Modlitwa do morza

Ocena: 3.75 (4 głosów)

Tragedia, która wciąż trwa i obciąża sumienie świata. Krzyk sprzeciwu wobec wojny w Syrii.

„Modlitwa do morza” to hołd złożony milionom rodzin, które zostały rozbite i zmuszone przez wojnę i prześladowania do opuszczenia swoich domów.

Historia zainspirowana dramatem trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zginął w  wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Opowieść jest hołdem złożonym chłopcu w  trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. Hosseini zwraca uwagę na przerażający los uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Syrii. Książka ma formę monologu ojca, który w liście do syna opowiada o dwóch światach – pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna. Wstrząsający opis historii, która dzieje się naprawdę. Hosseini zdecydował się przekazać honorarium ze sprzedaży książki na rzecz swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, ratującej życie uchodźców.

Informacje dodatkowe o Modlitwa do morza:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-09-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8125-361-1
Liczba stron: 48
Tytuł oryginału: The sea prayer
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Marta Gral

więcej

Kup książkę Modlitwa do morza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Modlitwa do morza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019, 12 książek 2019,

Dla czytelników, którzy znają poprzednie książki Khaleda Hosseiniego – bestsellerowe powieści „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” – tematyka „Modlitwy do morza” nie będzie z pewnością zaskoczeniem. Książka wprost odwołuje się do prawdziwych wydarzeń: śmierci trzyletniego Aylana Kurdiego, syryjskiego chłopca, którego zwłoki morze wyrzuciło na brzeg po tym, jak zatonął, bezskutecznie próbując przedostać się wraz z rodziną do Europy.

Hosseini, amerykański pisarz afgańskiego pochodzenia, niejednokrotnie poruszał w swojej twórczości tematykę współczesnych uchodźców, ofiar konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, a także sam angażował się w pomoc społeczną. Tym, co może zaskoczyć – a w wielu przypadkach nawet rozczarować – czytelników, jest forma książki. W przeciwieństwie do poprzednich powieści autora „Modlitwa do morza” nie wyróżnia się rozbudowaną, misterną fabułą czy barwnymi opisami lokalnych realiów, nie daje też pogłębionych portretów psychologicznych bohaterów i nie zapewnia emocjonalnego katharsis, które było cechą rozpoznawczą książek Hosseiniego.

Mamy tu do czynienia raczej z krótkim opowiadaniem, prostą historyjką. Na każdej stronie znajdziemy zaledwie kilka linijek tekstu, dla których tło stanowią niezwykłe ilustracje londyńskiego malarza, Dana Williamsa. „Modlitwa do morza” to wzruszający monolog mężczyzny, który przemawia do swojego synka, Marwana, czekając wraz z innymi uchodźcami na plaży na łódź płynącą do Europy. Słowa ojca są pełne czułości i troski. Przytulając śpiącego chłopca, przywołuje on obrazy swojego dzieciństwa w tętniącym życiem Hims, gdzie przedstawiciele różnych wyznań żyli ze sobą w zgodzie; wspomina wybuch wojny i traumę, której musiał doświadczyć jego syn. Mężczyzna drży z obawy o swój „najcenniejszy ładunek”, niepewny tego, co się wydarzy. Doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet jeśli uda im się przetrwać podróż przez Morze Śródziemne, mogą nie być mile widziani w Europie.

„Modlitwa do morza” nie będzie z pewnością odpowiednią pozycją dla tych, którzy poszukują ambitnego dzieła literackiego, na przykład rozbudowanej, wielowątkowej powieści. Wydanie tej książki można jednak odczytywać jako gest solidarności z ofiarami konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie – co jest szczególnie ważne w momencie, gdy w wielu społeczeństwach Europy Zachodniej uchodźcy postrzegani są raczej jako potencjalne zagrożenie niż bliźni potrzebujący pomocy.

Książka ze względu na swoją prostotę będzie idealną lekturą dla dzieci czy osób, które nie sięgnęłyby po „ciężką” powieść, i może stanowić ciekawy punkt wyjścia do dyskusji na tematy społeczne. Warto ją również nabyć, gdyż jest pięknie wydana, a całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie edukacji dzieci przebywających w ośrodkach dla osób ubiegających się o status uchodźcy.

-----------

Recenzja powstała na potrzeby serwisu Lubimyczytac. Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Albatros.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka ta stanowi przykład, że kilka zdań może zawierać wiele treści. Ojciec opowiada synkowi o swoim życiu w mieście sprzed wojny, mówi mu, że go kocha. Na koniec modli się do morza, prosząc je aby bylo łagodne dla niego i jego synka i nie zabrało ich w odmęty.

Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2019-02-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Jest to książka do przeczytania w ciągu 5 minut. Hosseini zawarł niewiele tekstu, poruszył tematykę uchodźców i ich złamanego przez wojnę życia. ,,Modlitwę do morza" zdobią smutne, akwarelowe ilustracje. Mam mieszane uczucia.. wydanie bardzo ładne, ale nie wyczerpuje całej problematyki, tylko o niej wspomina. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - katarzyma
katarzyma
Przeczytane:2019-03-07, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Chłopiec z latawcem
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - Chłopiec z latawcem

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody...

Tysiąc wspaniałych słońc
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - Tysiąc wspaniałych słońc

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy