Nad piękną, modrą Dřevnicą

Książka nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Powieść Antonina Bajai mogłaby nosić wiele tytułów, na przykład: „Koniec starych czasów w Zlínie” albo „Morawski Amarcord”. To wspomnienia z tużpowojennego dzieciństwa, kiedy mieszkańcy Zlína witali wyzwolicieli chlebem i solą, na futbolowym boisku rozgrywało się „karanie gestapowca”, a przedstawiciele tak zwanej burżuazji wierzyli w powrót masarykowskiej republiki i prosperity spod znaku Bat’y. To dzieciństwo mogło nawet być szczęśliwe, gdyby nie żelazna kurtyna.

W prozie Bajai ożywa wielka i mała historia Czech i Moraw. Kraj to dla autora przestrzeń pamięci: osobistej, rodzinnej, historycznej, wreszcie: mitycznej. W formie listów do siostry prowadzi kronikę miasteczka w czasie gottwaldyzacji, gdy następują próby zaprowadzenia takich zmian, by miasto jak najbardziej przypominało sowieckie wzory. Zlín z czasów pierwszej republiki, ze swoją wolnomyślicielską atmosferą, miał zostać wymazany z pamięci, podobnie jak miała zniknąć jego elita społeczna, w tym także rodzina doktora Bajai.

Informacje dodatkowe o Nad piękną, modrą Dřevnicą:

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data wydania: 2018-01-08
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Dorota Dobrew

Kup książkę Nad piękną, modrą Dřevnicą

Nad piękną, modrą Dřevnicą - opinie o książce

Wciągająca, pokazująca dziwne koleje losu mieszkańców Czechosłowacji, a potem Czech i Słowacji.

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc