O melba!

Malina jest córką dziennikarki śledczej.

Matka wciąż jeździ po kraju, a Malina, zmęczona przeprowadzkami, postanawia zamieszkać

u babki. Szybko okazuje się, że niedaleko pada jabłko do jabłoni i Malina zaczyna prowadzić własne śledztwo.

Jak zginęła siostra bliźniaczka matki?

Dlaczego nikt w miasteczku nic nie wie?

Dlaczego rówieśnicy Magdy, widząc, co się dzieje z jednym z ich kolegów z liceum - pozostają bierni, udają, że nic nie widzą?

I czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane?

Głęboka powieść psychologiczna dla nastolatków

Informacje dodatkowe o O melba!:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2020-03-26
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 978-83-7672-722-6

Kup książkę O melba!

O melba! - opinie o książce

Niełatwy czas dojrzewania. W rodzinie, w której brak stabilizacji, w środowisku, które mówiąc wiele o wartościach okazuje się zakłamane i bojaźliwe. Jeden człowiek - sprawca tylu nieszczęść schowanych za zasłoną milczenia. Czy ktoś odważy się ujawnić prawdę?
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-09-21,
"O melba!" rzeczywiście nie jest zwyczajną i śmieszną historią (chociaż wstawki komiczne można odnaleźć). Wszystko przez to, że główna bohaterka jest dojrzałą dziewczyną, której nie makijaże i nowe ciuszki w głowie, a rzeczy bardziej... ludzkie. Nie da się ukryć, że los dał jej, jak dotąd popalić. Ojciec zostawiający rodzinę z powodu chomika (brutalnie zepchniętego z balkonu przez Malinę), towarzystwo nie akceptujące jej dojrzałości, matka zafascynowana pracą i tułaczką po całym kraju oraz tajemnicza historia sprzed lat. Wszystko to popycha niecodzienną akcję do przodu, w wyniku czego powstaje nam mieszanka mrocznego thrillera, powieści obyczajowej i młodzieżowej, ale z mocno rozrysowanym tłem psychologicznym. Bardzo spodobało mi się też to, że autorka nie bała poruszyć się tematu, którego nie porusza się często. Malina, świetnie skonstruowana bohaterka, odważna i uparta w swoich działaniach, pewnego dnia styka się z dziwnym Tarwidem - biznesmen mogącym osiągnąć wszystko, facetowi, któremu nie wchodzi się w drogę, bo może się to źle skończyć. Owy mężczyzna mógł bezkarnie dochodzić do swoich celów po trupach (nie dosłownie). Do czasu, kiedy Malina powróciła w swoje rodzinne strony. Nawet nie wyobrażacie sobie jaką fascynację i sympatię budziły we mnie działania tej dziewczyny. Z całych sił kibicowałem jej, aby udało jej się uziemić tego typa, którego z kolei darzyłem nienawiścią. Temat tak bliski nam wszystkim Grażyna Bączkiewicz świetnie okroiła i napisała historię, która otwiera oczy na pewne sprawy. Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/09/o-melba.html#more
Jeszcze gdy chodziłam do liceum napatoczyła mi się ta książka w Internecie. Po przeczytaniu jej opisu zapragnęłam ją posiąść a przeczytać to bezwzględnie! Najpierw udało mi się zdobyć w bibliotece "Stan podgorączkowy"- drugą część, pełna dobrych przeczuć zasiadłam do niej, serce pikało radośnie w oczekiwaniu na ciepłą i zabawną lekturę, zapowiadało się coś nawet w stylu Ewy Nowak... a tu hańba i sromota. Napisana nijak, ważne problemy nastolatków może i porusza, ale autorka nie nadaje się do pisania o nich, ogółem książka wydawała mi się taka... brzydka. Miała w sobie coś z Hanny Kowalewskiej "Tego lata w Zawrociu" która to książka zniechęciła mnie (zdecydowanie nie zgadzam się z recenzją na blogu Myśli i Słowa Wiatrem Niesione http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2012/12/literacka-uczta-w-zawrociu.html) i również zdawała się niemiłą i brudną, bagnistą. Wrażenie: powiem jak berbeć- A fe! Niestety, i sama "Melba"- chociaż sensowniejsza i minimalnie milsza- podtrzymała niechęć, a po przeczytaniu upewniłam się tylko że z tej mąki chleba nie będzie. Z dwojga (trojga) złego więcej wniosła dla mnie książka dla dwunastolatek "Muchy w butelce" która w pewnym momencie już także poległa, ale nie była zła.

Na początku książka nieco się dłuży, ale gdy przejdziemy przez pierwsze ok 100 potem to już sama przyjemność. Autorka  przenosi nas w inną rzeczywistość i pokazuje , że potrafi dozować emocje, które niewątpliwie wywołuje.

Kreacje bohaterów wprost doskonałe. Przenosza nas oni w klimat mroczny i tajemniczy , co jest zdecydowanie ogromnym plusem tej pozycji.

Poraz kolejny przekonuję się, że seria "plus minus 16" jest starannie wyselekcjonowana i dobrana.

Avatar użytkownika - MagdaMc
Przeczytane:2002-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Coś za coś
Grażyna Bąkiewicz0
Okładka ksiązki - Coś za coś

Miasto, w którym mieszka Julia, jest niezwykłe. Rozciągają się pod nim jaskinie. Mieszkańcy o nich wiedzą, ale mało kto zapuszcza się w tajemnicze i niebezpieczne...

Bajki dla dorosłych
Grażyna Bąkiewicz 0
Okładka ksiązki - Bajki dla dorosłych

Czy zdarzają się Wam chwile, że zamykacie oczy i dajecie się porwać marzeniom? Jeśli tak, to jest to książka właśnie dla Was. „Bajki dla dorosłych”...