Nigdy nie wstydź się siebie

Duet autorski popularnej książki ,,Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie" proponuje kolejną książkę pomagającą wejść na drogę pozytywnej zmiany. W tej książce autorki zajęły się poczuciem wstydu, który podobnie jak krytyk wewnętrzny, działa destrukcyjnie na poczucie własnej wartości i blokuje nas przed lepszym życiem. Wiedza, którą się podzieliły pomaga uwolnić się i rozwinąć skrzydła.

Informacje dodatkowe o Nigdy nie wstydź się siebie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Poradniki

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Nigdy nie wstydź się siebie

Nigdy nie wstydź się siebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Grazyna_a_czyta
Grazyna_a_czyta
Przeczytane:2022-06-12,

„Nigdy nie wstydź się siebie” to kolejna książka duetu Joanny Godeckiej i Aliny Adamowicz. Jest to moje pierwsze spotkanie z ich twórczością, lecz nie ukrywam, że byłam ogromnie ciekawa poruszanej w tej pozycji tematyki. Autorki w profesjonalny a zarazem bardzo przystępny sposób poruszają bardzo ważne kwestie. Zamieszczone w lekturze rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin, statystyki, wyniki przeprowadzonych badań są namacalnymi dowodami, że mamy problem ze wstydem. Wywiady z osobami, które same uporały się ze swoimi demonami, a które teraz pomagają innym, przejść przez podobne doświadczenia, dają wiarę, że każdy z nas może się z nim uporać. Wstyd, którego doświadczamy jest tu tematem przewodnim, jego główne źródła wynikające z różnych zaburzeń, odmienności/inności czy niskiego poczucia własnej wartości, jego skutki na nasze życie, podejmowane decyzje. Znajdziemy tu sporo rad, ćwiczenia, które pomogą nam w pracy nad naszymi problemami, podpowiedzą w jakich aspektach możemy je mieć i jak z nimi pracować.  Autorki dają nadzieję, że realizacja naszych marzeń jest w zasięgu ręki – trzeba tylko odważyć się, spojrzeć sobie w oczy i otworzyć na rozwiązanie problemów.

Jestem mamą 5 letniej dziewczynki. Chcę ją wychować na pewna siebie, niezależną kobietę. By jako dorosła osoba, była świadoma tego, że wszystko od niej zależy a nie od tego jak postrzegają ją inni. Ta książka uświadomiła mi, że wielu czynników nie wzięłam pod uwagę i wskazała drogę, która ja sama powinnam przejść aby być dla niej wzorem kobiety jaką chciałabym aby ona sama była. Zobaczyłam z innej strony, jaki wpływ na nasze postrzeganie siebie mam ja sama, ale i otoczenie w jakim żyjemy, nasza kultura czy przeszłość i dzieciństwo. Polecam Wam tę pozycję. Każdy, zarówno kobieta jak i mężczyzna, powinien ją przeczytać.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorkom oraz Wydawnictwu Muza

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-06-12,

Alina Adamowicz, Joanna Godecka „Nigdy nie wstydź się siebie”

Toksyczny wstyd to poczucie, że jesteś bezwartościowy. Jak często tak się czujesz? Czy odczuwasz tę emocję?

„Świat jest w kryzysie. My, ludzie, także. Daliśmy się uwieść niepohamowanej konsumpcji, pogoni za szczęściem, które można kupić za pieniądze. Pozwoliliśmy, żeby kontrolę nad życiowymi celami przejęło nasze ego.”

Wstyd jest toksyczny dla twojego samopoczucia i samooceny. Ważne jest, aby przestać się wstydzić tego, kim jesteś, aby budować poczucie własnej wartości. Poznaj swoje mocne strony. Jak każdy, masz swoje unikalne mocne strony i dobre cechy. Skoncentruj się na dobrych rzeczach w swoim życiu. Przestań być perfekcjonistą. Perfekcjonizm powoduje, że zbytnio skupiasz się na negatywach na swój temat. Nikt nie jest doskonały i ważne jest, aby mieć rozsądne oczekiwania wobec tego, kim jesteś. Nie wstydź się swoich niedoskonałości. 😉

Terapeutki przeprowadzają wywiady z modelką plus size, dziennikarką czy podróżniczką. Motywujący poradnik o determinacji. Znajdziesz w nim testy i wskazówki, dzięki którym możesz przywrócić wiarę we własne możliwości. 😀

