Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat

Przewodnik po nieznanych światach zwierzęcych zmysłów

Widoki i faktury, dźwięki i wibracje, zapachy i smaki, pola elektryczne i magnetyczne... Każda istota na Ziemi, także człowiek, odbiera jedynie niewielki wycinek rzeczywistości i pozostaje zamknięta w swojej własnej bańce sensorycznej.

Ed Yong, dziennikarz naukowy i laureat Nagrody Pulitzera, zachęca do przekroczenia granic naszych zmysłów. Analizując niezwykłe zdolności zwierząt, odsłania to, co niedostępne ludzkiemu doświadczeniu. Dowiadujemy się, z jakiego powodu ciemniki czarne, niewielkie chrząszcze, lecą w stronę pożaru, a pysk krokodyla jest równie czuły jak opuszki palców ludzi. Odkrywamy, co pszczoły widzą w kwiatach, jak intensywne pasma zapachów wyczuwają psy na ulicy oraz dlaczego niektórzy ludzie są tetrachromatami i dostrzegają więcej odcieni kolorystycznych niż inni.

Niezwykłe zmysły to zachwycająca sensualna podróż pełna historii o zaskakujących odkryciach naukowców i wielu jeszcze nierozwiązanych tajemnicach. Wszystko po to, byśmy zrozumieli percepcję inną niż ludzka.

Czy wiesz, że:

niektóre owady odczuwają smak za pomocą skrzydeł? do badania otoczenia przegrzebki posługują się dziesiątkami oczu rozmieszczonymi wzdłuż wewnętrznych krawędzi muszli? rozmieszczone na piórach ultrafioletowe wzory, których człowiek nie jest w stanie zobaczyć, ma ponad dziewięćdziesiąt procent ptaków śpiewających? płetwale zwyczajne wydają niezwykle niskie dźwięki, które można usłyszeć po drugiej stronie oceanu?

Niewyczerpane źródło zaskakujących, ciekawych odkryć dotyczących zmysłowych światów innych gatunków... Cudowna i hipnotyzująca opowieść.

Jennifer Ackerman, autorka książki Geniusz ptaków

Imponujące dzieło - zanurzone w nauce, ale też przesiąknięte magią.

Siddhartha Mukherjee, autor książki Cesarz wszech chorób. Biografia raka

To jak wejście do świata Alicji w Krainie Czarów. Znakomicie napisana książka pełna odkryć naukowych, ciekawostek i mnóstwa cudów.

Andrea Wulf, autorka książki Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta

Wielowarstwowa relacja Yonga jest doprawiona barwnie przedstawionymi scenami z laboratoriów i pracy w terenie oraz rozmowami z badaczami różnych dziedzin. To przykład najlepszej literatury faktu w tym roku.

Oprah Daily

Wspaniała - niewiarygodnie wciągająca i fantastyczna opowieść o tym, jak inne zwierzęta doświadczają naszego świata.

Peter Wohlleben, autor książek Sekretne życie drzew i Duchowe życie zwierząt

Informacje dodatkowe o Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2024-04-16
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: An Immense World: How Animal Senses Reveal the Hidden Realms Around Us

Kup książkę Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat

Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem
Ed Yong0
Okładka ksiązki - Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Zawieramy w sobie miliony – oto nowe spojrzenie na życie! Ed Yong w pełen humoru i barwnych porównań sposób pozwala nam zajrzeć do...