Okruchy strachu

Najnowszy, długo oczekiwany zbiór mrożących krew w żyłach i angażujących aż do ostatniej strony opowiadań znakomitego Grahama Mastertona. Wśród niemal setki publikacji brytyjskiego autora są między innymi sagi historyczne, wiersze, a nawet poradniki seksualne. Jednak to, czym Masterton zasłynął najbardziej, to niesamowite horrory i thrillery, dzięki którym czytelnicy przekonują się, że umiejętnie serwowana groza może być niezwykłym literackim przeżyciem. Tak dzieje się i tym razem – w Okruchach strachu obcujemy z lękiem w jego najróżniejszych odmianach. Wśród 14 tekstów znalazły się opowiadania nominowane do nagród literackich British Fantasy Award oraz World Fantasy Award. Niektóre zostały napisane specjalnie do nowego zbioru, inne pochodzą z rewelacyjnego tomu Świat Grahama Mastertona.

Informacje dodatkowe o Okruchy strachu:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008-01-31
Kategoria: Opowiadania
ISBN: 978-83-7359-589-7
Tytuł oryginału: Feelings of Fear
Tłumaczenie: Ewa Ciszkowska, Paweł Wieczorek

Kup książkę Okruchy strachu

Okruchy strachu - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Dzięki wydawnictwu Albatros otrzymaliśmy 14 tekstów z gatunku grozy, niestety tylko połowa z nich to teksty całkowicie nowe, nigdy wcześniej w Polsce nie publikowane. Na szczęście wybór pozostałych opowiadań został dokonany bardzo starannie, dzięki czemu mamy okazję przypomnieć sobie teksty Mastertona stojące na najwyższym poziomie.

Po krótkim wstępie autora mamy pierwsze opowiadanie Głęboka wpadka. Możemy tu rozpoznać styl pisarza, który uświadamia nam, że nawet mała kałuża może być niebezpieczna.

Przyjaciel w potrzebie to zaskakująca historia o równowadze umysłu, która czasem może zachwiać się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Głównemu bohaterowi wydaje się, że otaczający go ludzie tracą zmysły, ale rzeczywistość może przedstawiać się zupełnie inaczej.

Indyk na zimno to wariacja na temat kryminalnych historii o rodzinie, w której jedna osoba okazuje się mordercą i próbuje otruć seniora rodu dla spadku. Okazuje się, że ktoś kogo najmniej podejrzewamy, może okazać się najbardziej niebezpieczny.

Piknik nad Lac du Sang to mroczna i zaskakująca historia grupy kobiet, dla których czas stanął w miejscu. Otwierają one bardzo dochodowy "biznes", który wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Kiedy bohater przybywa w odwiedziny do posiadłości kobiet, popadnie w duże tarapaty, których główną przyczyną będą miłość i pożądanie.

Chłopiec z Ballyholly to opowieść o zemście za złe traktowanie i niesprawiedliwość tego świata. Zemsta to potężne uczucie, dlatego Masterton radzi na nią uważać, ponieważ czasem może przybrać fizyczny wygląd i pokaźne rozmiary.

Najnowszy tekst autora umieszczony w utworze Syn Bestii, to groteskowa opowieść o seryjnym mordercy, który bardzo długo pozostaje nieuchwytny. Policjantka prowadząca śledztwo użyje bardzo niekonwencjonalnej metody, aby go złapać.

Ostatnim nowym tekstem jest Prasa. Ta krótka, zakończona humorystycznym morałem historia przedstawia nam pewnego pisarza, który radził sobie z nieprzychylnymi krytykami w bardzo brutalny i zaskakujący sposób.

Książka jest niespodzianką dla fanów krótkich opowiadań Mastertona. Teksty zarówno premierowe jak i starsze, nieprzypomniane czytelnikom od prawie 10 lat są nie lada gratką. Warto zapoznać się z tą książką, gdyż krótkie formy brytyjskiego mistrza grozy niejednokrotnie są tak dobre jak jego pełnowymiarowe powieści.

Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2010-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Siostry krwi
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Siostry krwi

Fabuła tym razem skupia się na seryjnym mordercy, który za cel obiera sobie zakonnice. Jaką tajemnicę sprzed pięćdziesięciu lat kryją siostry i...

Czerwona Maska
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Czerwona Maska

W windzie jedego z budynków w Cincinnati dochodzi do krwawego mordu. Młody mężczyzna zostaje zadźgany rzeźnickim nożem, a znajdująca się z nim w...