Misja:Encyklopedia

Hiszpania końca XVIII wieku. Dwóch akademików – bibliotekarz i admirał – wyrusza z Madrytu do Paryża z tajną misją.

Ich cel: zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii. To dzieło, dla wielu przeklęte i heretyckie, potępione przez Kościół, zawiera wiedzę zarezerwowaną dla nielicznych i podważa dotychczasowy porządek świata. Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.

Klimat osiemnastowiecznego Madrytu i Paryża, zakazana księga, nadciągająca Rewolucja, historia, przenikająca się ze współczesnością – Arturo Pérez-Reverte, autor bestsellerów, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej, od pierwszej strony uwodzi czytelnika zadając mu szelmowskie pytanie: „Gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda?”.

Arturo Pérez-Reverte - akademik, który uwodzi miliony. Jeden z najgłośniejszych pisarzy współczesnej literatury hiszpańskiej. Autor bestsellerowych powieści, m.in. "Klub Dumas" (zekranizowanej przez Romana Polańskiego), "Szachownica flamandzka", "Mężczyzna, który tańczył tango". Jego książki przełożono na niemal 30 języków.

Informacje dodatkowe o Misja:Encyklopedia:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-05-24
Kategoria: Przygodowe

Kup książkę Misja:Encyklopedia

[...] należę do tych ludzi, którzy meblują świat książkami.

Misja:Encyklopedia - opinie o książce

Avatar użytkownika - joannaz
joannaz
Przeczytane:2017-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 72 książki w 2017,
Twoja opinia. Za przyzwoleniem Jego Królewskiej Mości Karola III, admirał don Pedro Zárate oraz bibliotekarz don Hermógenes Molina wyruszają w niebezpieczną podróż w celu zdobycia buntowniczego dzieła. Podróż, której skutki przejdą ich najśmielsze oczekiwania. Oprócz barwnych postaci, których identyfikacja i powiązywanie z największymi dziełami literatury sprawiają niesamowitą frajdę, Misja: encyklopedia zawiera odniesienia do wiekopomnych wydarzeń i osobistości. Książka poszerzająca horyzonty i otwierająca oczy na brutalną rzeczywistość, sprawia, że dotychczas ugruntowana wiedza o świecie chwieje się w posadach. W sposób delikatny, aczkolwiek dosadny autor uświadamia nam znaczący wpływ Kościoła na każdą dziedzinę życia, jednak wyciągnięcie wniosków i odniesienie ich do współczesnej sytuacji, pozostawia czytelnikom. Barwne krajobrazy, wyraziste postacie, rewolucyjny klimat oraz tajemnicza otoczka towarzysząca misji zdobycia Encyklopedii, sprawiają, że książka miesza w sobie elementy powieści detektywistycznej, biografii najznamienitszych myślicieli oraz traktatu filozoficznego wpływającego na zmianę poglądów. Akcja, choć momentami płaska i zbyt rozwlekła, pozwala na zatopienie się w nastrojach panujących w XVIII-wiecznej Francji i Hiszpanii, obyczajach panujących wśród różnych warstw społecznych oraz poglądach niejednokrotnie prowadzących do egzekucji. Nietypowa narracja przeplatająca teraźniejszość z przeszłością oraz fikcja mieszająca się z prawdą sprawiają, że ta satysfakcjonująca, a jednocześnie niesamowicie wymagająca lektura jest warta każdej godziny spędzonej w doborowym towarzystwie honorowych akademików. Książka, przy której pytanie gdzie kończy się fikcja, a zaczyna prawda nabiera zupełnie innego znaczenia!
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2017-09-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura hiszpańska,
Klub Dumas
Arturo Perez-Reverte0
Okładka ksiązki - Klub Dumas

W Klubie Dumas autor wprowadza czytelnika w rzeczywistość nie do końca jasną do określenia - postaci książkowe mieszają się z bohaterami realistycznymi...

Fechtmistrz
Arturo Perez-Reverte0
Okładka ksiązki - Fechtmistrz

Jaime Astarloa, najlepszy fechtmistrz w Madrycie jest chodzącym zabytkiem - ostatnim świadkiem czasów, kiedy liczyły się niezłomne zasady godności i bezwzględne...