Niebezpieczeństwa palenia w łóżku

Oprócz zupełnie nowych opowiadań polskie wydanie zawiera również historie z tomu To, co utraciłyśmy w ogniu wydanego przez Wydawnictwo Czarna Owca w 2017 roku.

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku to pierwszy tom opowiadań Mariany Enriquez, który w oryginale ukazał się już w 2009 roku. W zawartych w nim historiach widać elementy, które uczyniły z autorki jeden z najbardziej charakterystycznych głosów literatury argentyńskiej: fascynujące postacie z różnych światów, śmiałe społeczne diagnozy i mieszaninę horroru z miejskim realizmem.

Budzące dreszcze grozy opowieści to jednak tylko jedno oblicze skondensowanej prozy Argentynki. Strach to zaledwie pretekst do zbadania takich kwestii jak poczucie winy, patriarchat czy historia Argentyny. Horror jest tu próbą opisu codziennej obcości i odchyleń od normy.

W 2021 roku opowiadania znalazły się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2021 Finalistka Kirkus Prize

Enriquez odważnie miesza w swej prozie to, co realne, z tym, co magiczne, przerażające. Tworzy bohaterów nieoczywistych, ukazuje różna oblicza przemocy, bezlitośnie rozprawia się ze współczesnym światem.

Michał Nogaś ,,Gazeta Wyborcza"

Opowieści o duchach i tajemniczych zniknięciach poruszają temat straty poprzez narracje, która jest równie wciągające, co mrożąca krew w żyłach.

,,Chicago Review of Books"

Horror opisuje z piękną obojętnością... Historie Enriquez psują się w bardzo satysfakconujący sposób.

,,New York Times"

Mariana Enriquez - Argentyńska pisarka i dziennikarka. Urodzona w Buenos Aires w 1973 roku uznawana jest za jedną z najważniejszych latynoamerykańskich autorek. Debiutowała w 1995 roku. Jej opowiadania ukazywały się w antologiach i czasopismach na całym świecie. Wydany w 2016 roku tom opowiadań To, co utraciłyśmy w ogniu wdarł się na listy bestsellerów w Argentynie i Hiszpanii. Od tamtej pory został przetłumaczony na trzydzieści języków. Jej powieść Nasza część nocy zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich w świecie hiszpańskojęzycznej literatury, Premio Herralde de Novela, a w 2021 r. znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Bookera za zbiór opowiadań Niebezpieczeństwa palenia w łóżku.

Informacje dodatkowe o Niebezpieczeństwa palenia w łóżku:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Opowiadania
ISBN: 9788382520521
Tytuł oryginału: Los peligros de fumar en la cama & Las cosas que perdimos en el fuego

Kup książkę Niebezpieczeństwa palenia w łóżku

Niebezpieczeństwa palenia w łóżku - opinie o książce

Avatar użytkownika - posrod_kwiatow
posrod_kwiatow
Przeczytane:2022-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

Czy znacie to uczucie, kiedy wyrwiecie się ze snu, łapczywie łapiąc oddech, tylko nieznacznie uciekając przed boleścią znanego, ale nieuchwytnego koszmaru? Mariana Enriquez, w Niebezpieczeństwach palenia w łóżku, tworzy właśnie świat, złożony z takich koszmarów. Świat, w którym nasze własne marazmy opuszczają puste komory umysłu, tylko po to, by zmaterializować się w świecie, w którym przebywamy.

