Nie wszystko złoto, co złote

Pytacie, jak to się zaczęło?

Całkiem zwyczajnie. Tamtego czerwcowego popołudnia wróciłem do domu w świetnym nastroju po nadzwyczaj udanej partyjce ,,Władcy pierścieni" i już od progu dobiegł mnie radosny głos Majki:

- Mam dla ciebie superwiadomość!

Struchlałem. Już dawno zauważyłem, że to, co wspaniałe dla mojej siostry bliźniaczki, dla mnie zwykle fatalnie się kończy.

- Jedziemy na wakacje!!!

Grupa nastolatków spędza wakacje w poniemieckim domu w dawnych Prusach Książęcych. W planach jest aktywne lato na rowerach i kajakach, a dodatkowo mama Maksa, która pisze o Bursztynowej Komnacie, ma nadzieję zebrać dokumentację w tej sprawie, co oznacza, że będzie ciągać młodzież po zabytkowych obiektach. Na letnisku gości czekają spartańskie warunki, ponieważ gospodarze nie skończyli remontu. Uwagę przyjaciół przyciąga wisząca w salonie mapa nie-wiadomo-czego z wizerunkiem konia (a może kury?) oraz tajemniczym hasłem zapisanym kurrentą. Tymczasem w okolicy pojawiają się podejrzane typy, nudne wakacje nabierają tempa, a drogocenny skarb znajduje się bliżej, niż ktokolwiek podejrzewał...

Wciągająca fabuła, tajemnica z przeszłości, pierwsza miłość, a do tego szereg wplecionych w treść ciekawostek, między innymi o historii Warmii, drugiej wojny światowej, Akcji Wisła, skarbach rabowanych przez Niemców czy Bursztynowej Komnacie.

Dorota Suwalska - pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka, autorka scenariuszy. Nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2013 i 2014.

Współpracowała z TVP, realizując krótkie filmy plastyczne i felietony autorskie dla dzieci. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: ,,Znowu kręcisz, Zuźka!", ,,Zuźka w necie i w realu", ,,Bruno i siostry" (wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, nominacja do nagrody Kornela Makuszyńskiego, powieść na liście książek proponowanych przez Polski Instytut Książki), ,,Marionetki Baby-Jagi", ,,Ratunku, marzenia!", ,,Pan Fortepianek".

Jej utwory tłumaczone były na hiszpański, słoweński, a także... na język przestrzeni. To ostatnie dotyczy literacko-internetowego projektu: ,,www. terapia" (dla dorosłych). Swoje wiersze, opowiadania i artykuły publikowała w prasie dziecięcej, literackiej i pedagogicznej, podręcznikach szkolnych. Współpracuje z portalem ngo. pl

Informacje dodatkowe o Nie wszystko złoto, co złote:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Przygodowe

Kup książkę Nie wszystko złoto, co złote

Nie wszystko złoto, co złote - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2022-07-18, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Dość sympatyczna opowieść dla młodzieży szkolnej, która jednak niestety zaczyna się o wiele lepiej i bardziej obiecująco niż kończy. Zaczynając miałam bowiem pewne skojarzenie ze starymi dobrymi czasami i "Panem Samochodzikiem". Na plus też ogromnie wypadają notatki i informacje na marginesach - fantastyczny pomysł, który naprawdę wzbogaca lekturę! Im dalej w las jednak, tym mniej ciekawych drzew, a na koniec miałam wrażenie, że autorce jednak trochę zabrakło pomysłu. Niemniej jeśli ktoś chce sprezentować dziecku w wieku 10-12 lat jakąś książkę, to nie będzie wcale zły wybór.

Pan Fortepianek
Dorota Suwalska0
Okładka ksiązki -  Pan Fortepianek

Pewnego dnia Maciek budzi się z bólem brzucha. Nie ma siły iść do szkoły. Babcia podejrzewa, że to wymówka, jednak na wszelki wypadek dzwoni po znajomego...

Bruno i siostry
Dorota Suwalska0
Okładka ksiązki - Bruno i siostry

Bruno, miłośnik literatury gotyckiej i muzyki rockowej, ma mnóstwo kłopotów z siostrami, osiemnastoletnią Kaśką i rezolutną siedmiolatką...