Neuronauka poznawcza

Tom 27 cyklu Krótkie Wprowadzenie

Książka dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak działa ludzki mózg. Zawiera zarys podstawowej wiedzy na temat neuronauki poznawczej – dziedziny, która w ostatnich latach ma ogromny wpływ nie tylko na wiele gałęzi nauki, lecz także na to, jak zwykli ludzie postrzegają umysł i jego działanie. Autor, przedstawiając wyniki badań obrazowych mózgu, rozprawia się z podstawowymi nieporozumieniami z nimi związanymi, a także zapoznaje czytelnika z problematyką ludzkiego poznania. Omawia percepcję, uwagę, pamięć, rozumowanie, podejmowanie decyzji, kontrolę poznawczą i działanie. Zastanawia się również nad perspektywą najbliższych odkryć i badań w neuronauce.

Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie.

Książki idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje. Najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje.

Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk

Informacje dodatkowe o Neuronauka poznawcza:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9780198786221
Tytuł oryginału: Cognitive Neuroscience: A Very Short Introduction
Tłumaczenie: Konrad Rudnicki

Tagi: Neuronauka

Kup książkę Neuronauka poznawcza

Neuronauka poznawcza - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Neuronauka poznawcza" to publikacja stworzona przez oksfordzkich ekspertów, pozwalająca lepiej zrozumieć, jak działa ludzki mózg - w jaki sposób przetwarza spostrzeżenia zmysłowe oraz jak wpływa na zachowanie. Dzięki rozwojowi tej niezwykle interesującej dziedziny możliwa jest pomoc m.in. osobom będącym w stanie wegetatywnym, które nie mają możliwości podejmowania jakichkolwiek czynności. To właśnie dzięki neuronauce poznawczej ustalono, że wiele z tych osób słyszy głosy bliskich, a nawet stworzono możliwość komunikacji z nimi. Książka ta nie stanowi kompendium wiedzy o neuronauce poznawczej, ale jest swoistym wstępem do jej odkrywania.

Ze względu na dość trudną tematykę pozycja spodoba się raczej czytelnikom, których nie przerażają pojęcia i wyjaśnienia dotyczące poszczególnych obszarów mózgu - ich sposób funkcjonowania oraz metody obrazowania. Treści zawarte w książce są podzielone na rozdziały. Te z kolei na początku zawierają pytania (np.: Jak doszło do tego, że ludzie są tak inteligentni? Dlaczego koncentrowanie na czymś uwagi uśmierza ból? Dlaczego korzystanie z telefonu w trakcie prowadzenia samochodu jest niebezpieczne?), do których później jest wyjaśnienie poparte wynikami badań oraz wzbogacone ilustracjami ułatwiającymi lokalizację poszczególnych struktur i lepsze zrozumienie omawianych treści. W ramach podsumowania i zwrócenia uwagi na najważniejsze rzeczy, na końcu rozdziału znajdują się odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Zarówno część zawierająca pytania, jak i odpowiedzi jest wyróżniona, co zdecydowanie ułatwia szukanie interesujących/potrzebnych fragmentów tekstu.

Ogromnym plusem tej stosunkowo krótkiej publikacji jest starannie przygotowana bibliografia, która umożliwia odnalezienie tytułów odnoszących się do poszczególnych rozdziałów, ale również konkretnych zagadnień (przed pozycją jest wskazanie, czego ona dotyczy). Polecana literatura z kolei jest podzielona na: krótkie wprowadzenia, podręczniki, neuroobrazowanie, artykuły przeglądowe dotyczące różnych tematów w neuronauce. Oprócz tego znajduje się też rekomendacja literatury w języku polskim (podzielona na popularnonaukową i specjalistyczną). Na samym końcu jest indeks, który umożliwia szybkie odnalezienie konkretnych haseł. Wszystko to zdecydowanie ułatwia i umożliwia zgłębienie interesujących zagadnień z uwzględnieniem tego, jaka tematyka i na jakim poziomie nas interesuje lub jest nam potrzebna.

Przedstawienie omawianych zagadnień w oparciu o pytania i udzielane na nie odpowiedzi może być inspiracją dla osób, które wiążą swoją przyszłość z neuronauką. Same pytania i odpowiedzi mogą rozbudzić ciekawość nawet laików. Całkiem możliwe, że dzięki tej publikacji znajdą się osoby, którym uda się stworzyć wspomniane w książce modele komputerowe mające coraz większe praktyczne zastosowanie w biologii. Trzymam za to kciuki.

Zainteresowanych neurobiologią odsyłam również do publikacji profesora Jerzego Vetulaniego, a z kolei miłośnikom naurodydaktyki polecam książki profesora Marka Kaczmarzyka.

Pierwsza recenzja "Neuronauki poznawczej" została zamieszczona nakanapie.pl.