Nie z tego świata

Piekielnie czarująca gotycka opowieść o miłości, tajemnicy i naprawdę kiepskich decyzjach.

Jane Reye posiada nadnaturalne zdolności. Rysuje to, co widzi, a widzi duchy i inne przedziwne istoty. Osierocona, większość życia spędziła w szkole dla dziewcząt w Lowood. Osiągnąwszy pełnoletniość, przyjmuje ofertę pracy od tajemniczego Eliasa Thornfielda, właściciela ogromnej gotyckiej posiadłości Fairfax w Wielkiej Brytanii. Wraz z sobie podobnymi ma uwolnić dworzyszcze od niebezpiecznej istoty, która je nawiedza.

Na miejscu okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Po pierwsze - Elias Thornfield jest młody, przystojny i bardzo, bardzo niepokojący. Po drugie - niechętnie dzieli się swoimi sekretami. Po trzecie zaś - istota nawiedzająca posiadłość, wcale nie jest duchem, a Jane miała już z nią wcześniej do czynienia.

Sięgnąwszy do swych talentów, Jane odkrywa, że klucz do rozwiązania tajemnicy Fairfax i Eliasa Thornfielda może skrywać się w niej samej.

Informacje dodatkowe o Nie z tego świata:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2023-10-04
Tytuł oryginału: Strange Unearthly Things

Tagi: Dzieci od ok. 14 lat

Kup książkę Nie z tego świata

Opinie o książce - Nie z tego świata

Avatar użytkownika - anatomiaemocji
anatomiaemocji
Przeczytane:2024-04-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Pakt z diabłem zawarty. Dla tej jedynej. Dla miłości. Jednak coś poszło nie tak. Nie dane im było żyć długo i szczęśliwie. Szczęście zostało zabrane. Przepadło. Razem z ukochaną. Pozostał smutek, Została samotność... I pakt z diabłem. Uwieziony w potrzasku... Załamany... Bez nadziei... Egzystował, bo nie miał wyboru. Każdy kolejny dzień w samotności. To jak wieczność... Zatracony w swej samotności, w piekle własnej duszy. Inna rzeczywostość. Rzeczywistość z popiołów. Jane przyjmuje propozycję pracy w posiadłości Eliasa. Jej specjalnym darem jest rysowanie nadprzyrodzonych istot. Jej zadaniem jest wypędzenie ducha. Na wykonanie zadania nie ma zbyt wiele czasu, a tajemniczy właściciel nie mówi jej wszystkiego, co tylko komplikuje sprawę. Autorka zabiera nas do wykreowanego świata duchów, własnych lęków, demonów przeszłości. Wkrada się w nasze serce językiem Hamleta, gotyckim pięknem i siłą charakterów. Otula nas pięknem, by za chwilę przez nasze ciało przemaszerowały niezliczone dreszcze strachu. Bo demony nie śpią...

Jane Reye nigdy nie była zwykłą dziewczyną, ma parapsychiczne zdolności, o których wielu może tylko pomarzyć. Widzi duchy oraz inne nadnaturalne byty i je rysuje. Dorastała w szkole dla dziewczyn, ze względu na fakt, że została dość młodo osierocona. Jednak po ukończeniu 18 lat nie może tam wrócić, chociaż to nie boli jej tak bardzo, ponieważ wcale by tego nie chciała. Dlatego oferta pracy w gotyckim dworze, jest dla niej bardzo atrakcyjna. Nie tylko będzie mogła wykorzystać swoje zdolności, ale również zabezpieczyć przyszłość. Ona oraz kilka innych osób posiadających podobne zdolności wyruszają do Wielkiej Brytanii, aby uwolnić właściciela od niebezpiecznej istoty, która nawiedza jego dwór.
Na miejscu poznaje właściciela i dość szybko okazuje się, że nic nie będzie takie jak mogło się wydawać, a im będzie grozić niebezpieczeństwo, większe niż myśleli. Dlaczego? Czy warto będzie podjąć się pracy? Jaką decyzję podejmą? Co połączy Jane z właścicielem dworu?

Zacznę od tego, że książka jest literaturą młodzieżową i była czytana przez osobę 16+, a recenzja jest w całości jej oczami.
Jak się spodobała książka? Bardzo. Zdecydowanym plusem dla niej był fakt, że wątek romantyczny nie zdominował, jak wielokrotnie bywa w takich książkach. Historia według niej była ciekawa, wciągająca, momentami z nutką strachu. Wciągała praktycznie od samego początku, jednocześnie sprawiając, że bardzo ciężko było się od niej oderwać. Akcja sprawnie poprowadzona, ze zwrotami, które umiały zaskoczyć.

Główną bohaterką jest Jane. To młoda dziewczyna, sierota, która po skończeniu szkoły dla dziewcząt może liczyć tylko na siebie. Pięknie rysuje i to nie jest jej jedyny dar, ponieważ widzi duchy i inne nadnaturalne istoty. To bohaterka, która daje się lubić, a jej losy śledzi się z przyjemnością.

