Niedoskonali

Tom 0 cyklu Trylogia klątwy

Czasami trzeba wrócić do początku.
Pod Samotną Górą powstaje spisek, którego celem jest obalenie tyrana władającego Trollus. Marc jest prawą ręką przywódcy sprzysiężenia. Niejeden troll zabiłby, by zdobyć informację, kto przewodzi spiskowcom, dlatego sprawę należy zachować w najgłębszej tajemnicy przed wszystkimi, nie można jej zdradzić nawet ukochanej.
Przez Pénélope Anaïs straciła szansę na zostanie królową. Teraz ojciec, książę d’Angoulême, daje jej ostatnią szansę, by przekonała go o swojej użyteczności – musi znaleźć dowód, że chłopak, którego kocha, spiskuje przeciwko koronie. Jeśli zawiedzie, jej życie będzie zagrożone.
Marc i Pénélope muszą lawirować pośród skomplikowanych rozgrywek politycznych, a każda ze stron próbuje ich wykorzystać. Muszą zaryzykować wszystko, by mieć szansę żyć razem.
Tyle tylko, że bycie razem może się okazać największym zagrożeniem.

Informacje dodatkowe o Niedoskonali:

Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2017-10-25
Tytuł oryginału: The Broken Ones
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch

Kup książkę Niedoskonali

Niedoskonali - opinie o książce

Marc jest bohaterem, którego historia bardzo mocno mnie intrygowała i nie mogłam doczekać się, aż ją poznam. I oto nadszedł wymarzony dzień, w którym w moje ręce trafiła wyjątkowa książka, opowiadająca o nim oraz Penelope.
W świecie, w którym klątwa włada życiem, nic nie jest pewne, a tych o dobrym sercu zazwyczaj spotyka okrutny los.

Jak się okazało, Marc przeszedł bardzo dużo i niestety, ale jego życie w większości było pasmem szarości. I chociaż jest mężczyzną o ogromnym sercu, to jak to w życiu bywa, właśnie taką osobę spotyka mnóstwo przykrości. Nieszczęśliwie zakochany musi walczyć o miłość, jednocześnie lawirując w świecie pełnym kłamstw i intryg. Wielokrotnie musi wybierać między miłością, a przyjaźnią.
Marc jest bohaterem, którego bardzo mocno lubię i zyskał sobie w moich oczach tą powieścią. Bardzo podobało się mi, że potrafił postawić się innym, przełamać swoje lęki i zawalczyć o swoje.

Penelope jest kobietą, która od dziecka została skazana na śmierć. Wykorzystywana jako pionek w grze ojca, musi podejmować ryzyko i trudne decyzje, które mogą uratować ją przed śmiercią, ale jednocześnie skazać jej przyjaciół i siostrę na śmierć.
Penelope jest bohaterką, która zyskała sobie moją sympatię od samego początku. Ta niesamowicie dobra dziewczyna stanowczo nie zasługuje na los, jaki został jej zgotowany.

Tristan, jak ja nienawidzę tego bohatera! W poprzednich częściach mnie lekko irytował, ale obdarzałam go sympatią, wydawał się inny, jednak teraz moja nienawiść wobec niego osiągnęła szczyt. Jak można być takim zapatrzonym w siebie, okrutnym osobnikiem, który widzi tylko czubek swojego nosa?! Jeszcze tak bardzo jak ten nie zdenerwował mnie żaden główny bohater. Nie wiem, jak można być tak okrutnym i uważać siebie za dobrego, a to co zrobił na samym końcu jest niewybaczalne i niech mu się góra na głowię zawali, bo na to zasłużył.

Anais, siostra Penelope, w poprzednim tomie wydawała mi się nadętą, zapatrzoną w siebie dziewczyną, która jest okrutna i głupia. Teraz jednak spojrzałam na nią pod innym kątem i odkryłam, że jest niesamowitą dziewczyną, która ma ogromne serce i oddana jest miłości. Jej więź z siostrą i poświęcenia są niesamowite i godne naśladowania. Brawa dla niej!

