Odzyskać nadzieję wrócić do ojczyzny

Związek Patriotów Polskich w ZSRR to organizacja, która wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z propagowaniem stalinowskiej ideologii i ,,kuźnią kadr" dla Polski Ludowej. Tymczasem dla pozbawionych opieki zesłańców na Wschodzie, którzy ,,nie zdążyli do Andersa" lub po prostu nie zdołali ewakuować się ze Związku Radzieckiego w 1942 r., ZPP był praktycznie jedyną nadzieją na odmianę losu i powrót do Ojczyzny. Jego terenowi działacze - w większości także zesłańcy - oferowali rodakom wsparcie na miarę tamtych tragicznych okoliczności. Autor przedstawił rozmaite aspekty działalności ZPP w Południowym Kazachstanie, czyli obwodzie południowokazachstańskim. Podczas II wojny światowej na tych graniczących z Uzbekistanem obszarach Kazachskiej SRR znalazło się wielu obywateli polskich. W książce ukazano tragiczne dzieje zesłańców, którzy od chwili deportacji walczyli o swoje przetrwanie. W najnowszej monografii Wojciecha Marciniaka Czytelnik odnajdzie opisy przeżyć Sybiraków - zsyłki, tułaczki, życia codziennego w Kazachstanie i zmagań z totalitarną rzeczywistością, aż po repatriację w 1946 r.

Informacje dodatkowe o Odzyskać nadzieję wrócić do ojczyzny:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382207538

Tagi: Historia nowożytna zsyłki

Kup książkę Odzyskać nadzieję wrócić do ojczyzny

Wojciech Marciniak0
Okładka ksiązki - Polska Delegacja w Polsko-Radzieckiej Komisji Mieszanej do Spraw Ewakuacji (1945-1947)

6 lipca 1945 roku w Moskwie została podpisana polsko-radziecka umowa umożliwiająca masową repatriację obywateli polskich z głębi ZSRR. Polacy powracający...

Wojciech Marciniak0
Okładka ksiązki - Powroty z Sybiru. Repatriacja obywateli polskich z głębi ZSRR w latach 1945-1947

Wskutek radziecko - niemieckiego układu o nieagresji z sierpnia 1939 r. w dniu 17 września 1939 r. (tzw. pakt Ribbentrop - Mołotow) Armia Czerwona dokonała...