„Nie z tego świata” to świetna książka dla młodzieży, z ciekawą i wciągającą historią. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - NataliaDrazek88
NataliaDrazek88
Przeczytane:2024-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Koniec roku przyniósł same dobre książki, nie tylko takie, od których było ciężko się oderwać, ale również takie, które wywołały u mnie wiele emocji.

Ja rok skończyłam z “Nie z tego świata” Kelly Creagh, z książką, która mnie zachwyciła w każdym aspekcie, od okładki po treść.

A wy, z jaką książka pożegnaliście stary rok?

Połączenie romantycznej historii z demonami, piekłem i paranormalnymi zdolnościami, to był strzał w dziesiątkę. Krótkie rozdziały, ciągłe napięcie, brak czasu na odkrywanie tajemnic i próby rozwiązania nadprzyrodzonego problemu, to tylko kilka plusów tej pięknej książki. Od dawna nie spotkałam się z tak wciągającą historia, która byłaby tak romantyczna, ponieważ w zasadzie miałam ostatnio dość tego romantycznego aspektu w książkach fantastycznych, jednak w przypadku “Nie z tego świata” to połączenie było idealne, potrzebne i genialnie pokazane. Książka na pewno trafi do topki roku 2023, a wam ją ogromnie polecam.

Jane Reye posiada parapsychiczne zdolności, wychowując się w szkole dla dziewcząt, nie myślała, że spotka ją wielkie szczęście, że otrzyma list od bogatego mężczyzny, który zatrudnia ją do rozwiązania nadzwyczaj demonicznej sprawy. Wraz z osobami, które również owy tajemniczy jegomość zatrudnia, ma pozbyć się z jego posiadłości demoniczny byt. Jane jest już z nimi obyta, ponieważ jej parapsychiczna moc pozwala jej widzieć demoniczne byty, oraz je rysować. Podczas rysowania ich, nawiązuje z nimi połączenie, niekiedy takie połączenia mogą być niebezpieczne. Czy Jane uda się wygonić demona z posiadłości tajemniczego Eliasa?

Retellingi baśni są bardzo modne, a słyszeliście o retellingu powieści klasycznej? “Nie z tego świata” Kelly Creagh jest właśnie retellingiem “Dziwnych losów Jane Eyre Charlotte Brontë. Wiem, że nie wszyscy znają tę klasyczną powieść, ale ja znam i bardzo lubię. Dlatego wiedziałam, że nie mogę przejść obok niej obojętnie, choć mnie kusiło, nie powiem. Powieść przepełniona romantyzmem wydawała się nie być dla mnie odpowiednia, jednak cieszę się, że zmieniłam zdanie i jednak się na nią skusiłam.

Najbardziej zachwycały mnie te wszystkie tajemnice Eliasa, które kawałek po kawałku były odkrywane, aż do samego końca. A zakończenie? Cudo, takie jak lubię, nie będę wam zdradzać, ponieważ największą frajdą jest to samodzielne odkrywanie wszystkich szczegółów. Jednak jedyne co mogę powiedzieć, to to, że podobało mi się, wciągnęłam powietrze w płuca ze świstem, próbowałam powstrzymać łzy płynące z oczu, jednocześnie mając wielki uśmiech na twarzy. Chciałam więcej, chcę więcej, chce jeszcze raz ją przeczytać, by sprawdzić, czy ta historia jest w stanie zachwycić mnie po raz kolejny.

Jane, wspaniała bohaterka, która przemienia się ze zlęknionej szarej myszki, w waleczną bohaterkę, która stawia czoła nie tylko demonowi, ale również całemu piekłu, by tylko ujrzeć ukochanego.

Elias to bohater, którego poznajemy skrawek po skrawku, bardzo tajemniczy, skrzywdzony, jednak dobrze napisany, wzbudzał we mnie wiele emocji.

Helen i Poole to bohaterowie, których niedane było nam poznać lepiej, jednak to, co otrzymałam, bardzo mi się podobało.

Ingrid z Giovannim za to bardzo mi imponowali, wydawało się, że są tylko dodatkiem do historii głównych bohaterów, jednak byli czymś więcej, byli spoiwem. Mam nadzieję, że ten tytuł nabierze większego rozgłosu, ponieważ na to zasługuje. Dziękuję bardzo wydawnictwu Jaguar za możliwość poznania tej wspaniałej historii.

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Są takie historie, które porywają już od pierwszej strony, fascynują klimatem, intrygują niemal do tego stopnia, że czytelnik odczuwa czystą euforię. Powieść Kelly Creagh zdecydowanie do nich należy i jestem pewna, że podbije ona wiele czytelniczych serc. Pisarka naszkicowała doskonałe połączenie powieści fantastycznej z odurzającym gotyckim romansem, nutką grozy i dodatkowo dopieściła je hipnotyzującym klimatem, przypominającym fenomenalne i cenione powieści Jane Austen, tworząc tym samym niebywale porywającą lekturę, od której nie sposób się oderwać.

