Obłomow

"Obłomow" to największe dzieło Gonczarowa. Wspaniała, ponadczasowa powieść zachwyca wnikliwą analizą psychologiczną tytułowego bohatera, często określanego mianem petersburskiego Hamleta, a także pieczołowitością, z jaką Gonczarow oddał realia dziewiętnastowiecznej Rosji.

Ilija Obłomow, tytułowy bohater powieści, to mieszkający w Petersburgu młody, zubożały ziemianin. Swoją aktywność życiową ograniczył właściwie do zera - całymi dniami nie wstaje z kanapy, narzeka na rzeczywistość i filozofuje, nie dba o majątek, za to marzy o romantycznej miłości. Jednak wszelka myśl o jakimkolwiek działaniu wzbudza w nim prawdziwe przerażenie. Z dnia na dzień coraz bardziej pogrąża się w marazmie i niemożności / bezsilności. Prawdziwa rosyjska dusza.

Jego całkowitym przeciwieństwem jest Stoltz. Ciągle w ruchu, pragmatyczny, twórczy i gotowy do działania. Z całych sił stara się zarazić przyjaciela własną aktywnością. Bez większego skutku.

Na horyzoncie pojawi się jednak Olga Siergiejewna, bardzo energiczna, a przy tym młoda i piękna kobieta. Wspólnymi siłami będą chcieli wyrwać Iliję z obłomowszczyzny.

Informacje dodatkowe o Obłomow:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-12-16

Kup książkę Obłomow

Obłomow - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2018-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jest na swój sposób ciekawa, choć na poczatku bardzo ciężko się ją czytało. Trochę mnie rozczarowała, jak i żal mi było głównego bohatera - Obłomowa, który miał marzenia, ale brak mu było woli do działania aby je spełnić.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;