Niebo jest wszędzie

Książkę poleca Edyta Prusinowska!

Jandy Nelson snuje poruszającą opowieść o rodzinnych tajemnicach, miłości i żałobie, ukazując subtelne niuanse ludzkich doświadczeń. To historia, która udowadnia, że promienie słońca są w stanie przebić się nawet przez najbardziej zachmurzone niebo.

Edyta Prusinowska, autorka powieści młodzieżowych, w tym bestsellerowego ,,Opowiem o tobie gwiazdom"

Słyszałam kiedyś powiedzenie, że za każdym razem, gdy ktoś umiera, płonie biblioteka. Na moich oczach obraca się w zgliszcza.

Odkąd zmarła moja siostra, czasami ogarnia mnie tak ogromna tęsknota, że muszę zakrywać usta, by stłumić krzyk. Jak inni to robią? Jak radzą sobie ze stratą? Przecież ludzie umierają bez przerwy. Każdego dnia. A obok mnie kroczy nieznośny fakt, że ja mam przed sobą przyszłość, a Bailey nie.

I zostały ze mną tylko słowa, których nie zdążyłam wypowiedzieć. Słowa ukryte głęboko w moim sercu, których nie wypowiada się po czyjejś śmierci, bo są zbyt smutne, zbyt wściekłe, zbyt druzgocące, by wypłynąć z ust - wszystkie one burzą się we mnie jak rozszalała rzeka. I wylewam je. Wylewam na papierki po cukierkach, skrawek biletu, podeszwę buta, gałąź drzewa. A one piętrzą się, jakby chciały mnie zmiażdżyć...

Nowe wydanie debiutanckiej powieści Jandy Nelson, autorki nagradzanego ,,Oddam ci słońce". To poetycka opowieść o wszystkich szalonych rzeczach, które się dzieją, kiedy ludzie pogrążają się w żalu. Czy po tak wielkiej stracie Lennie zdoła złożyć swoje serce w całość?

Książka z wątkiem romantycznym innym niż wszystkie. To opowieść o młodej dziewczynie, która po stracie siostry próbuje na nowo odnaleźć się w tym świecie. W każdym zdaniu Lennie czuć mnóstwo nadziei i miłości pomieszanych z niezdecydowaniem, ale dziewczyna próbuje zrozumieć swoje emocje. Ta historia łamie serce, a równocześnie składa je z powrotem w całość.

Natasza Kramm, @magicznestronyy

Lennie odkrywa, że ból można przekształcić w piękną poezję. Zanurz się w historii, gdzie niebo jest wszędzie, a autorka porusza serce za pomocą prostych, lecz przejmujących słów. To nie tylko książka, lecz intensywna podróż przez żal, tęsknotę i piękno, które zostaje w sercu na zawsze, stając się niezapomnianym przeżyciem.

Barbara Afanasieva, @booksvaria

Przejmująca powieść o żałobie, niewypowiedzianych słowach i niewyobrażalnej tęsknocie, która z każdym zdaniem coraz głębiej zapuszcza w sercu korzenie i nie daje o sobie zapomnieć. Ta historia zachwyci was swoim pięknem i sprawi, że poczujecie całą gamę emocji - od przeszywającego bólu po wyczekiwane ukojenie.

Magdalena Wacławik, @thebookishglimmer

Informacje dodatkowe o Niebo jest wszędzie:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2024-03-13

