Narzeczone Chopina

Tęsknił, uwodził, porzucał. Czy geniusz potrafi kochać? Fryderyk Chopin – blady, chudy, z charakterystycznym nosem, ale ma w sobie coś, co sprawia, że kobiety nie mogą mu się oprzeć. Skandalizująca George Sand, uwodzicielska Maria Wodzińska, młodziutka śpiewaczka Konstancja Gładkowska i bogata Jane Stirling. Każda szaleńczo w nim zakochana. Każda oddałaby za niego serce. To dla niego sprzątałam i prałam, chodziłam na pola po kwiaty ślazu i macierzankę, to dla niego przygotowywałam napary i poiłam go nimi, znosząc jego narzekania i wymówki. George Sand Kocham go za te ułomności i słabości, za upadki, za niezręczności, za – rzadką, ale jednak – nieczułość. Jane Stirling Taką samą wstążkę jemu dałam, kiedy wyjeżdżał. Ale o tej wstążce mniej się opowiada niż o listach od innej. Z tamtą miał się żenić. Konstancja Gładkowska Wyszłam za hrabiego. A Fryderyk? On się jedynie oświadczył, tęsknił, został odrzucony i cierpiał. Wstyd przyznać, ale nawet mi się trochę śmiać chciało. Maria Wodzińska Pasjonująca powieść o poplątanych ścieżkach miłości, płomiennych namiętnościach, salonowych plotkach i uczuciach, które nie dają o sobie zapomnieć.

Informacje dodatkowe o Narzeczone Chopina:

Narzeczone Chopina - opinie o książce

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2021-12-12,

Napisać o niej, że jest wspaniała, czyta się cudownie, to tak jak nic nie napisać, odebrać jej całą magię słów które zawiera.Głębię myśli, zwrotów, zdań, które zachwycają.

Po przeczytaniu pierwszej książki Pani Magdy wiedziałam, że będę wierną fanką jej prozy.
Wręcz kocham te przemyślenia, "dorosłość" pióra. Mądrość płynącą z kart książek.

Trochę czasu zajęło mi przeczytanie tego tomu, dlatego, że delektowałam się każdym wyrazem.
Poznawałam opowiadane historie z przejęciem, powoli. Dość nietypowo dla siebie samej. Ostatnio z takim oddaniem czytałam, ponownie(nie wiem już, który raz) "Lalkę" Prusa.
Zatrzymałam się w czytaniu...
Wracałam do przeczytanych stron, przeglądałam.
Nadal żyję opisami, wspomnieniami zawartymi w powieści.

Jest dla mnie pełna mocy, kunsztu i rzetelności pisarskiej.

Opowiada bardziej o kobietach, niż o Chopinie, chociaż on też tam jest.
Zakochany i kochający tylko muzykę.
Ludzie mu się przydarzali.
Szczęśliwy to człowiek, tak bardzo kochany w swoim egoizmie i zatraceniu.

Pani Magdo dziękuję.

Książkę polecam i zachęcam do czytania.

empikgo e-book

Postać Fryderyka Chopina jest wszystkim dobrze znana. Największy polski kompozytor, artysta, geniusz.. Ale czy wiemy o nim wszystko? Jak był widziany oczami kobiet, które go otaczały?
"Narzeczone Chopina" autorstwa Magdy Knedler to inspirowana listami i wspomnieniami powieść o czterech kobietach, które towarzyszyły Chopinowi w różnych etapach jego życia. Konstancja Gładkowska, Maria Wodzińska, George Sand, Jane Stirling. Śpiewaczka, malarka, pisarka i pianistka, które połączył jeden mężczyzna. Cztery różne kobiety.  Kobiety, które szaleńczo były zakochane we Fryderyku Chopinie. Opowiadają o swojej miłości, namiętnościach i roli jakiej pełniły w życiu jednego z najbardziej znanych kompozytorów polskich. Każda z nich na swój sposób kochała artystę, mimo iż wiedziały, że na pierwszym miejscu w jego życiu była zawsze muzyka.

Autorka oddała w nasze ręce piękną i bogatą we wspomnienia powieść, którą z czystym sumieniem mogę nazwać wspaniałą ucztą literacką. Historia tych czterech kobie pełna jest wrażliwości, nadziei i przede wszystkim miłości, napisana pięknym językiem. "Narzeczone Chopina" to słodko-gorzka opowieść, w której odnajdziemy różne odcienie miłości. Przepiękna w każdym calu, gwarantująca ogrom emocji, zaskakująca. Powieść, która pozostanie w pamięci na bardzo długo. Polecam z całego serca.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-11-21,

