Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

Książka Operacja ,,Lawina". Dzieje przemilczanej zbrodni UB to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy co najmniej 158 osób, partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód - i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa. Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego, ps. ,,Bartek", dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez władzę narodowego święta. Książka, wysoko oceniona przez historyków, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Lektura książki przypomina, jak wyglądało ,,umacnianie władzy ludowej", czasy, gdy prawda była niebezpieczna - mówi o ,,Śląskim Katyniu", wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Cynizm siepaczy UB i NKWD starannie zacierających ślady dokonanych czynów przerasta wszelkie wyobrażenia - dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia ,,Żołnierzy Wyklętych", hołd złożony ich pamięci.

Informacje dodatkowe o Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB:

Wydawnictwo: NOWIK
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB