Odzyskany 46

Tom 3 cyklu Na zgliszczach świata

Sensacyjna opowieść o trudach i niebezpieczeństwach powojennego życia, w której fikcja przeplata się z historycznymi wydarzeniami.

Polska, sierpień 1945 roku. Trwa utrwalanie władzy ludowej, aresztowany przez UB pułkownik ,,Radosław" Mazurkiewicz apeluje do akowców by się ujawniali, władze podziemia powołują do życia organizację Wolność i Niezawisłość, na Ziemiach Odzyskanych osadnicy zmagają się z bandytyzmem szabrowników i Armii Czerwonej, a przez Europę przetacza się wędrówka ludów. Na drogach krzyżują się kolumny polskich i niemieckich przesiedleńców, byłych więźniów i robotników przymusowych oraz niemieckich jeńców.

Na Dolny Śląska wyrusza specgrupa Milicji Obywatelskiej, której dowódcą jest polecany przez towarzyszy z NKWD porucznik Biały. Specrupa, której władze nadają kryptonim Glaca, ma misję widowiskowego rozprawienia się z bandami szabrowników. Ludzie Białego mają jednak zupełnie inne plany...

Odzyskany 46 to historia przygód przedwojennego komisarza Policji Państwowej Wincentego Rybskiego, który występuje w podwójnej roli: ścigającego i ściganego.

Informacje dodatkowe o Odzyskany 46:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2022-08-24

Kup książkę Odzyskany 46

Odzyskany 46 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jeanette
Jeanette
Przeczytane:2022-08-31, Ocena: 4, Przeczytałam,

W powieści „Odzyskany 46” komisarz Wincenty Rybski jest nie tylko ścigającym ale i ściganym. Zmienia się również jego rola, nie jest jak dotychczas głównym śledczym, ale asystującym Tomaszowi Jungowi. Zadanie Tomasza Junga to schwytanie nazistowskiego zbrodniarza. Do przeprowadzenia tej akcji wyznaczono również Specgrupę o nazwie Glaca. Czy go schwytają i kto ściga Rybskiego? Zachęcam do odkrycia tej pasjonującej historii, którą troszkę przybliżę.

Narrator prowadzi nas w powieści przez Ziemie Odzyskane, które nie tylko pokazują obraz wojny, zniszczeń, zabójstw, samobójstw, ale również obraz po jej zakończeniu:

„Wojna nie tylko zabijała, ale i komplikowała ludzkie losy, była jak wielka maszyna losująca na loterii, z której jedni wypadali jako przegrani, a drudzy dostawali drugą szansę, często po drodze łącząc się w pary z innymi ludźmi. Wraz z jej końcem wcale nie zrobiło się normalniej, loteryjny bęben z ludzkimi losami ruszył na nowo, może wolniej, ale w nowym kierunku, zaczęła się wędrówka ludów”.

Narratorów jest kilku, co pozwala nam poznać opowieści innych ludzi, z różnych perspektyw o wojnie i o czasie po wojnie. Wszystkie historie przepełnione smutkiem, żalem, że wojna musiała się wydarzyć i miał szczęście ten, kto przeżył a teraz ludzie próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Fakty wymieszane z fikcją literacką nadają powieści dramatyczny, sensacyjny charakter. Ludzie chcą się odnaleźć na gruzach, zacząć mieszkać i żyć normalnie, kochać, zapewnić byt swoim dzieciom, dać im bezpieczeństwo. Jednak gdy dookoła gruzy, szabrowanie, mafia, złodziejstwo, nic nie jest proste. Dobrzy ludzie jak Lena Kuhler a później i Ola Fuchs, walczą o Żydowskie dzieci, które były: „na wpół dzikie, chore i wynędzniałe”. Najbardziej wstrząsającym dla mnie była opowieść o Lajos'ie, którego Ola poznała jeszcze będąc w Wiedniu. Niewyobrażalna trauma, jaką musi przeżyć dziecko widząc Wielką Akcję, akcję likwidacyjną getta.

Fakty historyczne pokazane z zupełnie innej strony, tej ludzkiej. Podczas wojny i na wojnie nie wiemy komu ufać, kto jest kim czy przyjacielem czy wrogiem, kto jest ściganym a kto ścigającym.

Zachęcam do lektury, by poznać oblicze wojny i czasu powojennego z perspektywy różnych ludzi.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Skarpa.

Śmierć frajerom. Wyrok
Grzegorz Kalinowski0
Okładka ksiązki - Śmierć frajerom. Wyrok

Zbrodnia, polityka, gra wywiadów i wielkie namiętności! Warszawa lata trzydzieste XX wieku. Marszałek Piłsudski spoczywa na Wawelu, w Niemczech...

Śmierć frajerom. Na beczce prochu
Grzegorz Kalinowski0
Okładka ksiązki - Śmierć frajerom. Na beczce prochu

Bestsellerowy cykl ,,Śmierć frajerom" w kolejnej odsłonie. Heniek rusza w przymusową, pełną przygód i romansów podróż po Europie. Zaczyna od zaokrętowania...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;