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-06-04, Przeczytałam,

Wstyd ...
Towarzyszy każdemu, w różnych sytuacjach oraz w różnych momentach życia. To nie jest komfortowe uczucie i nie jest to dla nas nic dobrego bowiem wpływa na naszą samoocenę i osłabia pewność siebie. Nie zdawałam sobie jednak sprawy jak bardzo rozległy jest to problem. Książka "Nigdy nie wstydź się siebie" Aliny Adamowicz i Joanny Godeckiej uświadomiła mnie w tym. To pięknie wydana i przepełniona mądrą, wartościową treścią książeczka, która powinna zawsze być przy nas i do której powinno się wracać w chwilach zwątpienia.

Poradnik podzielony jest na kilka części, a dokładniej na 10 wiodących tematów związanych ze wstydem odczuwanym przez kobiety. Znajdziemy tam rozmowy z innymi kobietami, które moim zdaniem są naprawdę dobrze dobrane i przeprowadzone. Autorki oraz ich rozmówczynie dają wiele przydatnych wskazówek jak wyeliminować negatywne nastawienie, na ich przykładzie możemy rozpoznać rodzaje wstydu i nauczyć się jak sobie z nim radzić.

Podczas czytania można odnieść wrażenie, że nasza świadomość na temat wstydu dojrzewa, a z każdym kolejnym rozdziałem wiemy coś więcej. Pomocne są w tym praktyczne ćwiczenia przygotowane przez autorki. To łatwa w odbiorze i pouczająca lektura a po jej przeczytaniu można czuć się zmotywowaną, aby "nigdy nie wstydzić się siebie".

Na koniec chciałabym zostawić tu słowa Mai Staśko, które zostały zawarte w tej książce i które skłaniają do refleksji:
"Czasami najgorszymi oprawcami jesteśmy my same. Przez lata naszego życia w społeczeństwie już nie potrzebujemy, żeby inni nas zawstydzali. Same wstydzimy się swojego ciała, zachowania lub ubioru. Silnie ten wstyd uwewnętrzniamy i to jest olbrzymi problem, bo możemy walczyć z patriarchatem, możemy walczyć z ludźmi, którzy nas krzywdzą, ale w dużym stopniu walczymy również ze sobą."

Warto się nad tym zastanowić.

Poradnik to bardzo ciekawa pozycja do przeczytania. Nie jest za długi  bo ma ok. 220 stron. Napisany przez dwie panie. Książka jest podzielona na dziewięć rozdziału. Każdy odnosi się do różnych problemów.

Każdy z nas ma poczucie wstydu. Owszem jedni mają bardziej nasilony wstyd, inni mniej a są i tacy co nie odczuwają go prawie wcale. To nie odczuwanie wstydu, o ile nie jest to zaburzone, nie zawsze oznacza, że dana osoba "nie ma wstydu jak to często słyszymy. Może właśnie nauczyła się radzić sobie z nim i odbudowała swoją pewność siebie.

Autorki w bardzo przystępny sposób pokazują nam jak sobie razić ze wstydem. W książkę pokazały nam te według ich najbardziej potrzebne aspekty w naszym życiu. W pierwszym rozdziale poruszyły temat miesiączki czy klimakterium, co jest bardzo drażliwym tematem dla kobiet i dziewczynek. W drugim pokazały nam czym jest wstyd z naruszenia naszych granic i jak sobie z tym radzić. W trzecim czytamy o wstydzie z powodu naszej emocjonalnej wrażliwości. Czwarty dotyczy wstydu z zaburzeń psychicznych. Kolejne to wstyd z bycie queer, z powodu dysfunkcyjnego dzieciństwa, niskiej samooceny, poczucia winy czy wstyd, że nazwą nas egoistami.