Tagi: Dzieci od ok. 11 lat

Kup książkę Niebo jest wszędzie

Niebo jest wszędzie - opinie o książce

Niestety pomimo pozytywnych opinii nie trafiła ta książka do mnie... Lennie wydała mi się strasznie naiwna i jednocześnie "głupiutka", a próba poradzenia sobie ze stratą bliskiej osoby poprzez czysto fizyczny kontakt z kimś kogo do tej pory nawet się zbyt nie lubiło nie przemawia do mnie w ogóle. Może po prostu jestem "zbyt stara" na takie historie ;)
Książka interesująca, szybko się czyta, cała historia nie nudzi. Godna uwagi.
Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2014-04-21,
Dość intrygująca- muszę przyznać! Początki miałam trudne, (podchodziłam do niej dwa razy bo początkowo zniechęcało mnie "młodzieżowe słownictwo" w dość dużej ilości)potem jest znacznie lepiej.Dobrze, że się przełamałam. Autorka w bardzo prosty sposób ukazje próby radzenia sobie z życiem po stracie bliskiej osoby. Co ciekawe, nie skupia się tylko na głównej bohaterce Jennie, ale pokazuje też jej najbliższe otoczenie, które boryka się na swój sposób z tą samą stratą. Całość nie jest przygnębiająca, a dodatkowej lekkości nadają jej rozterki miłosne. Książka podsuwa wiele myśli wartych rozważenia i zatrzymania się nad nimi. Pozycja ciekawa o tyle, że porusza poważne sprawy: po pierwsze rysuje nam obraz ludzkiego podejścia do śmierci, żałoby i tego, jak bardzo zamykamy się i skupiamy tylko na sobie w tak trudnych chwilach; a po drugie- uśmiadamia nam, że szczęście może przydarzyć się nam w najminej oczekiwanym momencie, wystarczy mieć otwarte oczy i serce. Książka warta przeczytania w każdym wieku, mimo że adresowana do modzieży. W końcu w każdym wieku warto uświadomić sobie, że "niebo jest wszędzie"
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-15,
17-letnia Lennie i jej starsza siostra Bailey są wychowywane przez babkę. Matka opuściła je 15 lat temu, w związku z czym są ze sobą bardzo zżyte. Dzielą się sekretami, przeżyciami, nawet snami. Kiedy pewnego dnia Bailey niespodziewanie umiera, Lannie pogrąża się w żałobie. Autorka doskonale wniknęła w psychikę głównej bohaterki, opisała zamęt, jaki powstał w jej życiu po stracie siostry, przygniatający smutek i rozpacz. Wiersze, krótkie notatki, zapisy rozmów, które znajdują się na początku każdego rozdziału są kwintesencją jej stanu ducha. Bohaterka odcięła się od świata, nie chciała rozmawiać z babką, unikała przyjaciółki, przestała grać na instrumencie, a lunch jadła na drzewie. Zrozumienie odnajdywała jedynie u chłopaka siostry. Kto wie, jakby się to wszystko skończyło, gdyby nie nagły promyk słońca, jakim okazał się Joe - chłopak, który przeprowadził się z Paryża. On i jego dwaj starsi bracia byli, podobnie jak Lannie muzykami doskonałymi. (Swoją drogą, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że tworząc te postacie autorka wzorowała się na Jonas Brothers xD) Dzięki Joemu Lennie przekonała się, że niebo jest wszędzie. Książka ta jest doskonałym obrazem ludzkiej rozpaczy po śmierci bliskiej osoby. Napisana w narracji pierwszoosobowej, pozwala zrozumieć emocje ludzi pogrążonych w żałobie lepiej niż jakikolwiek poradnik. Jedno zastrzeżenie: autorka ma chyba niewielkie pojęcie o współczesnej młodzieży, bo postacie, które wykreowała są stanowczo zbyt dojrzałe jak na 17 lat. Niemniej, zachęcam do przeczytania. Myślę, że warto.
Lennie nie może pogodzić się z odejściem swoje starszej siostry Bailey. Ma wrażenie, że jedyną osobą, która ją rozumie jest chłopak jej siostry - Toby. Tych dwoje zaczyna się do siebie zbliżać i nic nie mogą na to poradzić. Sprawy się jeszcze bardziej komplikują, gdy w szkole pojawia się nowy chłopak - Joe. Lennie dręczą wyrzuty sumienia, bo uważa, że jeszcze jest za wcześnie, by mogła być szczęśliwa. Szczerze powiedziawszy spodziewałam się czegoś innego. Książka był dobra, ale bez większych rewelacji. Zdecydowałam sie ją przeczytać, bo świetnie prezentuje się ze strony technicznej: czcionka jest niebieska, ponadto w prawie każdym rozdziale znajdziemy jakiś fragment z życia Lennie napisany na kubku, liście, kartce papieru. Książka zbiera właściwie same pozytywne i wysokie oceny. Ja jednak mam trochę mieszane uczucia. Po prostu do mnie nie przemówiła. Czytałam ją, ale nie wciągnęła mnie tak, bym nie mogła się od niej oderwać. Bohaterowie trochę przerysowani, a Lennie nie przypadła mi do gustu.
Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2024-03-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

??

