Niewidzialna ręka

Niewidzialna ręka zaskakuje czytelnika wyrazistością i głębią metaforyki związanej z czasem, wspominaniem, odchodzeniem.

Poeta, zwracając się do przeszłości i wspomnień, umieszcza je w pejzażu miejskim. Wędrówka przez miasto, przez różne miasta, jest motywem powracającym i odsyłającym do myśli o przemijaniu (czasem bardzo konkretnym, jak w Nienapisanej elegii na śmierć Żydów krakowskich). Nie tylko niewidzialna ręka prowadzi nas przez ulice, ale i niewidzialne osoby zaludniają miasta, czy to jest Lwów, czy Gliwice, czy ścieżki krakowskiego Kazimierza.

Zagajewski opisuje miejski pejzaż z czułością, często traktując go jak pejzaż wewnętrzny. Obok wierszy „miejskich” powracają poetyckie wizerunki rzek: Garonny i Rodanu, tworząc rodzaj osi konstrukcyjnej tomu. W ramie tej osadzone są wiersze poświęcone sztuce pisania, metaforze i poetom, odwołujące się do motywów muzycznych i malarskich.

Informacje dodatkowe o Niewidzialna ręka:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-10-01
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-240-1246-6

Kup książkę Niewidzialna ręka

Niewidzialna ręka - opinie o książce

Poeta rozmawia z filozofem
Adam Zagajewski0
Okładka ksiązki - Poeta rozmawia z filozofem

Tom szkiców Adama Zagajewskiego o naturze pisania, o związkach literatury z filozofią i historią, o sobie i innych, o Miłoszu i Herbercie, Gombrowiczu...

Ziemia ognista
Adam Zagajewski0