Każdy rozdział jest opisany nie tylko teorią ale i od praktycznej strony. Ta praktyczną stroną jest wywiad  jednej z autorek z osobą czy to np. modelką plus size, znana aktorka, tancerką czy osoba inna osobą, aby pokazać nam, jak objawia się wstyd i jak sobie można z tym poradzić. Mamy tu także wyjaśnienie, porady i konkretne wskazówki. Książkę czyta się lekko , szybko i dzięki wywiadom przyjemnie, bo nie mamy tu tylko suchych faktów ale konkretne przykłady. Polecam każdemu kot ma problem ze wstydem ale i wszystkim innym. Co prawda książka nie wyczerpuje wszystkich możliwych temató ale daje nam wskazówki, by spojrzeć an swoje życie inaczej. Dzięki temu uporamy się z naszym wstydem, podniesiemy swoją samoocene a jeśli nie to chociaż dostaniemy wskazówki jak pracować na swoim problemem oraz motywacje, by to zmienić. Polecam

Avatar użytkownika - lettoaletto
lettoaletto
Przeczytane:2022-05-29,

🌼𝑅𝐸𝐶𝐸𝑁𝑍𝐽𝐴🌼

Joanna Godecka i Alina Adamowicz mogą być Wam znane ze świetnej książki "Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie", która nieco obija się o temat ich kolejnej publikacji- "Nigdy nie wstydź się siebie".
W obu przypadkach znajdziecie bardzo przydatne ćwiczenia i porady, a także ogrom wsparcia i motywacji oraz rzetelne informacje, statystyki i ciekawe wywiady.🥰
Tutaj jednak autorki skupiają się stricte na wstydzie. No właśnie, czym on jest?
Czy może być pozytywną emocją, potrzebną?
A może zawsze to negatywne uczucie, nie niosące za sobą nic dobrego?🤔
Na pewno wstyd jest obecny w naszym życiu i należy nauczyć się z nim obchodzić, w czym pomoże Wam ta książka.😊

Jest ona bardzo dobrze napisana, podzielona na dwie części, a każda z nich na rozdziały skupiające się na jednym temacie/rodzaju wstydu.
Joanna Godecka zaczyna od problemu chyba najbardziej rozpowszechnionego, czyli kompleksów na punkcie wyglądu zewnętrznego, zdrowia, wieku i, ogólnie, ciała. Wiem, że skala problemu jest duża, ale szczerze mówiąc, nie sądziłam, że aż tak! 🤯
Gorąco polecam te właśnie fragmenty, a zaszcza wywiad ze wspaniałą @ewokracja, która opowiada o swoich doświadczeniach i zaraża siłą mawet w tych kilku zdaniach! 🤩

Dużym problemem jest też kwestia wszelkiego przekraczania granic, jeśli chodzi o ciało i przyznam, że tutaj statystyki mnie wręcz zszokowały. 🥶 Myślałam, że jestem raczej świadoma, ogarniam tematy związane z ruchem #metoo i za każdym razem te historię mną wstrząsają, ale fakt, że niemal 90% dorosłych kobiet doświadczyła molestowania seksualnego sprawił, że poczułam się bardzo, bardzo zaskoczona, bezsilna, zła i smutna. Przecież to straszne!😭

Poza tymi najbardziej oczywistymi tematami, jak ciało, orientacja, zdrowie fizyczne czy psychiczne, autorki zwracają również uwagę na wstyd z powodu innych czynników, jak przeszłość, rodzina, czy chociażby stawianie siebie na pierwszym miejscu.

Obszar badań pokazuje, że wstyd nas właściwie nie opuszcza, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaki wpływ mamy na jego odczuwanie my sami.
Na szczęście, w książce znajdziecie mnóstwo prostych i skutecznych porad i ćwiczeń, które pozwolą Wam zmienić myślenie i uwolnić się od tej toksycznej wersji wstydu. Nawet jeśli nie całkowicie, to chociaż po części.😉
Warto przeczytać tę książkę nawet, jeśli nie widzicie u siebie tego typu problemów. Może to gdzieś obok znajduje się osoba, która męczy się z poczuciem winy lub według Was zasługuje na wolność od wstydu, a nie macie pomysłu, jak jej pomóc?
"Nigdy nie wstydź się siebie" to nie tylko suche fakty, nudne statystyki i banalne ćwiczenia, ale też morze motywacji, rozmowy z szalenie ciekawymi osobami i słowa, które naprawdę zmieniają myślenie i otwierają oczy na pozornie oczywiste sprawy.
Zachęcam do zapoznania się z tą piękną lekturą (na zewnątrz i w środku), a także historiami takich wspaniałych kobiet, jak: @ewokracja, @majakstasko, @wysokowrazliwa, @svnderv, @kasia_bigos_trenerka, @tamara.arciuch czy @bozenaskarbek ❤️ Serdecznie polecam!

Zanim sięgnęłam po książkę, nie wiedziałam czego się spodziewać. Po przeczytaniu już wiem, że to jest to czego potrzebuje każda kobieta (ale i mężczyzna), którzy walczą sami że sobą.

Książka napisana jest przez dwie wspaniałe psycholożki i terapeutki, które podzieliły się swoją wiedzą aby pomóc nam "uwolnić się" od ograniczeń, które nas blokują i nareszcie żyć pełnią życia.

O czym jest książka? O różnych formach wstydu ale nie tego dobrego, uczącego na błędach i motywującego ale o tym złym, toksycznym, dotywujacym i blokującym. Tym, które budzi w nas wewnetrzego krytyka i wpędza w chore i niczym nieuzasadnione poczucie winy. Jeśli trwa długo,utrwala się i niszczy nas od środka, pozbawia nas radości życia i bycia takimi jakimi chcemy być, niszczy nasze poczucie własnej wartości.

Skąd się bierze wstyd toksyczny?

Proste..z życia. Różne sytuacje życiowe, które podcinają nam skrzydła, osoby z naszego otoczenia, które próbują wmówić nam ,że coś jest z nami nie tak, bo jesteśmy inni niż oni chcą...co za tym idzie...? Czujemy się bezwartościowi, myślimy, że coś z nami jest nie tak, że nie zasługujemy na szczęście, boimy się coś zrobić, gdyż boimy się porażki..bo porażka to wstyd...a najgorsze, że czujemy że jesteśmy niewystarczający i gorsi !!!

Dziewczyny nie skupiły się tylko na diagnozie ale zaproponowały różne ćwiczenia,które możemy sami robić aby to zmienić. Aby uwierzyć,  że jesteśmy WYSTARCZAJĄCY !! Zapominamy o sobie, bo jakoś to będzie a przecież my też jesteśmy ważne/ni.

" Zajmowanie się i dbanie o siebie nie oznacza"będę zajmowała się tylko sobą". Oznacza " będę zajmowała również zajmowała się sobą" L.R. Konst.

Pozwólmy sobie być idealnie nieidealne/ni.

Ponieść porażkę i upaść to nie wstyd. Wstydem jest się poddać i nie wstać.

To nasze życie i przeżyjmy je tak jak chcemy!!

IM ENOUGH/ JESTEM WYSTARCZAJACA /Y

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-05-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

Czym jest wstyd? Ostatnio ten temat omawiam z dzieckiem. Wstyd chociaż jest nie miłym uczuciem jest potrzebny. Dzięki niemu wiemy, że przekraczamy pewnie granice. Jednak jeśli to uczucie nad nami za bardzo panuje wtedy mowa jest o toksycznym wstydzie, który zatruwa nam życie i wpływa na naszą samoocenę. Izoluje on nas od innych ludzi i od nas samych.

Wstydzimy się różnych rzeczy: swojego wyglądu, swoich przeżyć z dzieciństwa, zaburzeń psychicznych, różnych lęków, tego, że jesteśmy bardziej wrażliwy. Czy mamy wstydzić się swoich uczyć? Przyczyn wstydów jest wiele i można je wymieniać w nieskończoność. A do czego prowadzi taki toksyczny wstyd? Do tego, że nie potrafimy o sobie myśleć pozytywnie i wysyłamy takie informacje swojemu ciału, a ono z kolei podatne jest na różne choroby i schorzenia. Przestajemy wierzyć w siebie, mamy niską samoocenę, cały czas uważamy, że nic nam się nie udaje i nawet nie podejmujemy próby by coś z tym zrobić. Cały czas jesteśmy wobec siebie krytyczni.

Poradnik napisany jest łatwym językiem i szybko się go czyta. Autorki oprócz omówienia przyczyn wstydu, zwłaszcza tego który nie pozwala nam funkcjonować, podpowiadają jak się go pozbyć i uwierzyć w siebie. W książce zawarte są liczne ćwiczenia, testy, ale również rozmowy z różnymi mniej lub bardziej sławnymi osobami, które w przeszłości borykały się z hejtem, wyśmiewaniem i niskim poczuciem własnej wartości. Podane są również linki do profilów tych osób na Istagramie. Jest więc szansa samemu porozmawiać z takimi osobami.

