Odkrycie dziecka

Odkrycie dziecka" to synteza pism, w których Maria Montessori nakreśla swoją metodę pedagogiczną.

Na łamach tej książki śledzimy rozwój psychiczny najmłodszych od momentu, w którym - po nauczeniu się mówić - wchodzą w interakcje z otaczającym je światem, aż do pierwszych lat nauki szkolnej. Opieka nad dzieckiem jest oparta na pracy twórczej.

W centrum idei Marii Montessori znajduje się z jednej strony temat kształcenia nauczycieli i opiekunów, z drugiej - samo dziecko, jego percepcja, działania, zdolnością jego umysłu do uczenia się i odkrywania.

Z połączenia tych elementów powstało innowacyjne podejście Marii Montessori, w którym chodzi o to, by ,,umieć przywołać człowieka, który drzemie w duszy dziecka".

Informacje dodatkowe o Odkrycie dziecka:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: Dydaktyka
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Ksenia Zawanowska

Kup książkę Odkrycie dziecka

Odkrycie dziecka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-11-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jak dobrze znacie Marię Montessori? Z czym Wam się kojarzy?

Jej idealogia fascynuje mnie od dawna, więc bardzo ucieszyła mnie ta książka. W obszernym wydaniu zabiera nas w pełną pasji i wiedzy wyprawę, aby lepiej poznać dziecko. Kładzie nacisk na to, jak pozwolić mu rozwijać się bez ograniczeń, aby nie zniszczyć naturalnej ciekawości i entuzjazmu dziecka. Przedstawia metody nauczania, które pozwolą na budowanie poczucia własnej wartości, wiary w siebie i śmiałości. Rola nauczyciela nie powinna być rygorystyczną kontrolą, a jedynie obserwacją postępów i wspieranie ich.

Książka oparta jest na szeregu badań naukowych i nurtów, które Maria Montessori popiera lub neguje, co jest tu jasno i klarownie wytłumaczone i mimo że to prawie 450 stron to całość czyta się przyjemnie i można do niej wielokrotnie wracać.

Jej metody prowadzą do zaskakująco dobrych rezultatów, a dzieciom sprawiają wiele radości w odkrywaniu świata. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jest inne i powinno się rozwijać zgodnie ze stworzonym przez siebie indywidualnym planem rozwojowym. Wówczas nauka okaże się bardziej efektywna.

Uwielbiam to solidne i wartościowe wydanie za dawkę sprawdzonych informacji, a jeśli macie ochotę to możecie wprowadzić nurt Montessori w swoim domu, a tutaj macie ku temu doskonałe podstawy. To kopalnia wiedzy dla rodziców i nauczycieli, gdzie znajdą mnóstwo inspiracji, jak wprowadzić w życie idee autorki.

Maria Montessori to wizjonerka, poświęciła całe życie na studiowanie dzieci, a jej metody są nadal bardzo popularne. Jej osiągnięcia są niesamowite.

Bardzo mocno polecam.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Moje dzieci są już dorosłe, ale gdybym mogła cofnąć czas wiele z metody opracowanej przez włoską lekarkę i psycholożkę Marię Montessori wprowadziłabym do ich wczesnej edukacji. Słyszałam już o tej nowatorskiej metodzie, ale dopiero książka „Odkrycie dziecka” otworzyła mi oczy na to, jak wielka przepaść dzieli ją od znanego nam systemu edukacji.

Autorka porównuje uczniów tkwiących w ławkach do martwych motyli przybitych szpilką. "Uwięzione skrzydła symbolizują zniewoloną ciekawość". Jej metodzie towarzyszy koncepcja wolności, która ma umożliwić harmonijny rozwój fizyczny i duchowy dziecka. "Rola nauczyciela powinna się sprowadzać do dyskretnego obserwowania dziecka, które odkrywa świat."

Pokazuje jak inaczej, nie niszcząc naturalnej ciekawości i radości dziecka zadać o jego rozwój na każdej płaszczyźnie. Jak nauczyć samodzielności, pisania, czytania, matematyki, rysunku czy muzyki ze znakomitymi efektami budując jednocześnie śmiałość, pewność i dumę z własnych postępów.

