Niezauważalna

Niewidoma nastolatka próbuje odnaleźć tatę, który zaginął, a jego notes wpadł w niepowołane ręce.

Czy życiem naprawdę rządzą tajemnicze zbiegi okoliczności? Na to pytanie odpowiedzi szuka 16-letnia Laureth, która udaje się w podróż z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, by odnaleźć ojca. Wyprawa bez przygotowania i bez udziału dorosłych nosi znamiona szaleństwa - tym bardziej że niewidoma Laureth angażuje w tę eskapadę 7-letniego brata Benjamina, który ma być jej przewodnikiem. Kim jest tajemniczy Mr. Walker, w ręce którego wpadł notes jej ojca? I jaką rolę w tej szalonej układance odgrywa powtarzająca się liczba 354?  Nastolatka zobaczy więcej, niż zdołałby dostrzec niejeden widzący.

Informacje dodatkowe o Niezauważalna:

Niezauważalna - opinie o książce

Avatar użytkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Laureth jest córką pisarza Jacka Peaka. Ojciec pojechał do Szwajcarii, gdzie ma robić research do nowej książki. Dziewczyna niepokoi się, bo tata się do niej nie odzywa, nie odbiera telefonów. Na dodatek na poczcie ojca, którą Laureth się zajmuje, pojawia się mail, w którym jakiś nieznajomy twierdzi, że znalazł notatnik pisarza. Problem polega na tym, że ojciec nigdy nie rozstaje się z notesem, a na dodatek zeszyt znajduje się... w Stanach, a nie w Europie. Czy to możliwe, że ojciec pojechał w zupełnie inne miejsce? A jeśli coś mu się stało? Matka Laureth nic nie robi sobie ze zniknięcia męża, co bardzo drażni dziewczynę. Nastolatka postanawia, że poszuka ojca na własną rękę. Niezauważalna Marcusa Sedgwicka to powieść młodzieżowa, której główną bohaterką jest szesnastoletnia Laureth. Jest ona także narratorką książki. Laureth to zaradna dziewczyna, która mimo swojej niepełnosprawności jest samodzielna. Matka zachęca ją do podejmowania nowych wyzwań, dlatego gdy nastolatka nie otrzymuje od niej wsparcia w kwestii ojca, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Laureth towarzyszy siedmioletni brat, który jest naprawdę rezolutnym i zdyscyplinowanym chłopcem. Aż zadziwiające, że ma tylko tyle lat. Rodzeństwo rusza w podróż do Stanów Zjednoczonych – samo! – by odszukać ojca. Laureth sądzi, że tata zaginął – nie odbiera telefonu, nie odpowiada na sms, nie mówił też, że zamierza wybrać się poza Europę. Dziewczyna martwi się o niego, dlatego postanawia rozpocząć własne śledztwo w tej sprawie. W szukaniu ojca pomocny jest notatnik, który zgubił. Dzieci czytają jego fragmenty, otrzymując tym samym podpowiedzi. Idąc po nitce do kłębka, pojawiają się w miejscach, w których był lub miał być ich ojciec. Niestety, ciągle są krok za nim. Co takiego się wydarzyło, że znany pisarz nie daje znaku życia? Zachwycające w pozycji jest to, jak doskonale radzi sobie szesnastoletnia Laureth. Przy drobnej pomocy brata, z którym rozumie się niemal bez słów, jest w stanie zrobić wszystko. Czasem czytelnik zapomina, że dziewczyna jest niewidoma. Pomysł na coś w stylu śledztwa jako głównego wątku powieści jest ciekawe. Nie mniej interesujące są też przemyślenia dotyczące zbiegów okoliczności, którymi interesuje się ojciec rodzeństwa. Fragmenty jego notesu są inne stylistycznie niż reszta tekstu. Dobrze, że zapisano je inną czcionką, dzięki temu łatwiej jest się połapać w narracji. Niezauważalna to ciekawa książka, która potrafi trzymać w napięciu. To lektura dla młodzieży, ale i nieco starsi czytelnicy nie będą rozczarowani. Powieść porusza kwestie zbiegów okoliczności, pisarstwa, ale wątek śledztwa też jest bardzo ciekawy i wciągający. Trochę rozczarowuje zakończenie – dla mnie nieco mało widowiskowe, ale nie jest najgorzej. Jeśli szukacie książki młodzieżowej z niezłą fabułą, sięgnijcie śmiało po Niezauważalną.
Szukasz książki innej niż pozostałe młodzieżówki karmiące czytelników niemożliwą dawką wampirów, smoków, problemów miłosnych i nastoletnich rozterek? W "Niezauważalnej" NIE ZNAJDZIESZ niczego z powyższych, przetartych do cna, schematów. Ta powieść to przede wszystkim wędrówki po Nowym Jorku z perspektywy niewidomej dziewczyny zupełnie nieznającej tego miasta z młodszym bratem pełniącym roli przewodnika. To podążanie śladami z dziennika słynnego pisarza Jacka Peaka (ojca głównej bohaterki), który zamiast w Szwajcarii, znalazł się właśnie w tej amerykańskiej metropolii. Ta powieść to zbiegi okoliczności. Dopiero po jej lekturze, zdasz sobie sprawę ile z nich umyka Ci każdego dnia.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być niewidomym? Powiem szczerze, że ja nie. Wzrok jest czymś, co zawsze przy mnie będzie. Nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Często zapominam, jak bardzo jest ważny. Niestety nie wszyscy mają ten zmysł. Niektórzy ludzie go tracę albo w ogóle się bez niego urodzili. Kiedy widzimy osobę niewidomą, nie wiemy, jak się zachować. Przechodzimy na drugą stronę lub stoimy w miejscu. Czemu? Ludzie boją się tego, co nieznane. Nie przeszkadza nam to w wygłaszaniu złośliwych komentarzy. Zachowujemy się, jakby ta osoba była niewidzialna, niezauważalna. A przecież ona jest taka sama jak my. Czuje, kocha, cierpi. Chce prowadzić normalne życie. Znaleźć rodzinę, mieć dzieci, spełniać marzenia. Może czas to zrozumieć? Zapraszam was na recenzję cudownej książki Marcus'a Sedgwick'a pt. ,,Niezauważalna".
,,[...] wszyscy chyba pragniemy czasem być kimś, kim nie jesteśmy."
Ekscentryczny pisarz Jack Peak od jakiegoś czasu nie odzywa się do swojej 16-letniej córki Laureth. Nie byłoby to aż tak dziwne, gdyby nie zaadresowany do niego niepokojący mail, który odczytuje nastolatka... Jakim cudem Peak zamiast w Szwajcarii znalazł się w Stanach Zjednoczonych? Laureth, chcąc odnaleźć swojego tatę, udaje się w podróż z Wielkiej Brytanii do USA. W wyprawę angażuje swojego 7-letniego brata Benjamina, któremu powierza rolę przewodnika. Niewidoma Laureth bowiem, choć świetnie orientuje się w zasadach rządzących światem, w Nowym Jorku nie poradziłaby sobie sama. Jaki związek ze zniknięciem jej ojca ma to, że pisał książkę o zbiegach okoliczności? Laureth zrobi wszystko, by rozwikłać zagadkę.
,,Owszem, zgodnie z matematyką, jeśli mamy 23 osoby w jednym pokoju , to w połowie przypadków dwie z nich urodziły się tego samego dnia. Tak mówi matematyka, ale matematyka zapomina, że a)normalnie nie dowiadujemy się takich rzeczy ot tak, i b)matematyka nie wie, JAKIE TO UCZUCIE, kiedy przytrafia ci się taka sytuacja. Matematyka nie doznaje dreszczu przechodzącego po karku. Matematyka nie potrząsa głową i nie mówi: "Matko Boska Częstochowska!" Ale my owszem. Wiemy, jakie to uczucie, a to uczucie mówi nam, że to MUSI COŚ ZNACZYĆ."
Laureth urodziła się niewidoma. Uczęszcza do specjalnej szkoły i ma marzenia. Od zawsze jest blisko ze swoim ojcem. Nastolatka zaczyna się martwić, kiedy tata nie odpowiada na jej sms-y oraz nie odbiera telefonu. Kiedy Laureth próbuje powiedzieć o tym mamie, tak zbywa ją, mówiąc, że Jack'owi na pewno nic nie jest. Zaniepokojona dziewczyna odczytuje maila napisanego do swojego ojca o jego dzienniku znalezionym w Nowym Jorku. Wie, że stało się coś złego. Przecież jej tata miał być w Szwajcarii, więc skąd jego notes znalazł się w Nowym Jorku. Dziewczyna postanawia wyruszyć w podróż, by go odnaleźć. Kradnie mamie pieniądze, uprowadza 7-letniego brata i oszukuje system. Przedostaje się do Nowego Jorku i rozpoczyna szaleńczą pogoń za ojcem. Laureth zrobi wszystko by go odnaleźć. Czy rodzeństwo da sobie radę w Nowym Jorku? Czy Laureth znajdzie tatę?
,,(...)przecież nie trzeba rozumieć dogłębnie danej rzeczy, żeby ją kochać prawda? Właściwie czasem zrozumienie czegoś może sprawić, że kocha się ją mniej."
,,Niezauważalna" to niesamowita, ciepła powieść napisana z perspektywy niewidomej nastolatki. Mimo przeciwności losu Laureth nie poddaje się i wyrusza w niebezpieczną podróż. Książka Sedgwick'a mimo swojej małej objętości, porusza najważniejsze tematy. W cudowny sposób porusza temat braku zmysłu wzroku oraz koloru skóry. Pokazuje, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Laureth nie zastanawia się, jak to jest mieć wzrok. Nie wie, co to są kolory. Mimo to świetnie daje sobie radę w życiu. Nie rozumie, czemu ludzie traktują ją, jakby nie istniała i nie miała swojego zdania. ,,Niezauważalna" daje nowe spojrzenie na świat niewidomych. Ważnym wątkiem jest spotkanie z Samem. Chłopak na początku flirtuje z Laureth, ale kiedy dowiaduje się, że jest niewidoma, kończy to. Ten fragment pokazuje, że nie wiemy jak się zachować wobec osoby niewidomej. Często tak robimy. Na szczęście nie wszyscy. Niektórzy ludzie wiedzą, że osoba niewidoma nie jest gorsza i traktują ją jak normalnego człowieka. Co mogę jeszcze powiedzieć o książce? Rozdziały są krótkie i napisane w przyjemny sposób. Książka nie jest gruba, ale nic jej to nie odbiera. Bardzo podoba mi się okładka. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze szansę zapoznać się z twórczością autora.
,,Boję się przez większość czasu. Ale nigdy nikomu tego nie mówię. Nie mogę sobie na to pozwolić. Muszę udawać pewność siebie, bo inaczej, kiedy milknę, staję się niezauważalna."
,,Niezauważalna" to piękna, poruszająca książka, która skłania nas do refleksji nad współczesnym świtem oraz tolerancją ludzi. Porusza bardzo ważne tematy. Mówi, że powinniśmy być dobrzy dla innych ludzi, ponieważ nie wiemy, jak wygląda ich życie. Książka Marcus'a ma bardzo wysoki poziom i jest niesamowita. Sądzę, że każdy powinien ją przeczytać. Pozwoli wam spojrzeć na świat osoby niewidomej i poznać jej lęki. Nie zajmie wam dużo czasu, wystarczy parę godzin. Zyskacie za to nową perspektywę i zmienicie swoje postępowanie. Z całego serca zapraszam po zapoznania się z tą lekturą.
Avatar użytkownika - kasiamieszczanin
kasiamieszczanin
Przeczytane:2019-03-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Królowa cieni
Marcus Sedgwick0
Okładka ksiązki - Królowa cieni

Pewnej mroźnej zimy drwal Tomas i jego syn Peter przybywają do wioski Chust. Otacza ją Matecznik, w którym rosną tysiące srebrzystych brzóz...

Księga Martwych Dni
Marcus Sedgwick0
Okładka ksiązki - Księga Martwych Dni

Pomiędzy Bożym narodzeniem a Nowym Rokiem rozciągają się Martwe Dni - zawieszony pomiędzy światami czas duchów i grozy. Zanim wybije ostatnia chwila starego...