Poradnik polecam każdemu. Nie tylko tym, co myślą o sobie źle i wstydzą się. Ale również osobą, które mają ochotę stać się po prostu bardziej pewni siebie. Czasami wystarczy pomyśleć o sobie dobrze, nie ukrywać się, tylko starać się znaleźć w sobie mocne strony i dążyć do ich rozwoju.

"Nigdy nie wstydź się siebie" Alina Adamowicz Joanna Godecka Wydawnictwo Muza to poradnik dla każdego czytelnika, który chce dokonać zmian i pozbyć się wstydu.

"Wstyd i kompleksy wywołują obawy, niepokój, a czasem nawet silny lęk podczas konfrontacji z otoczeniem".

Kto z Nas nie zna uczucia wstydu. Wstyd, obok strachu jest obecny w naszym życiu, choć nie jest przyjemny. Wstyd często nas paraliżuje. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas a zobaczymy liczne historie wstydu np. kobiety wstydzą się swojej kobiecości, ciała, tego że nie mogą znaleźć partnera, mężczyźni wstydzą się chwil zwątpienia i niemocy. Takich przypadków jest wiele i napotykamy je każdego dnia.

Możemy tutaj zadać pytanie "Jak sobie poradzić ze wstydem". To proste najważniejsze jest przyznanie się do niego. Musimy potrafić dokonać z nim konfrontacji, a następnie znaleźć jego przyczynę.

Autorki w książce pokazują Nam jak odważyć się być sobą i nie wstydzić się siebie. Dzięki ćwiczeniom przedstawionym w książce możemy nauczyć się nie odczuwać wstydu. Książkę czyta się szybko i przyjemnie dzięki wywiadom, które przeprowadziły autorki oraz radom, które dostajemy. Oczywiście nic na siłę. Autorki często naprowadzają nas na zmiany. Jeśli nie uda nam się zrobić tego samemu, warto skorzystać z pomocy terapeuty.

"Ciało słyszy, rozumie, ma swoją pamięć. Ciało to integralną część systemu, który składa się na ciebie. To ty".

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Nigdy nie wstydź się siebie" to książka, która porusza bardzo ważne tematy. Niestety o części z nich nadal zbyt mało się mówi albo wcale.

Bardzo mi się podobało, że w tym tytule możemy znaleźć wywiady z różnymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach, o tym jak się czuli, jak postanowili o siebie zawalczyć, a także jak czują się teraz.

W tej pozycji są przedstawione różne zagadnienia, łączy je jedno - wstyd. To że wstydzimy się tego jak wyglądamy, jacy jesteśmy, jacy nie jesteśmy, jak się czujemy...

Autorki poruszają kwestie między innymi  wyglądu czyli aspektu fizycznego, miesiączki, wysokiej wrażliwości, chorób psychicznych, dysfunkcyjnej rodziny, toksycznego poczucia winy, naruszania granic.

Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy podczas lektury. Myślę, że także trochę inaczej spojrzałam na siebie, gdyż kiedy czytałam miałam takie ,,ej, przecież to mnie! Ja też tak mam!".

Ponadto znajdziemy tutaj także rady i ćwiczenia, które można wprowadzić w życie, a które pomogą nam na przykład zyskać większą pewność siebie czy osiągnąć akceptację.

Uważam, że takie książki są potrzebne. Znajdujemy tutaj zarówno dane statystyczne, jak i fachowe rady i opinie, a także czytamy historie ludzi, którzy zmierzyli czoło wstydowi i udowodnili, że jest to możliwe. Chociaż niełatwe.

Bądź pewna siebie
Joanna Godecka0
Okładka ksiązki - Bądź pewna siebie

Wszystko, co dzieje się w naszym życiu - sposób, w jaki działamy, planujemy, reagujemy, tworzymy relacje z otoczeniem - wynika z tego, w jaki sposób...

Nie odkładaj życia na później
Joanna Godecka0
Okładka ksiązki - Nie odkładaj życia na później

Książka adresowana jest do osób, które odczuwają, że codzienne życie nie daje im satysfakcji, odmierzają czas od poniedziałku do weekendu albo od urlopu...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;