Zygmunt Freud myślał o snach jako o królewskiej drodze do nieświadomości. Według niego stanowiły one najczęściej przejaw wewnętrznego i niewyrażonego cierpienia. I to właśnie te nieświadome pragnienia, lęki i cierpienia widzimy rzutowane na tkankę opowieści Enriquez. Swoimi słowami zaprasza nas do zbadania naszych własnych snów, naszych własnych światów i poniekąd zmusza do postawienia tego odwiecznego pytania – ile z tego co widzimy, jest realne? Gdy sięgałam po ten zbiór, byłam nastawiona trochę septycznie. Ale mój sceptycyzm szybko zniknął, gdy przeczytałam każdą zawartą w nim historię. I wkroczyłam w te opowieści, na własne ryzyko, by kwestionować siebie podczas czytania. Oh i cóż za wspaniały, dziwny i mroczny był to zbiór opowiadań! Mariana Enriquez jest argentyńską pisarką, więc jej opowieści toczą się głównie tam i są przesiąknięte argentyńską tradycją i folklorem. Jej bohaterki to kobiety w każdym wieku, to odmieńcy, których historie są pełne grozy i lęku. I choć typowym jest dla zbiorów opowiadań, że nie są równe, to tym razem trudno byłoby mi wybrać ulubioną opowieść. Każda z nich w równym stopniu mnie oczarowała, zmroziła krew i przeraziła. Wprawdzie opisywane sytuacje są dość ekstremalne, nadal czuć, że postacie są realne, co jest niezwykłe, biorąc pod uwagę długość każdej historii. Te kobiety są ofiarami innych ludzi, losu, demonów, a nawet samych siebie. Niektóre są bezsilne, ale nie wszystkie. I choć każda historia kończy się dość gwałtownie i niejednoznacznie, to to urzeka w niej najbardziej. Bo wszystko to niekompletne koszmary. Ale czy tak naprawdę, koszmary mogą mieć koniec?..

Ten zbiór mnie urzekł! Jest fascynująco dziwny!

Wyobraźcie sobie, że jesteście w koszmarze sennym i nie macie dokąd uciec, gdyż nie ma granicy oddzielającej od rzeczywistości. Właśnie takie są te opowiadania, bohaterowie utknięci w koszmarnym mamidle. Fantasmagorii, która nie ma końca.

Wystarczy pstryknięcie palcem, i nagle pojawia się coś plugawego, odchylenie od normy, który brutalnie i nieodwracalnie wkracza w życie bohaterów. Bohaterowie mają do czynienia z czymś irracjonalnym, groteskowym zmuszającym do zastanowienia się nad stanem ich psychiki. Czy to psychodeliczny sen, a może popadają w obłęd?

"Niebezpieczeństwa palenia w łóżku" zawierające w sobie historie ze zbioru "To, co utraciłyśmy w ogniu" to galeria makabrycznych obrazów, które długo potem kotwiczą w głowie. Autorka porusza aspekty życia, które zazwyczaj są przemilczane. Tematy tabu, o których nikt nie ma odwagi nawet szeptać. Przeróżne odchylenia od normy, obsesje i fobie.

Podupadłe dzielnice, niszczejące budowle, brudne uliczki, wszechobecny smród... martwe dusze snują się po okolicy. Ofiary rytualne, sekty, samobiczowanie, sadyzm i wiele innych odrażających rzeczy.

Surowe opisy, niesamowita siła narracji i argentyński folklor sprawiają, że są intrygujące. Atmosfera w opowiadaniach jest gęsta i duszna, a obrzydliwości uwierają i jednocześnie wciągają. Autorka potrafi w jednej chwili wytrącić z równowagi i sprawić, że czujemy dyskomfort. I jakie to jest niepokojące, nieraz mrozi trzewia. Co najlepsze, nie brakuje tu niedopowiedzeń, które tylko pobudzają wyobraźnię.

Do moich faworytów należą: nieco postapokaliptyczne "To, co utraciłyśmy w ogniu", "Brudny dzieciak", "Powracające dzieci", "Dom Adeli".

Po przeczytaniu będziecie się bali przebywać sami w pomieszczeniu. Kto wie, czy nie towarzyszą Wam duchy dzieci, zwierząt... lub sunące w Waszą stronę zjawy?

Literatura piękna i groza, czyli to, co kocham! Uwielbiam! Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-11-28, Przeczytałem,
To co utraciłyśmy w ogniu
Mariana Enríquez0
Okładka ksiązki - To co utraciłyśmy w ogniu

Opowiadania ze zbioru To co utraciłyśmy w ogniu nie oszczędzają czytelnika - kobiety, które w proteście przeciwko przemocy domowej dobrowolnie wstępują...

Nasza część nocy
Mariana Enriquez0
Okładka ksiązki - Nasza część nocy

Uzbrojeni po zęby żołnierze, strzeżone drogi i unoszące się w powietrzu napięcie - to Argentyna pod rządami wojskowej junty. Ojciec z synem zamierzają...