Lennie i jej siostra Bailey wychowują się bez rodziców - nie znają swojego ojca, a matka odeszła w nieznane, gdy dziewczyny były jeszcze bardzo małe. Mimo to w ich domu nie brakuje miłości, a obowiązki rodziców przejęli babcia i wujek.

Nagła śmierć Bailey wywraca życie tej niezwykłej rodziny do góry nogami. Lennie nie może pogodzić się ze stratą siostry, z którą była bardzo blisko. Próbuje radzić sobie w nowej rzeczywistości na swój własny sposób - przelewa uczucia na papier w formie listów, które zostawia w przeróżnych miejscach.

??

Co znajdziecie w tej książce?

? motyw żałoby

? nietypową rodzinę

? uzdolnionych muzycznie bohaterów

? babcię ogrodniczkę

? piękny, poetycki styl

? oryginalny wątek romantyczny

? listy pisane przez główną bohaterkę

Mam mieszane uczucia co do tej historii.

Na pochwałę na pewno zasługuje artystyczny, magiczny wręcz styl autorki, dzięki któremu czytanie tej książki było prawdziwą przyjemnością. Jandy Nelson ma talent do kreowania niezwykle oryginalnych i wymykających się schematom postaci.

Listy pisane przez Lennie, pełne trudnych emocji, chwytały mnie za serce i cały czas wyczekiwałam kolejnych. Bardzo podobały mi się też wszystkie wzmianki o muzyce (klarnecistki górą!).

Jedyną rzeczą, której tutaj nie kupuję, jest wątek romantyczny (a właściwie wątki?). Zdaję sobie sprawę z tego, że bohaterka przechodziła przez coś niewyobrażalnie trudnego, ale jakoś nie mogłam uwierzyć zarówno w jej wybory, jak i w te natychmiastowe miłości.

Podsumowując, ze względu na charakter relacji romantycznych Lennie niestety nie będzie tutaj takiego zachwytu jak przy ,,Oddam ci słońce" tej autorki. Mimo to uważam, że ta historia naprawdę ma coś w sobie i cieszę się, że miałam okazję ją poznać.

???

[współpraca reklamowa z @moondrive.books]

Avatar użytkownika - MaSt
MaSt
Przeczytane:2019-06-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Książkę czytało się ciężko - po kilku dniach od przeczytania jej i sporej ilości przemysleń dochodzę do wniosku, że to chyba ze względu na tematykę jakiej książka dotyka. Życie po stracie kogoś najbliższego bywa trudne. W ogóle sama myśl, że kogoś może zabraknąć przyprawia o ciarki. Wypieramy takie myśli z głowy. Autorka dotyka trudnego tematu - w sposób bezpośredni poprzez myśli i wspomnienia głównej bohaterki. Dodatkowo w tym ciężkim czasie przychodzi się jej (bohaterce) zmierzyć z tematem miłości, tematem poszukawania swojej matki oraz oswojeniem się z nieoczekiwanymi dla niej wiadomościami.

Polecam do czytania tylko wtedy gdy ktoś ma "dobry czas", w chwilach zwątpienia i pesymistycznych zdecydowanie nie polecam.

Avatar użytkownika - tayen
Przeczytane:2017-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Oddam ci słońce
Jandy Nelson0
Okładka ksiązki - Oddam ci słońce

JUDE Czasem nawet najpiękniejszy świat, w którym wschody słońca trwają cały czas, nie może wynagrodzić doznanych krzywd. Pełna energii buntowniczka...

Niebo jest wszędzie
Jandy Nelson0
Okładka ksiązki - Niebo jest wszędzie

Poddać się takiej miłości to podłość… Powieść Niebo jest wszędzie wzbudziła zachwyt czytelniczek. Na portalach czytelniczych pojawiły się setki...