Fryderyk Chopin to wybitny polski kompozytor i pianista. Uznawany jest za jednego z najlepszych pianistów epoki romantyzmu. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie kilka lat. Twórca, nazywany poetą fortepianu, wychował się w Polsce, ale większość swojego życia spędził w Paryżu. Tam też zmarł na gruźlicę.
Książka składa się na opowieści czterech kobiet, które otaczały Chopina.
George Sand, która dla niego prała, gotowała, sprzątała, zbierała kwiaty, przygotowywała napary i znosiła jego humory. Była skandalistką palącą fajkę i cygara.
Jane Stirling bogaczka, która kochała go za słabości i ułomności. Była pianistką i uczennicą Chopina.
Konstancja Gładkowska muza i pierwsza miłość Chopina, śpiewaczka.
Maria Wodzińska polska malarka, której rodzina nie zgodziła się na ślub z Chopinem. Uważali go za chorowitego i bladego jak na męża.

Która z tych czterech kobiet była prawdziwą miłością Chopina? Za co kochały go kobiety? Czym potrafił oczarowac i zdobyć ich serca?

Jest to powieść oparta na faktach. Dzięki listom, które zostawił Chopin możemy poznać bliżej tą niespokojną duszę.
Przede wszystkim jest to książka o kobietach, które przedstawiają swoją historię, w której znaczną rolę odegrał Chopin. Dzięki ich opowieścią możemy poznać kompozytora nie tylko z oficjalnej strony jako muzyka, ale od strony prywatnej. Czym urzekał i czarował, co miał takiego, że kobiety do niego przyciągało.
Książka bardzo mi się podobała. Pięknie napisana. Przez historię niemal przefruwało się z ogromnym zaciekawiem.
Magda Knedler nieraz udowodniła, że jest świetną pisarką. Ta książka to kolejny dowód na to.
Nawet jeśli nie jesteście fanami Chopina to warto sięgnąć po tę książkę. To piękna historia, pisana przez życie.
Wisienką na torcie jest piękna szata graficzna, dopracowana w każdym detalu.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2021-11-07,

„Narzeczone Chopina” – Magda Knedler

Cztery niezwykłe kobiety i jeden mężczyzna. Każda z nich inna, lecz wyjątkowa. Czy Fryderyk Chopin potrafił kochać?

„Chopin to dusza towarzystwa, wszyscy go uwielbiają, a już zwłaszcza damy. Niby nic szczególnego nie robi, nie błaznuje, nie sili się na błyskotliwość, często siedzi gdzieś na uboczu, a wystarczy, że jest.”

Malarka, śpiewaczka, pisarka i pianistka, które były połączone jednym mężczyzną. Wybitnym kompozytorem, który swoimi utworami potrafił rozkochać tłumy.

Śpiewaczka Konstancja Gładkowska kochała miłością niewinną. Była młodziutka kiedy zakochała się w naszym wirtuozie. Rozdzieliła ich wojna, pogoń za sławą i poczucie obowiązku. Mimo tego, iż ta miłość została pokonana, to z drugiej strony może przetrwała? I nikt ani nic nie było w stanie jej rozdzielić?

Malarka Maria Wodzińska potrafiła kochać miłością dojrzałą. Niestety mieli odmienne spojrzenie co do wspólnego życia i mimo tego, iż Maria była jego narzeczoną rozstali się.

Pisarka George Sand to kobieta wyzwolona. Uczucie, które ich łączyło pełne było namiętności, szaleństwa i emocji. Związek był silny i trwałe. W porównaniu do poprzedniczek ich miłość nie była zwykła, platoniczna. Miała w sobie to „coś”. Czy to właśnie ją fryderyk pokochał na zawsze?

Pianistka Jane Sterling nazywana była „wdową po Chopinie”. Miłość jakże smutna, towarzyszyła Ukochanemu do ostatnich dni jego życia.

Jak możemy zauważyć każda z tych kobiet była utalentowana. To nie były zwykłe kobiety bez pasji. Oddawały się tworzeniu. Nie zapominajmy, że Chopin był tylko człowiekiem, który również posiadał wady i niedoskonałości, lecz w oczach ukochanych był ideałem.

Czy Chopin był w stanie oddać swoje serce, któreś z tych kobiet? Czy jego jedyna i bezgraniczną miłością była muzyka?

Jest to niebanalna historia. Przynosi ogrom emocji, które zaskakują na każdym kroku. Gwarantuję, że przez długi czas zostanie Wam w głowach ta niesamowita historia. Mamy tu podróż przez życie Fryderyka Chopina, oparte różnymi materiałami źródłowymi.

Pamiętajmy, że najlepsze scenariusze pisze nam życie. Magda Knedler przedstawiła to wszystko w niezapomniany sposób. Uczta językowa i literacka.

Sięgnęłam po tą powieść ponieważ okładka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie oraz to, że jest wydana w twardej oprawie. Taka okładkowa sroka ze mnie.

