Niepodległość. Terra Alta 2

Tom 2 cyklu Terra Alta

To druga część historii Melchiora Marína, który po czterech latach od rozwiązania sprawy Adellów pracuje w Centralnym Biurze do Spraw Porwań i Wymuszeń. Mimo że sława bohatera z Cambrils oraz opinia nieustępliwego śledczego ugruntowały jego pozycję zawodową, przeżywa kryzys egzystencjalny. Chce zmienić swoje życie, osiąść na stałe w Terra Alta, zostać bibliotekarzem i cieszyć się urokami ojcostwa. Godzi się jednak odłożyć swoje plany do czasu rozwiązania sprawy szantażu burmistrzyni Barcelony, której ktoś grozi ujawnieniem sekstaśmy z jej udziałem. Czy Melchiorowi uda się przeniknąć do świata polityki i rozszyfrować zawiłe intrygi stronnictw walczących o władzę? Czy zakończy karierę w policji jako obrońca lokalnej demokracji i niepodległości katalońskiej stolicy?

Informacje dodatkowe o Niepodległość. Terra Alta 2:

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2023-04-26
Tytuł oryginału: Independencia. Terra Alta II

Kup książkę Niepodległość. Terra Alta 2

Niepodległość. Terra Alta 2 - opinie o książce

Niecały rok temu miałam okazję przyjrzeć się trochę bliżej twórczości Javiera Cercasa, nie tej, która przyniosła mu popularność, ale nowszej. Bo kryminał to dla Cercasa nowość. Terra Alta, jałowa ziemia w Katalonii, brutalne potrójne morderstwo, mroczny klimat i bardzo interesujący główny bohater. Ucieszyłam się, że książka będzie miała kontynuację - więc trochę o niej.

Niepodległość to druga część Terra Alty. Akcja książki rozpoczyna się w roku 2025 czyli cztery lata po rozwiązaniu sprawy Adellów. Melchior Martín wraca do stolicy by pomóc w rozwiązaniu sprawy szantażowanej burmistrzyni Barcelony. Świat polityki nie stanowi dla Melchiora aż tak wielkiej zachęty, bo wolałby osiąść na stałe w Terra Alta, zostać bibliotekarzem (nawet obecnie studiuje ten kierunek) i oddać się bez reszty (po śmierci żony) roli ojca. Niestety będzie musiał zagłębić się w świat polityki.

Jeżeli Terra Alta była bardziej thrillerem policyjnym, to Niepodległość, Terra Alta II odbiera się jako thriller polityczny. Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu czytelników w tym momencie sapnie i pomyśli, że to nie dla nich. Nie należy się jednak nastawiać, bo jest to bardzo ciekawa i wciągająca powieść, a sama postać Melchiora w moim odczuciu ewoluowała i jest jeszcze bardziej interesująca niż w pierwszej odsłonie cyklu. Zapewniam, że chce się poznać bliżej tego zagadkowego człowieka. I z pełnym przekonaniem proponuję przed lekturą Niepodległości przeczytać pierwszy tom, żeby nie czuć się jak dziecko we mgle.

Książka Cercasa daje nam wgląd w kręgi władzy politycznej i gospodarczej Katalończyków. Pokazuje konflikty społeczne, takie jak imigracja czy handel ludźmi. Jest też bardzo aktualna, bo przedstawia przestępstwa, o których jeszcze niedawno nie było mowy: kryptowaluty, klonowanie kart, kasyna online... Myślę, że wśród tylu tematów każdy znajdzie coś dla siebie, co go zainteresuje.

A oprócz tego w moim odczuciu obie powieści Cercasa są pochwałą książek i czytelnictwa w ogóle. Przewija się wiele tytułów i odniesień do klasyki, często dziewiętnastowiecznej, a wśród nich najważniejszym dziełem dla bohatera pozostają Nędznicy Wiktora Hugo. Jeśli przeczytacie, to dowiecie się dlaczego.

Tym razem Javier Cercas puszcza również oczko do nas, czytelników Terra Alty. Wykorzystuje swoją własną powieść w rozmowie bohaterów - Ironizując? Żartując? A może jedno i drugie.

Melchior ogląda książkę. To powieść (...) Czyta nazwisko autora i tytuł: ,,Terra Alta" (...)

- Mówi się, że wszystko, co napisał, to prawda.

- A ja z kolei słyszałem, że wszystko to kłamstwo.

Jak jest w istocie, ocenę zostawia nam, czytelnikom jego (i nie tylko jego) książek.

Tak, jak pierwsza część, Niepodległość jest bardzo czytelna i świetnie napisana. W tej książce jeszcze bardziej rzucają się w oczy sprawiedliwość, zemsta i wierność swoim ideałom. Wielkie brawa należą się Autorowi za stworzenie tak doskonałego/niedoskonałego bohatera z intrygującą przeszłością i wydarzeniami, które ukształtowały jego postać. Po przeczytaniu drugiego tomu nadal uważam Melchiora za jednego z najciekawszych i najbardziej zagadkowych głównych bohaterów ze świata kryminałów, którzy zasługują na uwagę.

Wypada również wspomnieć o świetnej pracy tłumacza Adama Elbanowskiego, który potrafił przekazać cechy pisania Cercasa. Dzięki jego przekładowi ta historia otrzymała drugie życie.

Niepodległość jest książką, którą mogę z pełnym przekonaniem polecić innym czytelnikom i ze względu na treść i na wątki biblioteczno-książkowe.

Władca cieni
Javier Cercas0
Okładka ksiązki - Władca cieni

To powieść, o której Javier Cercas myślał od kiedy został pisarzem. A może już dużo wcześniej... "Władca cieni" opowada o poszukiwaniach niemal...

Prędkość światła
Javier Cercas0
Okładka ksiązki - Prędkość światła

Koniec lat osiemdziesiątych. Na amerykańskim uniwersytecie w Illinois spotyka się dwóch wykładowców - początkujący pisarz i dziesięć lat...