Danielle L. Jensen ponownie zabrała nas w niesamowitą podróż. Ogromnie brakowało mi tego wspaniałego świata trolli. I chociaż z początku tematyka książek wydawała się mi paskudna, to jednak czytając już pierwszy tom, odkryłam, że te istoty powszechnie znane jako okrutne stworzenia, tak naprawdę zachowują się jak ludzie i mają swój świat. Przekonałam się o tym ponownie w tej części.
Jestem bardzo zadowolona, iż autorka postanowiła przedstawić nam historię Marca i Penelope, która jest piękna chociaż bez happy endu. W końcu poznałam emocjonującą książkę, która nie ocieka lukrem. I zdecydowanie uważam, że "Niedoskonali" to najlepsza część z całej serii, która ukazuje prawdziwe piękno i odmienną naturę, a także różne oblicza bohaterów, których powszechnie mogliśmy uważać za złych lub dobrych.

W "Niedoskonałych" nie brakuje akcji, która wywołuje dreszcze na skórze. Dzięki niej książka pochłania czytelnika i nie można oderwać się od niej. Fabuła jest niesamowita i przepiękna. Ukazana miłość, cierpienie, strata, walka, przyjaźń powodują, iż książka jest niesamowicie interesująca. Oczywiście nie brakuje tutaj intryg, które są tak ważną częścią całości.
Dzięki temu tomowi możemy poznać tajemnice, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia, a także poznać świat Trollus z innej strony. To właśnie dzięki tej części cały ten świat i dalsza historia nabrały większego sensu.

Fanów serii "Trylogia Klątwy" zachęcam do sięgnięcia po książkę, gwarantuję Wam, że będziecie bawić się wyśmienicie. A tych, którzy jeszcze nie znają twórczości Jensen, namawiam do nadrobienia zaległości. Z pewnością będziecie delektować się lekturą.

Avatar użytkownika - tygrysica
tygrysica
Przeczytane:2018-10-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

Idealne dopełnienie historii. Tego mi tutaj brakowało. Nie spodziewałam się, że mogę jeszcze bardziej pokochać Marca, jednak Tristan swoim zachowaniem zawiódł mnie trochę.

Avatar użytkownika - dominika_pyza
dominika_pyza
Przeczytane:2018-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Trylogię Klątwy pokochałam od pierwszego zdania. Z zawrotną prędkością czytałam kolejne tomy i czekałam na "Niedoskonałych". A jednak coś sprawiło, że mimo całego zachwytu, pozostawał jakiś cień, skaza, która sprawiła, że ta książka nie zawładnęła całym moim sercem, a jedynie dużą częścią.

W zasadzie, tak jak przy innych prequelach bałabym się opisywać fabułę, tak tutaj się nie boję. Bo ta książka nie zdradza za dużo, tym którzy są chociażby po pierwszej części "Trylogii Klątwy".

W Trollus powstaje spisek, mający na celu obalenie tyrana, króla Trollus. Marc i Penelope stają się pionkami w grze, którą nie sposób  wygrać. Oni postanawiają jednak podjąć ryzyko, by chociaż przez chwilę pobyć razem.
Podstawy historii są bardzo proste. Fundamentem jest znana opowieść o Romeo i Julii, która jest przeniesiona na relację Marka i Penelope. Spisek, który miał grać jakąś rolę, był ogromnym i niezwykle ważnym tłem. Jensen postanowiła tutaj skupić się na mieszkańcach w Trollus, dać im więcej czasu w porównaniu z Trylogią Klątwy, gdzie główne miejsce zajmowała Cecile. Mamy szansę poznać przeszłość bohaterów i zrozumieć działania, które podejmą w przyszłości. Jest to szansa na obserwowanie zachodzących zmian w ich charakterach.

