Norwegia: Przewodnik nieturystyczny

Tom 3 cyklu Przewodniki nieturystyczne

Największe PKB per capita, najwyższa na świecie jakość życia i ponad 75 procent szczęśliwych obywateli. Do tego dobre szkoły, piękne fiordy i czyste powietrze. Co to za kraj? Oczywiście Norwegia.

Pewnie wielu z nas zna mniej więcej norweską kulturę - potrafi wymienić nazwiska takie jak Ibsen czy Munch, przeczytało przynajmniej jeden norweski kryminał, a najtwardsi słuchają norweskiego black metalu. Pomimo tego kraj ten wciąż pozostaje dla nas egzotyczny.

Nie będziemy oszukiwać, też nie wiedzieliśmy wiele więcej. Dlatego pojechaliśmy do Norwegii i sprawdziliśmy, jaka jest naprawdę - a nie w rankingach.

W książce Norwegia. Przewodnik nieturystyczny pokazujemy ten ,,najlepszy kraj na świecie" z perspektywy własnej oraz samych Norwegów. Poddajemy dyskusji norweskie marzenie o utopii, dążenie do dobrobytu, tożsamość kulturową, odcięcie od Europy i jej fundamentalizmu rynkowego. Próbujemy zdiagnozować kondycję tej dość homogenicznej, praktycznie samowystarczalnej ,,wyspy".

W Przewodniku oprócz tekstów o Norwegii zamieściliśmy także tłumaczenia wybranych fragmentów literatury. Ta, choć z pozoru zwrócona ku wnętrzu, mroczna i pesymistyczna, nie rezygnuje z komentowania rzeczywistości społecznej, humoru ani ironii. Norweskie tytuły, które zamieszczamy w Przewodniku to fragmenty większych całości, wyraźnie zaangażowanych społecznie. Wśród pisarzy, których teksty prezentujemy, są Dag Solstad, Thomas Hylland Eriksen, Alexander Aarvik, Johan Harstad, Roy Jacobsen, Nina Lykke, Christer Mj?set, Nina Witoszek.

Informacje dodatkowe o Norwegia: Przewodnik nieturystyczny:

Kup książkę Norwegia: Przewodnik nieturystyczny

Norwegia: Przewodnik nieturystyczny - opinie o książce

Włóczęga bohaterów
autor zbiorowy0
Okładka ksiązki - Włóczęga bohaterów

Green Lantern wyrusza w podróż z żywiołowym Green Arrowem, który otwiera przyjacielowi oczy na problemy trapiące współczesną Amerykę....

autor zbiorowy 0
Okładka ksiązki - ReAnimation 4: II Ogólnopolski Festiwal Komiksu Japońskiego. Antologia prac konkursowych 10 najlepszych komiksów

Oto mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejną edycję konkursu znanego bydgoskiego konwentu Reanimation. W tym zbiorku będziecie mogli poznać kolejną grupę...