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z tak potężną nieobliczalnością fabuły. Ta książka to istne szaleństwo i mistrzostwo literackie w jednym. Pisarka włada nadzwyczaj sugestywnym piórem, dlatego otumaniony i zniecierpliwiony czytelnik połyka kolejne słowa w zawrotnym tempie, z drżącymi dłońmi i wypiekami na twarzy. Niepokój, jakimi demonicznymi tajemnicami zszokuje jeszcze pisarka, silnie uderza do głowy. Naszkicowana historia jest zarazem nieprawdopodobna, jak i odurzająco namacalna, zarazem porażająca, jak i niesłychanie frapująca. Bezsprzecznie, lektura przyjmuje formę hipnotyzującej, angażującej, mrocznej lecz zarazem romantycznej przygody, której chciałoby się nie kończyć nigdy!

Nakreślone postacie również zachwycają, gdyż dopracowane portrety psychologiczne, stworzone przez autorkę, nie tylko wywołują wulkan niepojętych, intensywnych emocji, ale i pozostawią po sobie ślad w sercu i pokiereszowanej duszy już na zawsze. Nieszablonowe, przemawiające, głębokie i wielowymiarowe w każdym możliwym znaczeniu. Prawdopodobnie, lepszych kreacji postaci nigdy wcześniej nie spotkaliście!

,,Nie z tego świata" to fascynująca, upajająca, niczym najsilniejszy narkotyk powieść o miłości silniejszej niż śmierć. Doskonałe kreacje bohaterów, miłość przekraczająca wszelkie ramy i zasady, brutalny, kpiący los, a wszystko to dopełnione zarazem mrocznym i romantycznym klimatem, nadającym całości baśniowego wydźwięku. Ta książka zafunduje wam cały wachlarz skrajnych emocji, przeniesie do innego świata i wyryje się w sercu na bardzo długo! Polecam gorąco.

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-11-20, Ocena: 5, Przeczytałem,
"Nie z tego świata" to powieść, która moim zdaniem idealnie nadaje się do przeczytania w okresie jesiennym. Ma bardzo fajny klimat, który dobrze oddaje tę porę roku.

A składają się na to - stara posiadłość, kontrakt z demonem, zdolności parapsychiczne, potęga miłości i wielka tajemnica.

Klimat tej książki i wykorzystane tu motywy bardzo mi się spodobały i uważam je za zdecydowanie najlepszy jej element ?

Jak na młodzieżówkę przystało - główni bohaterowie są w młodym wieku, no i niestety w związku z tym pojawia się trochę standardowych dla tego typu literatury zagrywek. Czasem niezdecydowanie i młodzieńcza naiwność, wracanie przesadnej uwagi na walory estetyczne przystojnych młodzieńców itp.

Jednak mimo to charaktery głównych postaci są naprawdę ciekawie zarysowane, niejednokrotnie są zabawni, każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne - czy jest to rzucanie rozluźniających atmosferę żartów, sarkastyczne odzywki lub wysławianie się w przestarzały sposób. Do tego większość z nich ma unikalne zdolności co czyni ich jeszcze ciekawszymi.

Ogólnie wątek miłosny w tej książce jest dosyć istotny, lecz na plus zdecydowanie była mała ilość instymnych scen czy miłosnych uniesień.

W powieści występuje dosyć dużo młodzieżowego humoru. Czasami był w punkt i naprawdę fajnie rozpisany, ale trafiały się też momenty, gdy ewidentnie poczułam, że ja sama nie jestem już młodzieżowa ?

Historia jest czasem przewidywalna, ale nie jest przesadnie skomplikowana, a klimat i kreacje bohaterów oraz nuta humoru są razem mieszanką, która sprawia, że można się przy tej książce naprawdę dobrze bawić.

Niezwykle szybko się ją czyta, a do tego lekko, więc to tytuł idealny na relaks i odpoczynek.

"Nie z tego świata" nie zostanie książką mojego życia, ale myślę, że to fajna młodzieżówka na jesienny czas. Pomysł jest ciekawy, i choć widać tu inspirację innymi dziełami, to zostało to dobrze poprowadzone ? polecam jako coś dla relaksu ?

Nevermore. Cienie
Kelly Creagh0
Okładka ksiązki - Nevermore. Cienie

Drugi tom książki "Nevermore: Kruk", gotyckiego romansu opartego na twórczości Edgara Allana Poego. Varen zniknął. Schwytany w pułapkę koszmarnej rzeczywistości...

Nevermore - Kruk
Kelly Creagh0
Okładka ksiązki - Nevermore - Kruk

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: romans paranormalny - wybór Jury Jeśli sądzisz, że w gatunku romansu paranormalnego nie można wymyślić czegoś...