Swoje wnioski Autorka dokumentuje badaniami opartymi na obserwacji, odnosi się również do prac poświęconych rozwojowi autorstwa innych naukowców. Z niektórych czerpie, z innymi się nie zgadza. Przedstawia dość szczegółowo wypracowane materiały służące dziecku, stanowiące pomoc w jego rozwoju. I co ważniejsze nie są to materiały dydaktyczne, z których korzysta nauczyciel, to dziecko jest tu stroną aktywną. Dlatego tak dużą wagę przykłada również do odpowiedniego przygotowania nauczycieli, bo tylko pozostawienie za sobą przyzwyczajeń i naleciałości sprawi, by został osiągnięty cel.

Książkę kończy przemówienie Autorki wygłoszone w 1907 roku na otwarciu pierwszego Domu Dziecięcego w ubogiej dzielnicy Rzymu i choć ma naleciałości epoki, to ukazuje jak wielką pasjonatką i nowatorką była Maria Montessori. Co ważne, potrafiła nie tylko pięknie mówić, ale i wprowadzać swoje słowa w czyn.

Ta książka to znakomita inspiracja dla rodziców, ale też nauczycieli małych dzieci od wieku przedszkolnego. Przedstawione zabawy, które sprawiają dzieciom masę radości, a jednocześnie prowadzą do zaskakujących postępów i rozwoju można z powodzeniem wprowadzić ówcześnie. Co istotne, książka napisana jest językiem na tyle przystępnym, że czyta się ją z przyjemnością i z łatwością przyswaja zawarte w niej informacje. Sprzyja również refleksji nad kondycją obecnego systemu edukacji, który mimo upływu wieku nie zmienił się na lepsze.

Bardzo wartościowa lektura, którą polecam szczególnie rodzicom i nauczycielom.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2023-10-22,

Książkę "Odkrycie dziecka" p. Marii Montessori czytałam ostatnio w nowym wydaniu od wydawnictwa Bellona. Jest świetne!

"Odkrycie dziecka" to książka Marii Montessori, która przedstawia jej unikalne metody pedagogiczne, skoncentrowane na wspomaganiu rozwoju dziecka. Książka podkreśla znaczenie wczesnych etapów rozwoju dziecka, które kształtują jego przyszłość. Autorka zachęca rodziców do większej uwagi i wsparcia w tym procesie.

Osobiście nie znałam systemu nauczania Marii Montessori wcześniej, ale książka pozwoliła mi na lepsze zrozumienie go. To podejście obejmuje dzieci już od momentu, gdy zaczynają mówić, zachęcając do rozwijania zainteresowań. Ważne jest, abyśmy dostrzegali unikalne talenty i predyspozycje naszych dzieci i nie przeszkadzali im w ich rozwijaniu.

Rozwój dziecka to trudny temat, zwłaszcza mając małe dzieci, ale warto zgłębiać wiedzę Marii Montessori. Książka oferuje praktyczne przykłady, co ułatwia zrozumienie i wdrożenie tych metod w praktyce. Polecam ją każdemu rodzicowi, który pragnie pomóc swoim dzieciom rozwijać się najlepiej, jak tylko potrafią. To cenna lektura, która może przynieść wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym dzieciom. Świetna również dla pedagogów, opiekunek i osób, które mają kontakt z dziećmi na co dzień.

Maria Montessori była włoską lekarką i psychologiem. Na podstawie swoich doświadczeń pracy z dziećmi z problemami psychicznymi opracowała metodę wychowawczą, która została nazwana od jej nazwiska metodą Montessori – podstawą jest nieskrępowany rozwój dziecka na różnych płaszczyznach zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami. System ten pomaga w rozwoju dziecka, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i szkolnym i obejmuje rozwijanie zdolności społecznych, emocjonalnych oraz kondycji fizycznej. Należy dodać, że metoda ta została opracowana ponad sto lat temu i nadal jest używana, a nawet uważana za jeden z najpopularniejszych systemów wychowawczych na świecie.

Maria Montessori uchodziła za pionierkę edukacji skoncentrowanej na dziecku. Mogłoby się niektórym wydać dziwne, ale do dzisiaj są zwolennicy jej systemu i ciągle działają szkoły i przedszkola oparte na metodzie Montessori; dodam, że placówki te są kosmicznie drogie.

Książka „Odkrycie dziecka” to dwadzieścia sześć rozdziałów, dzięki którym przybliżymy sobie sposób nauczania według Montessori. Nie sądzę, że od razu nauczymy się z niej wszystkiego. W końcu Maria Montessori poświęciła na badania w tym zakresie więcej czasu niż my na przeczytanie tego woluminu. Jednak będziemy mieli ogólne pojęcie i to już jest jakiś początek.

