Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku

TO, CO BIERZEMY ZA PEWNIK, WCALE NIE MUSI NIM BYĆ...

Czy w latach 70. XX wieku na Warszawę mogła spaść bomba atomowa?

Jak wyglądałby świat, gdyby w Chinach kwitła demokracja, a w Europie panował komunizm?

Czy Rosja jest skazana na tyranię?

Jak zmieniłby się bieg historii, gdyby finałowa sekwencja Bękartów wojny Quentina Tarantino wydarzyła się naprawdę i Żydzi zabiliby Hitlera?

A gdyby Adolf nie został Hitlerem?

Kuba Benedyczak - dziennikarz i analityk polityczny - wraz ze swoimi rozmówcami zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby historia potoczyła się inaczej.Okazuje się, że okrutne dzieje XX wieku wcale nie są najgorszym z możliwych wariantów. Wyłaniające się z rozmów alternatywne scenariusze stają się pretekstem do dyskusji o aktualnych problemach oraz o obecnej wojnie w Ukrainie. Pomagają zrozumieć powtarzalne mechanizmy historii, przez które Europa znów znalazła się na skraju obłędu.

Czy można było uniknąć najbardziej tragicznych wydarzeń i co zrobić, aby nie powtarzać błędów przeszłości?

Na te pytania odpowiadają eksperci z różnych dziedzin: historycy, pisarze, a także polityk i doradca służb specjalnych.

Informacje dodatkowe o Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Historyczne

Tagi: Historia

Kup książkę Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku

Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku - opinie o książce

Co by było gdyby pewne wydarzenia nigdy nie miały miejsca w historii? Pewne osoby nigdy nie doszłyby do władzy? A losy pewnych państw potoczyłyby się zupełnie inaczej?

Takie gdybanie to nic innego jak wymyślanie alternatywnych wersji historii. Osobiście lubię na takie tematy porozmawiać ze znajomymi ale tym razem sięgnęłam po książkę właśnie temu poświęconą. Przeczytałam "Obłęd Europy" wiecie co? To było ŚWIETNE!

"Ogromną zaletą historii alternatywnej jest to, że możemy wyobrażać sobie, co tylko chcemy."

Kuba Benedyczak podejmuje 11 tematów związanych z alternatywną historią XX wieku i rozmawia o tym ze znawcami z danego kraju.
Każda z rozmów jest niezwykle ciekawa, a dyskusje prowadzone są z szacunkiem i otwartym umysłem, podparte licznymi argumentami. Bardzo podobała mi się luźna, niewymuszona forma tych rozmów oraz odwołania do tekstów kultury, filmów czy seriali, które zastosował autor.

Fascynujące w alternatywnych historiach jest to, że zupełnie inaczej podchodzimy do nich, kiedy znamy prawdziwą wersję wydarzeń. Jednak wszelkie inne scenariusze poruszają naszą wyobraźnię i stawiają w innej perspektywie powszechne fakty.

W "Obłędzie Europy" kilkakrotnie przewija się wątek Polski, bo jak wiadomo trudno mówić o XX wieku, nie wspominając o udziałach naszego kraju. Dużo uwagi poświęcono również Rosji (rewolucja bolszewicka, stalinizm) - problematyce tego narodu, a to przecież sprawa bieżących analiz. Z innych ciekawych tematów mogę wymienić: rolę USA w II wojnie światowej, wyzwolenie Afryki i Azji, zimną wojnę czy islamski terroryzm.

Jestem przekonana, że jeśli nie wszystkie, to na pewno choć jeden rozdział z tej książki Was zaciekawi i sprawi, że będziecie chcieli o tym poczytać. Ja jestem zachwycona i jako miłośniczka historii bardzo, bardzo polecam ❤️.

Bardzo ciekawa. Zwróciła moją uwagę na wiele elementów, o których nie widziałam, bo dotyczyło to czasów bardzo odległych.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Muszę przyznać, że trochę sceptycznie podchodziłam do tego tytułu. Historie alternatywne? Czy to coś dla mnie? Okazało się, że tak.

,,Obłęd Europy. Historie alternatywne XX wieku" to naprawdę ciekawa lektura. Autor rozmawia ze specjalistami w różnych dziedzinach, poruszają różne aktualne tematy. Nie tylko zastanawiają się jak wyglądałby świat gdyby historia się inaczej potoczyła (nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak czasami niewiele by wystarczyło, a miały by miejsce inne wydarzenia). Nie wszystko jest tak nieoczywiste jak się wydaje.

W książce omawiane są także współczesne wydarzenia. Rozmówcy komentują chociażby wojnę na Ukrainie. Bardzo mi się to podobało, takie gdybanie i faktyczne wydarzenia. Historia alternatywna i historia aktualna. Ten tytuł tylko zyskał na takim połączeniu. Jednak jest to również doskonałe zobrazowanie tego jak przeszłość i teraźniejszość są ze sobą związane.

To książka zdecydowanie warta uwagi. Skłania do refleksji.

,,Nie wiem jaką bronią ludzie będą walczyć w III wojnie światowej, ale w IV będą walczyć kijami i kamieniami".

Albert Einstein

Lubicie bawić się w gdybanie?

Ja bardzo.

Jak widać autor, Kuba Benedyczak, również. W dodatku do ,,zabawy" zaprosił kilku ekspertów i w ten sposób powstała jedyna, wyjątkowa i niepowtarzalna książka.

Autor nie tylko razem ze swoimi rozmówcami kreśli alternatywne scenariusze pewnych wydarzeń z historii, ale stają się one pokłosiem dyskusji o aktualnych problemach świata i wojnie w Ukrainie.

Historia ciągle kreśli koło, a ludzie nie uczą się na dawnych błędach.

Obłęd, żądza władzy i pieniądza, głęboko zakorzenione poglądy i przeświadczenie o własnej wyjątkowości- to ogłupia i niestety rządzi dzisiejszym światem.

Chociaż nie jestem mocna w polityce i ciężko mi jest zrozumieć wiele jej aspektów, to Pan Kuba prowadzi rozmowy w taki sposób, że wszystko jest ciekawe i klarowne i naprawdę chłonęłam tutaj każde słowo.

Bardzo ciężko się od tej pozycji oderwać i chociaż przy czytaniu musiałam być maksymalnie skupiona, to jestem nią zachwycona.

Jeśli mam już się do czegoś przyczepić, to wyłącznie do tego, że była stanowczo za krótka!

Acha..z ,,winy" autora kupiłam też już kilka książek, które przewijają się w rozmowach i których autorami są niektórzy z ekspertów, także..czuję się usprawiedliwiona.

Ja Wam tę pozycję ogromnie polecam.

Czy interesuje Was historia i polityka, czy nie- naprawdę warto ją przeczytać.

Tym bardziej, że poznacie tu odpowiedzi m.in. na pytania takie jak:

A gdyby nie było 11 września?

A gdyby Europa zachowała kolonie?

A gdyby USA olały II wojnę światową?

A gdyby Adolf nie został Hitlerem?

A gdyby car Rosji nie był taki tępy?

Jeszcze raz zapraszam do czytania!

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;