To ekscytujące, że można usłyszeć więcej na temat historii Marca i Penelope, ale jeśli przeczytałeś całą trylogię taką jak ja, już wiesz, co się wydarzy. Ich historia ma duży wpływ na postać Marca w trylogii, zwłaszcza jeśli chodzi o romans. On zawsze próbuje zmusić Tristana do kochania całym swoim sercem i dążenia do tego. To bardzo zabawne, gdy czytasz, jak się kłócą, ponieważ chłopcy są jak stare małżeństwo.

Penelope jest postacią pominiętą w Trylogii Klątwy, za to tutaj jest na pierwszym planie. Bardzo się cieszyłam, że była tak inna, wyjątkowa. Z powodu dolegliwości, nie była tak silna, potężna w porównaniu do jej rodziny. Maskując swoje niedoskonałości, używa innych umiejętności, które mogą zapewnić jej przetrwanie w okrutnym świecie. Jest przebiegła, nawet jeśli jej ojciec jest zawsze o krok przed nią. Nie wiem, jak by to było dorosnąć jako ona, cierpieć i stracić wszystko.

Niezmiernie się cieszyłam, że bardzo dobrze została wyeksponowana postać Anaïs, która w książkach została trochę przysłonięta przez Cécile. Muszę przyznać, że darzę córkę księcia d'Angouleme'a dużą sympatią i widząc jej przeszłość, było mi szkoda tej trollki. Współczułam jej. Była to postać tragiczna i ta książka dopełnia tylko tragizm tej postaci.

Jedną z wad tej książki było to, że dobrze wiedziałam, co się stanie. Nie było żadnych niespodzianek, nie było napięcia i cliffhangerów. Było to niemal zbyt przewidywalne, mimo gierek politycznych i pięknego romansu. Bez względu na to, że świat jest nadal cudownie zbudowany i pięknie opisany, a system magiczny jest zawsze intrygujący. Autorka dostarcza bardzo żywą i kolorową opowieść o władzy, polityce i romansie. Zakończenie jest tak naprawdę początkiem, prowadzi do czegoś większego.

I tu pojawia się zasadnicze pytanie. Czy ta książka była potrzebna? Z tego co słyszałam, autorka bardzo chciała po zakończeniu Trylogii wrócić do Trollus, a fani serii bardzo się domagali opowieści o Marcu i Penelope. Według mnie, Danielle L. Jensen zostawiła sobie wątki, dużo ciekawsze od tego, z których dałoby się coś wycisnąć. Moim zdaniem, ta książka nie jest niezbędna. Jest dodatkiem.

W jakiej kolejności czytać te książki. Wydaje mi się, ze należy trochę inaczej, niż sugeruje autorka. Proponuję zacząć od "Porwanej pieśniarki", czyli tomu 1, żeby poznać Trollus, zrozumieć zasady funkcjonowania tego świata. Następnie czas na "Niedoskonałych", czyli tom 0,5. Kolejno "Ukryta łowczyni" i "Waleczna czarownica", która jest jedną z najlepszych książek, kończących cykl, jakie kiedykolwiek przeczytałam.

Czy warto czytać? Na pewno, jeżeli jesteście fanami serii. Jeśli jednak uwielbiacie Cécile, to będziecie lekko zawiedzeni, bo przecież akcja rozgrywa się przed pojawieniem się dziewczyny w Trollus. Dla mnie, czyli fanki tej serii, jest to naprawdę świetna pozycja, której przyznaję ocenę 8/10.

Avatar użytkownika - Fretka
Przeczytane:2018-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2018, Fantasy,
Pozłacany wąż
Danielle L. Jensen0
Okładka ksiązki - Pozłacany wąż

ICH BITWY ZAKOŃCZYŁY SIĘ ZWYCIĘSTWEM Lidia powraca do Mudaire, by zacząć naukę w świątyni uzdrowicieli. Jednak zamiast walczyć o ocalenie życia, jest...

Waleczna czarownica
Danielle L. Jensen0
Okładka ksiązki - Waleczna czarownica

Cécile i Tristan dokonali już niemożliwego, ale przed nimi jeszcze największe wyzwanie – pokonanie zła, które sami uwolnili. Szukając...