Orzechowa

Do dziś wiem, jak to jest być drzewem, bo momentami nim bywałam. Wiem, jak drzewa są szczęśliwe, wiem, jak cierpią. Do dziś pozostało we mnie coś z natury drzewa, bo umiem żywić się światłem, bo bez światła moja dusza wysycha i parcieje.

„Ponoć nostalgia to choroba imigrantów. A melancholia to nic innego jak depresja. Dlaczego zatem, żyjąc na własnych starych śmieciach i uchodząc za urodzonego optymistę, wciągnąłem się w świat z tych opowiadań – tak nostalgiczny i melancholijny? Nie, nie chodzi o nieznośnie dziś eksploatowany sentyment do czasów PRL-u ani o tęsknotę za prostotą świata z lat dziecinnych. Chodzi raczej o fakt, że samo umiejętne i mądre wspominanie przynosi radość i swoiste uniesienie. A opowiadania Moniki Kostery działają czarodziejsko: oto czytam cudze wspomnienia, a oczami wyobraźni widzę sceny, ludzi i przedmioty z własnego życia. Zakurzone, zamknięte w szufladach, do których – jak się okazuje – Autorka ma wszystkie klucze. Każdy z nas ma w swej pamięci zachowane jakieś tajemnicze strychy, zakazane zakamarki w sąsiedztwie, zabawy z dziadkiem, kolegę od królików, szczere (ale i mające swą okrutną twarz) pierwsze przyjaźnie. Dlatego czytając o przeżyciach z dzieciństwa Moniki, możemy się uśmiechać i wzruszać nie tylko z ich powodu, ale i ze względu na to, co sami mamy schowane w głębi serca”.

Adam Węgłowski, dziennikarz i (sporadycznie) pisarz

Monika Kostera jest profesorem zwyczajnym nauk zarządzania w dziedzinie nauk ekonomicznych i humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i profesorem w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Autorka licznych publikacji naukowych i dwóch tomików wierszy opublikowanych nakładem Erbacce Press w Liverpoolu.

Informacje dodatkowe o Orzechowa:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-65891-32-7
Język oryginału: Polska

Kup książkę Orzechowa

Orzechowa - opinie o książce

Autorka zabiera nas w świat swojego dzieciństwa. Opowiadania i wiersze pełne wspomnień. W sercu rośnie nostalgia, ponieważ czytając niektóre fragmenty odkurzamy nasze wspomnienia. Każdy z nas ma jakiś strych, jakieś drzewo, pamięta zabawy z rówieśnikami, dźwięki i zapachy. Polecam.

Stres, mobbing i wypalenie zawodowe
Monika Kostera0
Okładka ksiązki - Stres, mobbing i wypalenie zawodowe

Ta książka ma pomóc Ci w radzeniu sobie z życiowymi obciążeniami. Warunkiem powodzenia jest jednak twoja gotowość do namysłu nad własnym zachowaniem w...

Organizacje w praktyce. Studia przypadku dla studentów zarządzania
Monika Kostera0
Okładka ksiązki - Organizacje w praktyce. Studia przypadku dla studentów zarządzania

Wiele jest na naszym rynku podręczników z zakresu zarządzania; niektóre z nich są bardzo dobre, część zawiera krótkie studia przypadków...