Ostatnia królowa

Znakomita powieść C.W.Gortnera przywołuje do życia Joannę Kastylijską, trzecie dziecko hiszpańskiej pary królewskiej Izabeli i Ferdynanda. Urodzona w czasach burzliwych walk o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Szczęśliwe małżeństwo nieoczekiwanie dopada tragedia, która czyni Joannę spadkobierczynią hiszpańskiego tronu. Rozpoczyna się walka o władzę, która angażuje najważniejsze monarchie Europy. Gortner zabiera czytelnika w podróż od mrocznego majestatu hiszpańskiego dworu, do pełnych przepychu śmiertelnie niebezpiecznych dworów Flandrii, Francji i Anglii.

Informacje dodatkowe o Ostatnia królowa:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011-05-04

Kup książkę Ostatnia królowa

Ostatnia królowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Patiopea
Patiopea
Przeczytane:2019-03-10,

Fabularyzowane biografie robią się coraz bardziej popularne i powstaje coraz więcej powieści tego typu. Ale jak z nich wszystkich wybrać naprawdę dobrą lekturę, po której sięgnięcie nie będzie zwykłym marnowaniem czasu? Nie ukrywam, powieści C. W. Gortnera robią a mnie naprawdę duże wrażenie. Każda historia spod jego pióra, którą miałam okazję przeczytać, pozwoliła mi przenieść się do całkiem innego czasu i poznać dzieje wielu niezwykłych kobiet z ich punktu widzenia.

"Ostatnia Królowa" to losy Joanny I Kastylijskiej, która otrzymała przydomek "Szalona". Hiszpańska księżniczka, wydana za księcia Lotaryńskiego godzi się na małżeństwo tylko ze względu na obowiązek wobec kraju. Zaaranżowane małżeństwo owocuje namiętnym związkiem, na który niedługo potem spada tragedia. Joanna będzie musiała wybrać między obowiązkiem i własnym szczęściem. Droga do władzy nie jest usłana różami, ale pełna niebezpieczeństw.

Pierwszy raz usłyszałam o Joannie Szalonej. Mimo to od razu polubiłam tą silną i pomysłową kobietę. Bardzo poruszyły mnie jej losy, które przesycone są cierpieniem i determinacją władczyni.

Książkę czytało mi się lekko. Powieść wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Akcja przez całą historię utrzymywała szybkie tempo i nie zwolniła nawet na samym końcu. Każdy rozdział zaskakiwał wydarzeniami, jakie towarzyszyły Joannie, a prawda w nich zawarta jeszcze bardziej potęgowała ten efekt.

Nie będę porównywać "Ostatniej Królowej" do innych książek autora. Każda z powieści pisarza, jest całkowicie odmienna od reszty nie wyłączając historii Joanny. To nie jest pierwsza lepsza książka. Lektura jest dopracowana i pełna niezwykłych zwrotów akcji. Momentami nie mogłam wprost uwierzyć, że jedna kobieta mogła przeżyć tak wiele.

Największym plusem powieści jest jej lekkość. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Ten charakterystyczny i lekki sposób w jaki pisze autor pozwala zagłębić się w historii i poczuć się, jakbyśmy to my byli na miejscu bohaterki. Myślę, że książka powinna spodobać się nie tylko osobom gustującym w tym gatunku, ale także tym, które chciałyby sięgnąć i poznać choć trochę fabularyzowanych biografii. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat :)

Avatar użytkownika - Versatile
Versatile
Przeczytane:2019-03-10,

Co musi zrobić człowiek, żeby zasłużyć sobie na miano szaleńca? Wbrew pozorom, aby zdobyć tę etykietkę, wystarczy całkiem niewiele. Zazwyczaj już lekkie odstępstwo od narzuconych norm czy też inne poglądy są przyczyną wytykania palcami i przykrych obelg.

Joanna Kastylijska, inaczej zwana Szaloną, opuszczając swój rodzinny dom w Hiszpanii i wychodząc za mąż nie spodziewała się, że spotka ją tak wielkie szczęście. Wyjazd z ukochanego kraju i przyszłe życie z zupełnie obcym mężczyzną kojarzyło jej się ze zniewoleniem i katorgą. Tymczasem już pierwsze dni we Flandrii pokazują jak bardzo się myliła. Nowy współmałżonek Filip II jest nie tylko nadzwyczaj przystojny, ale i namiętny oraz uczuciowy. Szczęście jednak nigdy nie trwa wiecznie, a czas prędko pokazuje, że pierwsze wrażenie zazwyczaj bywa mylące.

Biorąc pod uwagę fakt, że utwór jest pisany w narracji pierwszoosobowej z perspektywy Joanny, czytelnik momentalnie zżywa się z tą kobietą i kibicuje jej zmaganiom do ostatniej strony. Główna bohaterka jest osobą wyjątkowo zdeterminowaną i odważną. Wiele innych kobiet, znajdując się w sytuacjach, których doświadczyła Joanna, załamałoby się i dało podporządkować względnie silniejszemu mężczyźnie. Tak się jednak nie stało w przypadku dziedziczki hiszpańskiego tronu, władczyni dzielnie idzie przez życie i odważnie stawia czoła nowym wyzwaniom i niepowodzeniom.

W książce C.W. Gortnera niebywale rzuca się w oczy ogromna ilość intryg i spisków, z jakimi musi borykać się główna bohaterka. Każda kolejna strona powieści zaskakuje i podnosi napięcie. W pewnych momentach aż trudno było uwierzyć, że owe wydarzenia rzeczywiście mogły mieć miejsce w realnym świecie. Nie należy jednak zapominać, że „Ostatnia królowa” nie jest dokładną rekonstrukcją życia Joanny Kastylijskiej, wiele wątków ma swoje źródło w wyobraźni autora aniżeli w faktycznych kronikach.

Cieszę się, że miałam możliwość zapoznania się z treścią książki pół hiszpańskiego autora. Lektura tej powieści nie tylko mnie pochłonęła, ale i sprawiła, że zaczęłam szukać innych źródeł historycznych, w których byłaby mowa o dzielnej Joannie Szalonej i nie tylko. Przez karty książki przewija się bowiem duża ilość innych postaci, na które również warto byłoby zwrócić uwagę w swoich dociekaniach. Dodatkowo pisarz raczy czytelnika dużą ilością szczegółów i barwnymi opisami ówczesnej scenerii.

„Ostatnią królową” można określić mianem godnej polecenia powieści historycznej z frapującym romansem i chytrymi intrygami w tle. Pokazuje ona jak wiele ciekawych i nietuzinkowych postaci, o których istnieniu przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, skrywa europejska historia. Każdy kto sięgnie po książkę Christophera Gortnera na pewno się nie rozczaruje.

www.public-reading.blogspot.com

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2017-07-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2017,
I kolejny raz dzieje historyczne, i po raz kolejny jestem zachwycona książką. Tym razem autor przybliża nam postać królowej Joanny zwanej szaloną. Intrygi, które mają na celu odsunięcie jej od tronu Hiszpanii wciągają na długie godziny. Czytelnik wręcz czuje zapach komnat w których dzieje się akcja.

Joanna Szalona jest jedną z postaci historycznych, którymi jestem ogromnie zaintrygowana. Historycy wciąż dyskutują na temat jej stanu psychicznego. Czy Joanna Kastylijska była chora umysłowo? Czy zawdzięcza swój tytuł szalonej miłości do Filipa Pięknego? A może była ofiarą matactw swojego ojca i męża? Jedno jest pewne - burzliwe życie Joanny będzie jeszcze długi czas budziło zainteresowanie, a książki takie jak Ostatnia Królowa będą wzniecać ten ogień ciekawości jeszcze bardziej. Akcja powieści C.W. Gortnera rozgrywa się na przełomie XV i XVI wieku na terenie Europy. Tytułową bohaterkę, Joannę Kastylijską, poznajemy od najmłodszych lat i wraz z nią przeżywamy niespokojne czasy, w których znajdowała się wtedy Hiszpania. Niestety, beztroskie lata szybko mijają. Piękna infantka zostaje poślubiona Filipowi I Pięknemu, władcy Flandrii i tym samym zostaje zmuszona do wyjazdu z ukochanej ojczyzny. Dzięki żarliwemu związkowi, który owocuje licznym potomstwem, Joanna odnajduje szczęście, lecz nie na długo. Czy wśród licznych zdrad, politycznych intryg i niepokojących tajemnic odnajdzie swoje miejsce?
Miałam więcej niż inni okazji do snucia refleksji nad upływem lat, chociaż dopiero teraz, w tej cichej godzinie, kiedy wszyscy udali się na spoczynek, widzę tak wyraźnie. Pociechą jest wiedza, dar, którego nie chcę marnować na pretensje czy żale. Historia może nie wybaczy, ja muszę. (...) Dzisiejszej nocy przedstawię świadectwo przeszłości. Opowiem wszystko, com przeżyła i widziała, wszystko, com uczyniła, każdy sekret, który ukrywałam. Będę pamiętać, albowiem królowa nigdy nie zapomina.
Ostatnia Królowa zafascynuje od pierwszych stron nawet laika historii Joanny Szalonej. C.W.Gortner w malowniczych opisach przedstawia renesansową Hiszpanię, jej naturalne krajobrazy i dwór. Z zachwycającą lekkością odtwarza zachowania dawnej szlachty, a stworzona przez niego Joanna Kastylijska wydaje się niezwykle naturalna. Autor w niesamowity sposób uchwycił kobiecą naturę bohaterki, prowadząc narrację pierwszoosobową (a przecież C.W. Gortner to mężczyzna!). Ukazał Joannę zarówno w roli silnej i upartej władczyni, jak i wrażliwej matki i żony.
Pozostali bohaterowie także dopracowani są w każdym - nawet najmniejszym - szczególe. Ich osobowości są bogate i barwne, choć jednocześnie podobne pod wieloma względami. Wciąż narastające napięcie i liczne zwroty akcji sprawiają, że w powieści nie trudno się zatracić. Na własnej skórze można odczuć szaleństwo Joanny, która powoli gubi się w świecie intryg, nie wiedząc komu może zaufać... Dodatkowym atutem Ostatniej Królowej jest wspaniała mapa Europy z 1506r. , która wita nas na pierwszych stronach powieści. Pozwala ona czytelnikom (szczególnie tym mniej wtajemniczonym w geografię naszego kontynentu w XVI wieku) swobodnie śledzić drogi i podróże, które pokonała główna bohaterka.  Ostatnia Królowa w dużym stopniu odzwierciedla prawa, które rządzą ludźmi do dziś dnia. Często chęć władzy przekładana jest ponad miłość i dobro, chęć wzbogacenia ponad moralność i życie. W kwestii duchowej nie różnimy się niczym od swoich przodków, co jest na swój sposób przygnębiające, choć nie można tutaj zapominać o postaciach dzielnych i prawych. Jeśli chcecie dowiedzieć się, do której z tych grup należała Joanna Szalona, przeczytajcie koniecznie Ostatnią królową - ocenę pozostawiam Wam. Powieść polecam szczególnie miłośnikom powieści historycznych, ale także i czytelnikom, którzy cenią porywającą lekturę.

Avatar użytkownika - PM
PM
Przeczytane:2014-07-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Historia bywa trudna do zgryzienia. Niejednokrotnie zniechęca swoim obszernym materiałem, tysiącami dat, nazwisk i wydarzeń. Każdemu, komu przychodzi z mozołem stawić jej czoła, śmiało mogę polecić tę książkę. ,,Ostatnia królowa" to rewelacyjna powieść, wciągająca w wir ciągłej akcji i wywierająca na czytelniku wrażenie jak gdyby był duchem obecnym, uczestniczącym w miejscach i wydarzeniach przedstawianych w książce. Joanna Kastylijska, Joanna Szalona to postać niezwykle barwna, pogrążona w głębokim postrzeganiu świata, zagubiona pomiędzy szarą, brudną, pełną intryg rzeczywistością, a swoją pełną dobroci i życzliwości oraz otaczającego piękna - jej iluzją. Niejednokrotnie zadziwia swoją siłą, oddaniem i walką o utrzymanie korony oraz uszanowanie dobrego imienia swojej matki. Obłęd przypisywany Joannie, szaleństwo, w które rzekomo popadła to świetna wymówka dla tych, którzy sami swoimi manipulacjami, intrygami, okrutnymi poczynaniami wpadli w sidła psychicznej pułapki i poddali się wyniszczającemu procesowi aż do szpiku kości. Po ostatnie wersy zachowania Joanny są nieodgadnione, wątek kulminacyjny nie rozwiązuje akcji, a autor dalej lawiruje pomiędzy wydarzeniami z życia bohaterki zaskakując czytelnika. ,,Ostatnia królowa" to powieść porywająca, zapierająca dech w piersiach i do końca trzymająca w napięciu. To cząstka niezmierzonej w swym dorobku historii, którą zdecydowanie warto poznać.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jak to miło przekonać się, że historia to nie tylko II wojna światowa i sześć żon Henryka VIII. Dzięki książce "Ostatnia królowa" poznajemy losy kobiety znanej nam głównie jako siostra pierwszej żony Henryka VIII (Ha! A jednak Henryk!). Książka napisana jest dobrym językiem, ma ciekawą fabułę, dzięki czemu lektura wciąga od samego początku. Mnie najbardziej zafascynowało śledzenie jak na przestrzeni czasu zmienia się sama Joanna i jak ewoluuje jej związek z mężem, Filipem Pięknym. Po zakończeniu lektury odczuwam jednak pewien niedosyt spowodowany tym, że autor zakończył opowieść nie dając odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Czy Joanna rzeczywiście byłą szalona?
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2013-05-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,

„Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.”
Philip K. Dick - Valis

Co musi się wydarzyć, by konkretnego człowieka nazwać szalonym? Joannę I Kastylijską, kobietę, która od lat intryguje nie tylko historyków, ale i ludzi kultury, historia na zawsze połączyła z określeniem „szalona” - JUANA LA LOCA. Istnieje tak wiele sprzecznych opinii na jej temat, że pewnie nigdy nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie na takie określenie sobie zasłużyła. Być może jednak książka „Ostatnia królowa” pozwoli nam nieco do prawdy się zbliżyć...

Christopher W. Gortner poświęcił naprawdę wiele czasu, by przedstawić życie tej intrygującej kobiety w formie zbeletryzowanej powieści historycznej. Dołożył wszelkich starań, by jego opowieść w dużym stopniu opierała się na potwierdzonych faktach. W kilku miejscach dopuścił się pewnych uproszczeń i hipotez, na wszystkie jednak zwrócił uwagę na końcu książki. Powieść, którą podarował czytelnikom, wciąga praktycznie od pierwszych stron. Czytając wprost nie można uwierzyć, że tę historię uplotło życie, niestety nie jest ona fikcją literacką...

Joanna urodziła się w wyjątkowo niespokojnych czasach, w których jej rodzice, nieustannie musieli walczyć o zjednoczenie i umocnienie królestwa. W wieku lat szesnastu dziewczyna została poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Małżeństwo zawarte ze względów politycznych miało wszelkie możliwe szanse, by wzmocnić się szczerą i bezinteresowną miłością. Niestety, nad rodziną Joanny zdaje się ciążyć klątwa. Kolejne tragedie doprowadzają do sytuacji, w której Joanna staje się spadkobierczynią hiszpańskiego tronu. Nowa sytuacja kompletnie odmienia jej życie. Od tej chwli nie może ufać nawet najbliższym jej osobom. Każdy może okazać się jej wrogiem, który zapragnie pozbawić ją praw do tronu...

Niewiarygodna historia obejmuje coraz to nowe kraje, podczas lektury przyjdzie nam zajrzeć nie tylko na hiszpański dwór Izabeli i Ferdynanda, ale również do Anglii Tudorów, czy też Francji Walezjuszy. Sojusze zmieniają się dosłownie z minuty na minutę, ludzie zdradzają i wykorzystują, a gdzieś pomiędzy nimi znajduje się Joanna, która tak bardzo potrzebuje wsparcia, na które niestety nie może liczyć.

Czytając „Ostatnią królową” trudno nie zapałać sympatią do Joanny. W młodości energiczna i pełna młodzieńczego buntu, choć jednocześnie bardzo inteligentna i gotowa na kompromisy, w dalszych latach twarda i gotowa do ogromnych poświęceń, zdeterminowana by działać w imieniu słusznej sprawy. Przy tym wszystkim tak niesprawiedliwie traktowana, poniewierana praktycznie przez wszystkich mężczyzn, którzy kiedykolwiek coś znaczyli w jej życiu. I choć nie można jednoznacznie stwierdzić, czy pogłoski o jej szaleństwie były prawdą, czy tylko argumentem w politycznych rozgrywkach, jeżeli faktycznie zagubiła się w życiu, bez trudu wskażemy osoby, które do tego się przyczyniły.

"Ostatnia królowa" to tym bardziej przejmująca, bo oparta na faktach historia, która na długo pozostaje w pamięci. To swoisty hołd złożony udręczonej kobiecie, której przyszło walczyć o swoje racje w bezwzględnym, męskim świecie. Hołd tym bardziej cenny, bo jego autorem stał się pisarz-mężczyzna. Dla fanów gatunku to pozycja obowiązkowa. Ze swojej strony gorąco polecam.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
,,Dzisiejszej nocy przedstawię świadectwo przeszłości. Opiszę wszystko, com przeżyła i widziała, wszystko, com uczyniła, każdy sekret ukrywałam. Będę pamiętać, albowiem królowa nigdy nie zapomina." Tymi słowami Joanna Kastylijska, córka hiszpańskiej pary królewskiej Izabeli i Ferdynarda rozpoczyna opowieść o swoich życiu, począwszy od najmłodszych lat od roku 1492, aż do roku 1554, kiedy to zmarła po 46 latach uwięzienia. Pierwszym wydarzeniem, które przywołuje jest zdobycie Granady, górskiej twierdzy, gdzie dotąd władali Maurowie, które zmieniło wiele w jej życiu. Jej matka, królowa Hiszpanii, żądała, by córka zachowywała się odpowiednio do swojej pozycji: infantki, potomkini królów. Stąd przed nią była ściśle wytyczona przyszłość, została wybrana do wielkiego zadania: dzięki małżeństwu z księciem Flandrii Filipem Pięknym miała umocnić pozycję swojej rodziny. Okazało się, że ich małżeństwo zaowocowało namiętnym związkiem, bliskością, ponieważ oboje czuli żelazne kajdany obowiązku. Joanna uczy się łamać protokół hiszpański, upaja się byciem królową w centrum zainteresowania, w swej ignorancji i niewinności nie dostrzega mroku, który nadchodzi. Brutalna rzeczywistość wdziera się w ten idylliczny świat: tragiczna śmierć, zdrada, konfrontacje z wrogami, manipulacja, szantaże, groźby, przemoc- to wszystko dotknie bezpośrednio bohaterkę. Stanie ona niejednokrotnie przed trudnymi wyborami, będzie świadkiem cierpienia, triumfalnych tortur, pozna smak bolesnej samotności, głębokiej tęsknoty, będzie zastanawiać się, gdzie było jej miejsce. Jej życie za sprawą pewnych zdarzeń odmienia się diametralnie, doprowadzając ją do nieoczekiwanego, przerażającego miejsca, gdzie w pewnym momencie pchnięta do ostateczności czyni coś nieodwracalnego, owszem strasznego, a czy koniecznego? Śledzenie losów Joanny z pewnością przyniesie nam z powodu tych nierozstrzygniętych dylematów wiele emocji, chwil refleksji. Ona sama przybyła długą, zaskakującą drogę i w końcu ,,podążyłam tam, gdzie trony nie mają znaczenia." Ogromnym plusem jest to, że Gortner ukazuje drugą stronę życia władców: to nie tylko splendor i bogactwo, jak nam się by wydawało na pierwszy rzut oka, lecz samotność oraz paradoksalnie pragnienie wolności. Korona nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Aby przetrwać władający muszą nauczyć się, jak osłonić serce twardą tarczą. Żądza władzy i nieznająca granic ambicja rozrywa życie na strzępy, zabierając wszelkie uczucia. Najgorzej jest gdy zetrą się dwa przeciwne obozy władzy, gdy nikt nie chce ustąpić, rozważyć rozsądnie, a potem za zwycięstwo płaci się straszliwą cenę. Joanna zapłaciła- pod wpływem wątpliwości komu i w co wierzyć traci zdrowy rozsądek i zostaje uznana za szaloną i zamknięta w odosobnieniu. ,,W istocie byłam szalona. Oszalałam ze smutku i bólu wywołanego zdradą. Z wściekłości, żalu i strachu." ,,Ostania Królowa" może posłużyć także jako kopalnia wiedzy o tamtych czasach: istnienie okrutnych misji, dworskich protokołów i zwyczajów, nieustanna walka pary królewskiej o władzę, cel mariaży, które są posunięciami politycznymi. Niezwykle plastyczny język sprawia, że dosłownie widzimy obrazy: miejsca zbrodni mające egzotyczny splendor, obfitującą w bogactwa i tętniącą entuzjazmem Flandrię. Myślę, że pisarz oddał sprawiedliwość postaci Joanny: jej namiętności, odwadze, wyjątkowemu charakterowi, ukazał jej wewnętrzne rozdarcie. Na pewno można o niej powiedzieć, że była niezwykłą postacią swoich czasów. Warto również zwrócić uwagę na jeszcze inne postacie. Z pewnością ciekawą z nich jest królowa Izabela (matka Joanny)- kobieta o żelaznym sercu, która za wszelką cenę chciała ochronić Kastylię. Mówiła, że musiała się ,,poświęcić, czasami królowa musi działać przeciwko swemu sercu, jeśli chce przetrwać." Jej osobowość dominowała nad życiem jej dzieci, nadzorowała każdy aspekt ich wychowania. Natomiast beztroska galanteria w połączeniu z frustracją spowodowaną brakiem statusu, dumą i innymi cechami stworzyła u księcia Filipa wybuchową mieszankę, pchnęła do radykalnych rozwiązań, przyćmiła honor i poczucie ludzkiej przyzwoitości. ,,Nie był złym człowiekiem. Nikt nie jest na początku, lecz dobro zwykle przegrywa z ambicją." Przypadło mi do gustu również, to że w powieści zostały nakreślone różnorodne relacje bohaterów, które z czasem ewoluują: małżonków, ale też między rodzeństwem oraz dziecka z rodzicami. Na przykład Joanna z jednej strony podziwiała matkę, ale nie chciała być taka jak ona, ale z czasem cierpienie, łzy i oddanie łączy je zmazując wcześniejsze nieporozumienia. Uwierzyła, w jej słowa, że zostanie królową, jaką może być, wtedy, gdy da wiarę temu kim jest. Zaskoczy ją także jej ojciec, ale tego już nie zdradzę. Dla mnie książka nie ma prawie żadnych minusów, akceptuję wszystko, co autor chciał przekazać, zachwycam się każdym elementem: kreacją bohaterów, klimatem tamtych lat. Wprawdzie niektóre wydarzenia są przyśpieszone czasowo i miejscami pojawia się pewna skrótowość, ale przesłanki takiego działania Gortner wyjaśnia w posłowiu. Reasumując z całego serca polecam powieść ,,Ostatnia Królowa" fanom nie tylko historii, ale również tym, co wypatrują porywającej lektury. Opublikowane również na http://wybranyswiathistorii.blogspot.com/
Avatar użytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
,,Ostatnia królowa" C.W.Gortner to historia Joanny, córki Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastalijskiej, wydanej za mąż w celach politycznych za Filipa I Habsburga, księcia Flandrii. Autor przedstawia losy infantki, które zapadają na długo w pamięci. Jest to, bowiem historia dziewczyny, a następnie kobiety, która została poddana niesamowitej próbie siły charakteru, która ma na celu zniszczenie psychiki głównej bohaterki . Pozostawiona przez rodziców, oddana w ręce mężczyzny, który dopiero po jakimś czasie ujawnia swój charakter, okazuje się być tyranem, kimś do tego stopnia zepsutym, że nie waha się uwięzić własnej żony , aby zając jej miejsce na tronie Hiszpanii. Czy Joanna, okaże się być wystarczająco silna i sprytna aby przeżyć i nie oszaleć? Tego możecie dowiedzieć się z fascynującej historii Joanny szalonej , "Ostatniej królowej" .
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-06, Mam,
Wspaniała powieść historyczna , którą czyta się jednym tchem. Autor w niesamowicie ciekawy sposób ukazuje losy Joanny zwanej Szaloną , córki Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego.A sama Joanna to niezwykła postać swoich czasów. Aby się o tym przekonać koniecznie trzeba przeczytać tę powieść ;-).
Avatar użytkownika - migotynka
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka
C.W. Gortner0
Okładka ksiązki - Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka

C.W. Gortner, autor światowych bestsellerów, ceniony za powieści historyczne o sławnych kobietach, ożywia na kartach najnowszej książki postać Sarah Bernhardt...

Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii
C.W. Gortner0
Okładka ksiązki - Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii

Borgiowie – najpotężniejsza rodzina świata. Bezwzględni i niebezpieczni, drapieżni i zepsuci do szpiku kości, nie cofną się przed niczym, aby sięgnąć...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;