Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie. Zagadnienia instruktorskie

Harcerskie prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie w przeszłości. I.

Skauting polski powstawał wielkim wysiłkiem zbiorowym. Starano się znaleźć jak najlepsze formy organizacyjne, starano się o jak najgłębsze ujęcie zasad ideologii.

Zasady te, wzorem skautingu angielskiego, i u nas miały być zawarte w zwięzłych punktach Prawa, umocnione w życiu każdego skauta przyrzeczeniem.

Twórcy skautingu polskiego od pierwszej chwili zajęli zdecydowane stanowisko wobec wzorów angielskich:

,,angielski skauting jest rzeczą doskonałą i nie można do niej wprowadzać zmiany treści bez obawy skrzywienia tej wspaniałej idei. Tylko formę można w pewnym stopniu zmienić, dostosowując do naszych warunków" -- pisze Małkowski w jednej z pierwszych gawęd obozowych", drukowanych w r. 1911 w ,,Skaucie".

,,Pomysły szlachetnego i rozumnego generała angielskiego mają w sobie tyle pierwiastków wszechludzkich, że naogół nadają się dla każdego narodu" -- pisze prof. Piasecki w przedmowie do I wydania ,,Harców młodzieży polskiej", których celem było ,,spolszczenie dzieła Baden Powella w całym tego słowa znaczeniu".

Polskość ruchu polskiego miała się wyrazić również i w naszym Prawie skautowym, które miało być równie wszechludzkie jak skauting i równie polskie jak nasze stare tradycje i idea, w imię której Harcerstwo budziło się do życia w przededniu ostatniej, zwycięskiej walki o niepodległość.

Prawo tworzono wolno, stopniowo przechodząc od tłumaczenia przez niejednokrotne zmiany do wyrażenia się bardziej polskiego.

W pierwszych latach władze skautowe nie wydawały rozkazów, okólników i t. p. Skauting był o wiele bardziej ruchem, niż organizacją. Dzielono się dorobkiem, podawano przez ,,Skauta" i bezpośrednio do wiadomości wszystkich takie czy inne projekty polskich form, dyskutowano z polskiego punktu widzenia różne zagadnienia skautowe.

Informacje dodatkowe o Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie. Zagadnienia instruktorskie:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2017-04-21
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie. Zagadnienia instruktorskie

Nasze prawo, przyrzeczenie i pozdrowienie. Zagadnienia instruktorskie - opinie o książce

Pierwsze ćwierćwiecze harcerstwa żeńskiego. część I 1911-1914
Ewa Grodecka0
Okładka ksiązki - Pierwsze ćwierćwiecze harcerstwa żeńskiego. część I 1911-1914

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;