Wiadomo kim był Chopin, wielki artysta, kompozytor. Muzycy z całego świata znają konkurs Chopinowski i tłumnie na niego przybywają. Naszym słynnym pianistą możemy się chwalić i mamy z czego być dumni. Moja wiedza o Chopinie to pojedyncze utwory, życie spędzone poza granicami naszego kraju, jego choroba, a z miłości związek z George Sand. Magda Knedler nie przedstawia samego Chopina, nie jest to tak naprawdę powieść o nim, a o kobietach jego życia, jego miłościach czy też tych które go kochały. To obraz człowieka oczami kobiet, którym nie był obojętny. Dowiadujemy się o nim wiele, poznajemy nie tylko jaki jest na scenie ale i w życiu. Konstancja Gładkowska, Maria Wodzińska, George Sand, Jane Stirling te cztery kobiety miały niesamowity wpływ na artystę, każda z nich towarzyszyła mu na innym etapie jego życia i kariery. Miłość tych kobiet tak różna, jednak do końca życia wierna. Czy podobał im się z urody? W każdym przypadku wydaje mi się że te kobiety kochały go przede wszystkim za jego piękną, artystyczną duszę. Konstacja Gładkowska - ta miłość była pierwsza, romantyczna, pierwsze ukradkowe spotkania, spojrzenia w oczy. Tu dało się wyczuć to ciepło, tęsknotę. Oboje kochali muzykę, ona śpiewała, on grał, dla mnie para idealna. Maria Wodzińska rozpieszczona panienka z dobrego i bogatego domu. Miałam wrażenie że chciała mieć Chopina po to żeby nazywać się jego muzą, jak i mieć bogactwo, salony, przyjęcia. Geoge Sand dla mnie to ta prawdziwa miłość, dojrzała, niespokojna ale mimo to stabilna. Dwa różne bieguny, Chopin wstydził się swojej cielesności, coś z czym jego partnerka nie miała problemu. Razem stworzyli prawdziwy dom, George opiekowała się nim podczas choroby, a wielu niesłusznie oskarża ją, że zniszczyła Chopina. Jane Stirling dla niego nudna dziewczyna, która niewiele dla niego znaczyła, a ona kochała go całym sercem, do końca swojego życia już się z nikim nie związała. Dla Chopina była w stanie zrobić wszystko. Po śmierci dbała by pamiątki i pamięć po nim nie zniknęła. Wszystkie cztery opowieści są w formie monologu, co jest bardzo ciekawe. Autorka oddaje nam książkę która porusza uczucia, na pewno nie u każdego ale jak dla mnie ta opowieść to uczta literacka, powieść o której długo nie zapomnę. Całość pisana w formie monologu, co dało bardzo ciekawy efekt. Ja czytałam słuchając przy tym utworów Chopina. Na koniec nasuwa mi się tylko jedno pytanie, czy artysta kochał którąś z kobiet tak bez reszty, czy jego jedyną prawdziwą miłością była muzyka?

NARZECZONE CHOPINA to prawdziwy rarytas.
Autorka @magdaknedler stworzyła wprost niebanalną historię.Historię przepełnioną wieloma emocjami.Cudownie było się w niej zanurzyć i zasmakować opowieści czterech niezwykłych kobiet.Kobiet,które swoimi miłosnymi wspomnieniami dzielą się z czytelnikiem.A te wspomnienia dotyczą pewnego,tytułowego jegomościa.Oczywiście mowa tutaj o charyzmatycznym,inteligentym i dowcipnym Chopinie.
8/10?
W tej książce panuje niepowtarzalny klimat.Jednogłośnie stwierdzam,że była to porywająca powieść,którą czyta się z wielkim zainteresowaniem.Bowiem Magda Knedler ujmuje swoim niepowtarzalnym i błyskotliwym stylem.Ta historia jest iście kobieca.Romantyczna i pełna pasji.
NARZECZONE CHOPINA to inteligentnie napisana opowieść inspirowana autentycznymi listami oraz zapiskami wybitnego,polskiego kompozytora.Poznacie tu portrety cztery fascynujących kobiet,które właśnie w życiu Fryderyka odegrały główne role.Jestem pod wrażeniem kunsztu autorki i jej pracy w tę powieść.Z pewnością jest to lektura,ktora wyróżni się na tle innych.
@wydawnictwomando ?

Moje przyjaciółki z Ravensbrück
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Moje przyjaciółki z Ravensbrück

W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza...

Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Medea z Wyspy Wisielców

Trudne wybory, walka o przetrwanie i poszukiwanie miłości w skomplikowanej atmosferze Dolnego Śląska na początku XX wieku Mada w swoim krótkim życiu widziała...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska