Nie przyszedłem pana nawracać

Nowe wydanie tomu Nie przyszedłem pana nawracać obejmuje wiersze z okresu 1945-2006. Pozwala spojrzeć na wyjątkową twórczość ks. Jana Twardowskiego z szerszej, niż dotychczas było to możliwe, perspektywy. Wszystkie wiersze zostały opublikowane w ostatecznej, przyjętej przez Autora wersji. Tom wzbogacony został wnikliwą analizą pióra o. Wacława Oszajcy. Pomnikowe dzieło ks. Jana Twardowskiego przygotowane zostało by uczcić przypadającą 18. stycznia rocznicę śmierci poety.

Informacje dodatkowe o Nie przyszedłem pana nawracać:

Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: b.d
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7516-166-3

Kup książkę Nie przyszedłem pana nawracać

Nie przyszedłem pana nawracać - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-03-10,

Z okazji 120 lat działalności wydawniczej Wydawnictwo Świętego Wojciecha wydało bibliofilską edycję tomu poezji księdza Jana Twardowskiego ,,Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1945-2006." Wydanie trzynaste opatrzone zostało posłowiem Wacława Oszajcy SJ, zawiera też grafiki Jerzego Dmitriuka, krakowskiego malarza i grafika.

Ksiądz Jan Twardowski z prostotą i delikatnością porusza w wierszach sprawy najważniejsze w życiu człowieka. Z wierszy przebija współczucie, troska, piękno świata, dobroć, miłość, smutek, cierpienie... Przez to, że pisze o powszechnych doświadczeniach dociera do dużego grona odbiorców. Nie namawia, by wierzyć w Boga. Wiersze nie są manifestami wiary, ale pokazują powszednie sprawy, piękno otaczającego nas świata i to, co najistotniejsze w przeżywaniu każdego człowieka. Ksiądz-poeta nie chce nikogo nawracać, gdyż nie wierzy, by w człowieku można było zabić dobro. Choć ludzie popełniają błędy i grzeszą nie są pozbawieni zupełnie człowieczeństwa. Poprzez wiersze poeta dociera do osób wierzących, nawróconych, wątpiących i tych, które ciągle poszukują odpowiedzi. Z czułością odnosi się do ateistów, bo uważa, że niewiara mieści się w planach Boga i ateiści nie są pozbawieni jego miłości. Pod płaszczykiem ironii i żartu poeta krytykuje postawę instytucji religijno-kościelnych, które często utrudniają ludziom spotkanie z Chrystusem i w ten sposób gdzieś po drodze gubią wiarę w nadgorliwości i bogatym kościele.

Jestem nieustannie zachwycona poezją ks. Jana Twardowskiego. Życzliwością i ciepłem płynącym z wierszy do wszystkich ludzi i zwierząt. Działają jak kompres na duszę:) Serdecznie polecam to bibliofilskie wydanie.

Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Piękne wiersze, nad którymi -mówiąc szczerze- popłakałam się. Tak zaczęła się moja przygoda z księdzem Twardowskim, która pewnie szybko się nie skończy!
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kalendarz
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Kalendarz

Wybór został oparty na cyklu liturgicznym, w układzie miesięcznym. W tej wyjątkowej książce ksiądz Jan napisał: "Rok ziemski jest pełnym obrotem Ziemi...

Kubek z jednym uchem
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Kubek z jednym uchem

Ksiądz Twardowski bardzo tęsknił do dzieciństwa i domu rodzinnego. W modlitwach, jakie ułożył – do Najświętszej Rodziny i do Świętego Antoniego –...