Jeżeli obawiacie się, że nie udźwigniecie tematyki, albo że jest napisana w sposób, z którym sobie nie poradzicie, to śpieszę Was uspokoić. „Odkrycie dziecka” jest napisana w miarę przystępnym językiem, dość jasno i klarownie, więc większość czytelników nie powinno mieć najmniejszych problemów z przyswojeniem informacji w niej zawartych. Nie jest to więc, jak na początku sądziłam, publikacja skierowana tylko do nauczycieli. Zwykły zjadacz chleba też sobie poradzi, wyrobi własne zdanie i zdecyduje czy np.: wysłać własne dziecko do szkoły mającej w programie ten sposób nauczania.

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko rozwijało się co najmniej dobrze. Muszę przyznać, że metoda Marii Montessori może przekonać do tego, aby ją zastosować w swojej rodzinie i polecać innym. A w późniejszym etapie (o ile będzie nas stać) szukać przedszkola i szkoły, który korzysta także z tej metody. Spokojnie można zacząć już w momencie, gdy dziecko jest bardzo małe i dopiero zaczyna składać pierwsze słowa. Jestem pewna, że pomoże w lepszym rozwoju dziecka, które jak wiadomo kształtuje go na przyszłość. Podane w publikacji przykłady pomogą. Obserwujmy więc swoje dzieci, pomagajmy rozwijać zainteresowania, nie zmuszajmy do tego na co nie mają ochoty. Pamiętajmy, że nasze marzenia są nasze i nie muszą być realizowane przez nasze dzieci.

Podsumowując, „Odkrycie dziecka” jest książką, którą warto przeczytać, zwłaszcza gdy samemu ma się małe dzieci lub się z nimi pracuje. Po lekturze na pewno większość z was otworzy oczy, że istnieją również inne systemy nauczania, które mogą okazać się lepsze od stosowanych przez większość placówek edukacyjnych. Maria Montessori była wizjonerką, a ta metoda ma już swoje lata, jednak trudno się nie zgodzić, że ciągle jest aktualna i wciąż można z niej korzystać.

„Odkrycie dziecka” to książka Marii Montesorri, w której autorka nakreśla swoje metody pedagogiczne, które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka. Bardzo ważne są początkowe etapy rozwoju dziecka, a nam jako rodzicom nie wolno o tym zapominać. To właśni początkowy rozwój dziecka kształtuje go na przyszłość. Dlatego zdecydowanie należy zwrócić na ten rozwój większą uwagę i wspomagać go, jak tylko możemy.

Przyznam szczerze, że sama wcześniej nie słyszałam o systemie nauczania Marii Montesorri, jednak książka pozwoliła mi zagłębić ten temat i przyznam szczerze, że ja to kupuję! Jest to system, który obejmuje dziecko już od momentu, kiedy zaczyna mówić. Powinniśmy pomóc takiemu maluszkowi rozwijać jego zainteresowania, ale najważniejszym elementem jest to, aby przede wszystkim nie przeszkadzać mu w rozwijaniu swoich zainteresowań. Ważne jest, abyśmy świadomie zauważali, to w czym dziecko się wyróżnia, w czym lepiej sobie radzi, dostrzegali jego predyspozycje i możliwości. Nie możemy jednak mieć zbyt wygórowanych wymagań, bo przesadzić w drugą stronę jest niezwykle łatwo! Obserwacja dziecka jednak powinna być procesem złożonym, w który angażują się zarówno rodzice, jak również osoby sprawujące opiekę nad dziećmi poza domem, jak chociażby nauczyciele. Zdarzają się także placówki przedszkolne, które stosują system Montesorri, a ja przyznam szczerze, że mając taką możliwość z pewnością rozważyłabym oddanie dziecka pod opiekę do takiej placówki.

Rozwój dziecka to niezwykle trudny temat, a mając aktualnie trzyletniego syna i półtoraroczną córeczkę ten temat z pewnością na długo będzie obecny w moim życiu. Dlatego starając się zrobić dla nich wszystko jak najlepiej, będę z wielkim zaangażowaniem zgłębiała wiedzę Pani Marii. Każdemu rodzicowi natomiast polecam sięgnąć po ten tytuł! Można się wiele dowiedzieć, a co najważniejsze ta wiedza poparta jest przykładami, co dla mnie jako matki ma istotne znaczenie! Nic nie tracicie, a możecie wiele zyskać dla siebie i swoich pociech!

