Moje ukochane T-shirty

Międzynarodowa sława literacka, Haruki Murakami otwiera przed nami swoją eklektyczną szafę: oto zdjęcia z pokaźnej kolekcji T-shirtów, którym towarzyszą eseje, ukazujące aspekty osobowości pisarza rzadko ukazywane czytelnikom. Wielu fanów Harukiego Murakamiego wie o jego ogromnej kolekcji płyt winylowych (10 000 albumów!) i obsesji na punkcie biegania, ale niewielu słyszało o bardziej prywatnej pasji: kolekcjonowaniu T-shirtów.

W Moich ukochanych T-shirtach pisarz znany z tego, że unika wystąpień publicznych, pokazuje nam swoje koszulki - od takich kupionych na koncertach po nigdy nienoszone reklamujące whisky, od rozdawanych za darmo w jego ulubionej księgarni po tę, która stała się inspiracją dla kultowego opowiadania ,,Tony Takitani". Zdjęciom towarzyszą krótkie, bezpośrednie eseje zawierające rozmyślania na temat przyjemności picia Guinnessa w lokalnych pubach w Irlandii, jedzenia hamburgera zaraz po przybyciu do Stanów oraz hawajskiej kultury surferów z lat 80-tych. Fotografie w połączeniu z esejami odsłaniają nieco przed nami bogatą i ekscentryczną osobowość Murakamiego.

Informacje dodatkowe o Moje ukochane T-shirty:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-05-17
Tytuł oryginału: Boku no aishita T-shatsutachi

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Moje ukochane T-shirty

Moje ukochane T-shirty - opinie o książce

Przyznam się bez bicia, że to było moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością tego autora.

Zaintrygowała mnie okładka i tytuł tej książki, dlatego postanowiłam ją przeczytać.

Nie słyszałam jeszcze o tym, żeby ktoś napisał książkę dotyczącą swoich ubrań. Japoński pisarz Haruki Murakami postanowił zaprezentować nam ponad setkę swoich ulubionych T-shirtów. Możemy zobaczyć je na zdjęciach i przeczytać o nich krótkie historie napisane w formie felietonów. Dowiadujemy się z nich, jak to się stało, że znalazły się u niego w domu i dlaczego niektórych z nich w ogóle nie nosi. Czyżby były aż tak brzydkie, a może są dla niego bardzo cenne i nie chce ich poniszczyć? Między innymi tego dowiecie się z tej książki.

Z tych felietonów dowiedziałam się mnóstwo ciekawostek z życia tego znanego pisarza. Czy wiecie, gdzie na całym świecie najlepiej kupować tanie T-shirty i płyty winylowe? Haruki Murakami w idealny sposób to wyjaśnia.

Ta książka ma nietypowy format. Bardzo szybko się ją czyta. Idealna do popołudniowej kawki. Część opowieści została mi w głowie, a niektóre niestety szybko się z niej ulotniły.

Podsumowując, książkę "Moje ukochane T-shirty" Murakamiego warto mieć w swoich zbiorach.

Powiem wam w sekrecie, że na jednym zdjęciu znalazłam koszulkę z Polski.

Czy wy też, tak jak ten autor kolekcjonujecie T-shirty? Czy raczej  się ich pozbywacie i kupujecie nowe?

Jeżeli lubicie ciekawostki o znanych osobach, to zapraszam do przeczytania tej książki.

Na końcu znalazłam ciekawy wywiad przeprowadzony przez Kun'ichiego Namurę z Harukim Murakamim. Mogliście go przeczytać w pewnej gazecie w 2018 roku.

Polecam.

Po zmierzchu
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Po zmierzchu

· najnowsza powieść Murakamiego; akcja toczy się w ciągu jednej nocy w Tokio; oczywiście nie brak także kotów i wron · opis wielkiego...

Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu

Nowa książka japońskiego mistrza Porzucenie kota to wspomnienie Murakamiego o ojcu, uważane przez niektórych krytyków za jeden z najważniejszych tekstów...