Ostatni koczownicy

Główni bohaterowie książki, Warri i Yatungka, to para zakochanych w sobie Aborygenów. Zakochanych, jednak nie do końca szczęśliwie. Na drodze do ich szczęścia stanęło plemienne prawo zawierania małżeństw. Jednak ogromne uczucie, jakim bohaterowie tej historii darzą się nawzajem oraz determinacja, aby być ze sobą za wszelką cenę, sprawiają, że para ta pod osłoną nocy ucieka ze swojej osady, łamiąc tym samym prawo swojego ludu i skazując siebie na wygnanie, na życie z dala od bliskich, w bardzo trudnych warunkach pustynnych. Warri i Yatungka przeżyli w izolacji kilkadziesiąt lat.

Jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku, po wieloletniej suszy – najgorszej w stuleciu – ludzie z plemienia Mandildjara, do którego należeli Warri i Yatungka, zaczęli poważnie obawiać się o bezpieczeństwo tej pary. Ich szanse na przetrwania w tak nieprzyjaznych warunkach, bez wsparcia młodszych kobiet i mężczyzn należących do ich szczepu, były wyjątkowo nikłe. Dlatego W.J. Peasley i jego towarzysze, poproszeni o to przez starszyznę Aborygenów, postanowili wyruszyć w poszukiwaniu tych dwojga. Ich przewodnikiem miał być dawny przyjaciel Warriego o imieniu Mudjon.

W ten sposób zaczęła się niesamowita wyprawa, podróż w przeszłość, mająca na celu odnalezienie kobiety i mężczyzny, którzy wzorem swoich przodków prowadzili koczowniczy tryb życia, taki sam, jaki kultywowano od pojawienia się pierwszych ludzi na kontynencie australijskim. Napisana przez W.J. Peasleya fascynująca relacja z ekspedycji i pełnego emocji spotkania na pustyni, a także przedstawiony przez niego opis kraju, są niezwykle wnikliwe i poruszające.

W tej absorbującej, dotykającej ważnych tematów książce, znalazły się też krótka historia miasteczka Wiluna, dzieje słynnego szlaku Canning Stock Route oraz informacje dotyczące pierwszych wypraw Europejczyków na kontynent australijski, a także opis relacji pomiędzy Aborygenami a przybyszami z Europy.

Historia tej pary, określanej mianem aborygeńskich Romea i Julii, oraz ich niecodzienne love story stały się przedmiotem dwóch dokumentalnych filmów. Pierwszy z nich to The Last of the Nomads (1997) nagrodzony złotym medalem na festiwalu filmu i telewizji w Nowym Jorku, z kolei drugi zatytułowany Footprints in the Sand powstał w 2007 i jest wzruszającą podróżą w przeszłość z udziałem ich syna oraz członków ich plemienia.

Ostatni koczownicy to prawdziwa historia o miłości i przywiązaniu, nie tylko do drugiego człowieka, ale także do własnej kultury i ziemi.

Informacje dodatkowe o Ostatni koczownicy:

Wydawnictwo: Bez Granic
Data wydania: 2013-02-06
ISBN: 978-83-63825-00-3

Kup książkę Ostatni koczownicy

Ostatni koczownicy - opinie o książce