Milion posagu

Ocena: 5 (1 głosów)
Maria, młoda, piękna, uboga dziewczyna jest sierotą. Mieszka w dworku u bogatych krewnych. Niespodziewany spadek zmienia Jej pozycję społeczną. O względy Marii zaczyna starać się wielu konkurentów. Książka do słuchania w interpretacji Ryszarda Nadrowskiego.

Informacje dodatkowe o Milion posagu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788361592310
Liczba stron: 200

więcej

Kup książkę Milion posagu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Milion posagu - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Powiedzenie Stanisława Jachowicza jak ulał pasuje do twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Naznaczony piętnem szkolnego obowiązku, jest według mnie, nie doceniany przez czytelników. Zapoznając się z powieścią "Milion posagu", przekonałam się że niesłusznie. Książka ta opowiada o niewielkiej społeczności "panów", mało zamożnej szlachty. Charakteryzują się oni niemal samymi wadami: złośliwością, plotkarstwem, zawiścią. Każdy z nich przeświadczony jest o własnej wyższości nad innymi. "Perełkami" o czystych sercach nie przystosowującymi się do tych standardów jest dwoje młodych ludzi: Maria i Seweryn, którzy nie wierzą w możliwość spełnienia się ich miłości i platonicznie wzdychają do siebie. W pewnym momencie sytuacja materialna jednego z nich diametralnie się zmienia ... "Milion posagu" jest kpiną z negatywnych cech ludzkich, z powierzchownych charakterów. Kraszewski błyskotliwie ocenia ludzkie zachowania. Przemyca jako morał, konieczność wiary w ideały, w ludzką dobroć, która istnieje jeszcze na świecie, w moralność godną szacunku. Sytuacje i postaci są tak barwnie przestawione, tak realistycznie i często komicznie opisane, że niejednokrotnie wywołują śmiech u odbiorcy. Opowieść wciąga po to, by bawić i uczyć. Książka obfituje w staropolskie słowa obecnie nie używane, które utrudniają zrozumienie tekstu, ponieważ nie wszystkie są wyjaśnione, aczkolwiek z kontekstu można się domyśleć ich znaczenia. Pozytywnym aspektem jest możliwość zapoznania się takimi zwrotami. Dodaje to uroku powieści, szczególnie w połączeniu z delikatnym humorem i pewną lekkością w sposobie opisania historii. Kraszewski stworzył ponad dwieście(!) powieści obyczajowych i historycznych. Jest zatem w czym wybierać. Warto!
Link do opinii
Inne książki autora
Jelita
Józef Ignacy Kraszewski0
Okładka ksiązki - Jelita

 Powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego z 1881 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski....

Strzemieńczyk
Józef Ignacy Kraszewski0
Okładka ksiązki - Strzemieńczyk

Głównym bohaterem jest polski humanista Grzegorz z Sanoka. Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Grzegorz jest młodzieńcem. Fascynuje go nauka, lecz nie podoba...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy