Mówię, więc jestem

Słowa mają wielką moc. Spraw, by pomogły ci osiągnąć to, co chcesz

Komu z nas nie zdarzyło się zapomnieć języka w gębie? Kto nie miał do siebie pretensji, że nie zareagował na uwagi, które naruszyły jego granice? Kto nie poczuł się źle z wypowiedzianymi przez innych ludzi słowami?

Mówię, więc jestem nauczy cię, co powiedzieć, by chronić siebie, wyrażać swoje potrzeby i uczucia, a także porozumiewać się z innymi.

Małgorzata Majewska przygląda się temu, jak rozmawiamy, a niekiedy nie rozmawiamy ze sobą, i ukazuje, jakie mechanizmy się za tym kryją. Zadaje pytanie, jak to się dzieje, że często ci, którzy nas kochają i są dla nas ważni, ranią nas i sprawiają, że czujemy się ze sobą źle. Wyjaśnia, jak inni naruszają nasze granice, komentując nasze ciało, ubrania, mieszkanie czy życiowe wybory oraz podważając w nas wiarę, że jesteśmy dorośli i sami potrafimy się sobą zaopiekować.

Zrozumienie konstrukcji językowych i świadomość kryjących się za nimi mechanizmów psychologicznych pozwolą nam odzyskać poczucie sprawczości i poprzez skuteczne stawianie granic świadomie zarządzać sobą i swoim życiem. Tak byśmy czuli, że nasz własny język potrafi nas ochronić i jest naszym sprzymierzeńcem.

Informacje dodatkowe o Mówię, więc jestem:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-10-24
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Kup książkę Mówię, więc jestem

Mówię, więc jestem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Słowa. Może sobie nie zdajemy z tego sprawy, ale mają wielką moc. Mogą budować albo niszczyć. Książka uczy, co można odpowiedzieć by chronić siebie i swoje granice, wyrażać swoje poglądy i uczucia a także naprawdę porozumiewać się z innymi ludźmi. Zrozumienie konstrukcji językowych i świadomość kryjących się za nimi psychologicznych mechanizmów przywrócą poczucie kontroli nad swoim życiem. Dzięki temu człowiek będzie czuł, że własny język potrafi go ochronić.
Słowa mają wielką moc. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy.... Słowa mogą ranić... Niszczyć... Budować... Dodawać otuchy... Czasami ludzie mówiący jednym językiem zupełnie nie potrafią się porozumieć. Czy wobec tego lepiej da się zrozumieć język, którym posługujemy się, na co dzień? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe.  Udowadnia to autorka, skądinąd całkiem interesującego, poradnia. Zapoznając się z nim możemy dowiedzieć się wiele o słowach, które wychodzą z naszych ust i samym systemie komunikacji. Dzięki temu być może nauczymy się werbalizować swoje myśli w sposób klarowny i nauczymy się bronić przed krzywdzącymi nas słowami.
Mówię, więc jestem to praktyczny poradnik, który pomoże odnaleźć się w gąszczu wypowiadanych słów. W moim przekonaniu to ważna i szalenie potrzeba pozycja książkowa. Pokazuje, ze słowa mają wielką siłę rażenia. Pokazuje, że czy tego chcemy czy nie, myśli, które wyrażamy mogą o nas sporo powiedzieć.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-11-07, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Mówię, więc jestem. Jak wyrażać swoje potrzeby i uczucia, chronić własne granice oraz skutecznie komunikować się z innymi" to książka, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Książkę napisała językoznawczyni i dużo odnosi się do języka w swoim tytule. Ta pozycja ogólnie dotyka różnych tematów i językowych i społecznych i psychologicznych.

Bardzo podobało mi się, że autorka poruszyła dosyć popularny i ważny problem, dotyczący właśnie komunikacji, naszych emocji czy granic, ale w zupełnie inny sposób. Skupiła się na języku i tym jak wyrażamy się za pomocą słów, jakie niosą znaczenie, czy też jaką część rzeczywistości przedstawiają.

Jestem zachwycona tą lekturą! Sama jestem językoznawcą i tematyka językowa jest mi bardzo bliska, z tego powodu ta książka bardzo mnie zainteresowała i przypadła mi do gustu.

Tytuł ten daje do myślenia. Przedstawia pewne zagadnienia w inny sposób ale również łączy różne dziedziny, dzięki czemu ten obraz jest głębszy. Wiele dowiedziałam się z tej lektury. Zaznaczyłam w nim trochę fragmentów i na pewno będę do nich jeszcze wracać.

Dziecko na cyfrowym odwyku
Małgorzata Majewska0
Okładka ksiązki - Dziecko na cyfrowym odwyku

Czy masz wrażenie, że twoje dziecko nie odrywa nosa od komputera? A kiedy już to zrobi, nie rozstaje się ze smartfonem? Próbujesz odciągnąć je od ekranu...

Przepis na bieganie. Zdrowa dieta dla aktywnych
Małgorzata Majewska0
Okładka ksiązki - Przepis na bieganie. Zdrowa dieta dla aktywnych

Napoje czy batony energetyczne nie wystarczą. Twój organizm wymaga specjalnego traktowania, a Ty zdrowej i zbilansowanej diety. Skomponuj codzienne posiłki...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;