Od kilku lat metoda Montessori podbija Polskę. Jak grzyby po deszczu wyrastają placówki Montessori. Jako że nie mam dzieci, wystarczyła mi informacja, że metoda ta wykorzystuje naturalne tempo rozwoju dziecka.

Dlatego gdy dostałam propozycję przeczytania i zrecenzowania ,,Odkrycie dziecka" Marii Montessori, nie wahałam się ani chwili.

Choć sama książka i metoda powstała w ubiegłym stuleciu, po przeczytaniu jej muszę stwierdzić, że nie straciła za bardzo na aktualności.

Maria Montessori, twórczyni Domu Dziecięcego, jak sama o nim mówi, choć powstał w ubogiej dzielnicy, nie był przytułkiem, był ,,prawdziwą szkołą, której metody inspirowane są racjonalnymi zasadami naukowych podstaw pedagogiki." Nie mówimy tu o pedagogice, którą znamy z polskich szkół, oderwanej od domu, skupionej tylko w szkolnych murach. Według Montessori, pedagogika obejmuje też dom, bo to ,,dom jest narzędziem niezbędnym do osiągnięcia postępu obywatelskiego i miejscem bezpośredniej przemiany otoczenia nowych pokoleń." Mam wrażenie, że aktualnie wielu rodziców o tym zapomina, zrzucając ,,wychowanie" na przedszkole/szkołę.

W ,,Odkryciu dziecka" autorka przedstawia gotowe narzędzia do wykorzystania przez nauczycieli i rodziców, które wykorzystując naturalną ciekawość dziecka, wspierają jego rozwój fizyczny i psychiczny. W tej metodzie "rola nauczyciela powinna się sprowadzać do dyskretnego obserwowania dziecka, które odkrywa świat." Nauczyciel tylko pokazuje, jak wykonać ćwiczenie, resztę zostawia dziecku, które metodą prób i błędów je wykonuje, jednocześnie bawiąc się. Co ważne, dziecko po pewnym czasie, same wykazuje chęć do zwiększenia trudności ćwiczenia, stawiając sobie wyżej poprzeczkę. W ten naturalny sposób cały czas zwiększa swoje umiejętności czy to fizyczne, czy to w zakresie mówienia, czy to w zakresie pisania, czy nawet w zakresie rysowania.

Moim skromnym zdaniem ,,Odkrycie dziecka" to lektura obowiązkowa zarówno dla rodziców maluchów, którzy mogą wykorzystać wiele narzędzi w domu i wdrożyć je w codziennej zabawie, która w krótkim czasie przyniesie zaskakujące efekty i szybkie postępy. Również wychowawcy przedszkolni mogą wykorzystać wiedzę zawartą w tej pozycji. Jednak najważniejsza nauka, jaką jedni i drudzy powinni wyciągnąć z tej książki, jest współpraca na linii wychowawca-rodzic. Montessori wielokrotnie podkreśla, że matki powinny być w ciągłym kontakcie z nauczycielem i zarówno wspierać go, jak i się od niego uczyć.

Warto wspomnieć, że podzielona na rozdziały książka, pozwala na szybkie przejście do konkretnego zagadnienia jak np. nauka pisania czy nauka liczenia, więc rodzic/opiekun może szybko znaleźć pomocne ćwiczenia/narzędzia.

Również język jakim napisana jest ta pozycja jest na tyle przystępny, że nie trzeba kończyć specjalistycznych studiów, aby móc czerpać wiedzę.

Serdecznie polecam rodzicom młodszych dzieci i wychowawcom przedszkolnym.

Psychoarytmetyka
Maria Montessori0
Okładka ksiązki - Psychoarytmetyka

Psychoarytmetyka jest książką, w której Maria Montessori bada, w jaki sposób ludzki umysł przyswaja wiedzę matematyczną - jak arytmetyka, geometria i...

Dziecko w społeczeństwie i w świecie. Wybór przemówień i tekstów
Maria Montessori0
Okładka ksiązki - Dziecko w społeczeństwie i w świecie. Wybór przemówień i tekstów

Ponad 100 lat temu Maria Montessori stworzyła system edukacji, który rzucił zupełnie nowe światło na pedagogikę, akcentując pracę ,,dla dziecka" i odkrywając...