzucającej się słuchaczowi, interpretacji Pauliny Holtz.

Znam już kilka książek Małgorzaty Rogali, wiem, że jej kryminały cechuje dobrze przedstawiona otoczka społeczna,  bohaterowie są wyraziści, zazwyczaj przeżywający jakieś problemy osobiste, a sama intryga jej ciekawie poprowadzona, wyważona, pozbawiona brutalności, rozlewu krwi.

Tak było i w przypadku “Milcząc jak grób”. Tytuł ten jest początkiem nowej serii “Pełnia tajemnic”, z nową bohaterką, policjantką Monika Gniewosz, która wraz z córką przeprowadza się z Warszawy do małego miasteczka, Pełni, urokliwie położonego wśród jezior i lasów. To tam pragnie rozpocząć nowe życie, z dala od agresywnego męża i bolesnych wspomnień z przeszłości. Cicha okolica, spokojni ludzie, cóż ekscytującego może się wydarzyć w tej miejscowości, niemalże odciętej od świata. Nic bardziej mylnego! Spokój jest tylko pozorny, a małomiasteczkowa społeczność ma swoje sprawy, tajemnice wymagające wyjaśnienia. Gniewosz angażuje się więc w śledztwo związane z  zaginięciem przed dwoma laty  żony właściciela pensjonatu, w którym się zatrzymała podczas swojego pobytu w miasteczku. Szybko okazuje się, że to nie jedyna kobieta, która zniknęła w Pełni w tajemniczych okolicznościach. Śledztwo nabiera tempa, tym razem dzięki uporowi i zdecydowaniu Gniewosz nie uda się zamieść tych spraw pod dywan, ale wyjaśnić je ostatecznie.  Zakończenie, jak zwykle u Rogali, dość zaskakujące i  choć moje przypuszczenia co do sprawcy zdarzeń się sprawdziły, to w niczym nie umniejszyło to satysfakcji  płynącej z lektury tej powieści.

Polecam tę książkę Rogali, bo to całkiem udany kryminał, spokojny, toczący się niespiesznie, w małomiasteczkowym klimacie, przy wtórze jesiennego deszczu, co przydaje mu nastroju i tajemniczości. Przy okazji poznajemy warsztat pracy jednej z bohaterek, która zajmuje się tworzeniem porcelanowych cudeniek - ręcznie wypalanych i zdobionych filiżanek. Bardzo to było zachwycające. A ja czekam na kolejny tom przygód z panią podkomisarz Moniką Gniewosz, bo bardzo się polubiłyśmy.

Miałam dłuższą przerwę w czytaniu książek Małgorzaty Rogali i jak widać to był błąd. Ciekawy kryminał można napisać bez wylewania wiader krwi, makabrycznych opisów i brutalnych morderstw. Podoba mi się podkomisarz Monika Gniewosz i jej zaangażowanie w wykonywaną pracę. To praca ale i pasja jednocześnie. Rodzinna sytuacja, jak to u kryminalnych bywa, jest oczywiście nieciekawa ale Monika ma wspaniałą córkę, z którą ma bardzo dobry kontakt. Nowy cykl, nowe emocje, nowe uczucia. Sięgnijcie po książkę bo naprawdę warto poświęcić jej trochę czasu.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Milcząc jak grób" to pierwszy tom cyklu kryminalnego Pełnia Tajemnic pióra Małgorzaty Rogali, autorki znanej i lubianej, szczególnie wśród kobiecej publiki lubującej się w kryminałach. Dla mnie to było już szóste spotkanie z jej piórem, ale w końcu pierwsze w pełni naprawdę udane! Tak bardzo, że za drugi i trzeci tom (,,Za wszelką cenę" i ,,Na wieczne potępienie") mam ochotę złapać już od razu! Jest to lekki kryminał z intrygą kryminalną przywodzącą na myśl klasykę gatunku. Zagadka tyczy się zaginięcia sprzed dwóch lat, dla którego teraz mogą pojawić się nowe dowody, a zajmować będzie się nimi nowa w komisariacie, policjantka Monika Gniewosz, która właśnie przeprowadziła się do miasteczka o nazwie Pełnia. Monika to postać ciekawa, z trudną przeszłością, która teraz ma zacząć wszystko od nowa. Pozostali bohaterowie są równie ciekawi: jest np. autor popularnych kryminałów czy lokalna artystka tworząca dzieła sztuki z ceramiki. Intryga poprowadzona jest sprawnie, zaskoczenia rozłożone w odpowiednich momentach, tak że napięcie trzyma czytelnika cały czas przy lekturze. Warto też wspomnieć o samym miejscu wydarzeń - Pełnia to jedno z tych małych miasteczek, gdzie wszyscy wokoło dobrze się znajdą. Ogólnie bawiłam się podczas lektury naprawdę dobrze i polecam ją wszystkim, którzy mają ochotę na lekki, ale zajmujący kryminał z kobiecymi postaciami w rolach głównych!

Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-10-14, Ocena: 3, Przeczytałam,

Główna postać to policjantka z Warszawy, która uciekając od przemocy domowej ląduje w małym miasteczku nad jeziorem gdzieś niedaleko Grudziądza. Dwie fajne zagadki kryminalne, natomiast reszta ciężko strawna od nadmiaru lukru. Jak ktoś lubi nierealne światy pełne cudownych ludzi z małych miasteczek to polecam.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2022-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Podkomisarz Monika Gniewosz musi zerwać z przeszłością i zmienić otoczenie. Decyduje się więc na przeprowadzkę z Warszawy do sennego miasteczka Pełnia,gdzie życie płynie leniwie, a mieszkańcy wierzą,że nad jeziorem przechadza się duch topielicy.

Monika zaczyna pracę w komisariacie i tuż pierwszego dnia dostaje wezwanie na miejsce zdarzenia-ktoś napadł na młodego mężczyznę. Wkrótce dowiaduje się również o zaginięciu gospodyni pensjonatu. Stoniowo sprawy miastecza zaczynają wciągać policjantkę niczym niebezpieczne mokradła..

W miasteczku  Pełnia nic nie jest takie,jakim się wydaje.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2022-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Swoimi wrażeniami z lektury dzielę się w recenzji na moim blogu, na który was zapraszam :)

Przerwany pokaz
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Przerwany pokaz

Czy w rodzinnym biznesie jest miejsce na sentymenty? Świat mody to nie tylko uśmiechy i kolorowe zdjęcia. Pod powierzchnią kryje się coś więcej... W rodzinie...

Opowiem ci bajkę
Małgorzata Rogala 0
Okładka ksiązki - Opowiem ci bajkę

W wyniku reformy szkolnictwa, pierwszy rocznik szóstoklasistów idzie do siódmej klasy. Dyrektor Biedrzycki, który nie lubi zatrudniać ludzi „z ulicy"...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;