Ostatnia wolność

"Ostatnia wolność" zawiera ostatnie utwory zmarłego w kwietniu 2014 roku poety, niepublikowane dotąd w książkach, które miały znaleźć się w kolejnym zbiorze poety.

Informacje dodatkowe o Ostatnia wolność:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2015-09-07
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-65125-17-0

Kup książkę Ostatnia wolność

Ostatnia wolność - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,

„Ostatnia wolność” to tomik zawierający ostatnie wiersze Tadeusza Różewicza. Jest ich zaledwie piętnaście, więc czułam niedosyt, ale przeczytanie tej książeczki zajęło mi tydzień, bo te wiersze niosą w sobie tak silny ładunek emocjonalny, że nie sposób traktować ich po prostu jak miłych liryków – zmuszają do zastanowienia się, przemyślenia. To są wiersze z przesłaniem, które każdy musi sam w sobie odnaleźć.

Bardzo mi się spodobała okładka tego tomu - tak ascetyczna, prosta, skromna, powściągliwa w swoim wyrazei - jak właśnie wiersze Różewicza. Idealnie wpisuje się w jego styl i współgra z treścią.

Tomik mnie zachwycił – tym bardziej że odkrył przede mną inną twarz Tadeusza Różewicza: mamy tutaj bowiem trzy wiersze skierowane do żony, które udostępniła właśnie żona Różewicza w tym wydanym pośmiertnie tomiku, bo sam poeta takich wyznań unikał. Są to wiersze przepiękne i bardzo osobiste, cudowne w swojej prostocie – tylko Różewicz potrafi za pomocą kilku zdań uczynić najpiękniejsze wyznanie miłosne, jakie chciałaby usłyszeć każda kobieta... Było to dla mnie niezwykłe odkrycie i przyznam, ze rozczuliłam się bardzo i Tadeusz Różewicz stał mi się jeszcze bliższy, choć nie sądziłam, że mogę go lubić bardziej!

Ogromne wrażenie zrobiło też na mnie wydrukowanie na okładce notatki Poety pod hasłem: „moje życie – autobiografia”. Składa się ona z szeregu dat, z których jedna – rok 1939 – zaznaczona jest na czerwono. Zapiski kończą się na 1976 roku, a pod spodem poeta napisał: „no i co z tego?”. Tych pięć króciutkich słów stawia pod znakiem zapytania sens życia i jego wartość. Takie rzeczy – tylko u Różewicza!

W tych wierszach widać ogromny dystans do świata i samego siebie, ale też – wnikliwą obserwację naszej rzeczywistości i nas samych – Tadeusz Różewicz wydaje się stać nieco z boku i z pobłażaniem przyglądać naszym fascynacjom, modom i szaleństwom, bo one jego nie dotyczą. Patrzy na świat z punktu widzenia człowieka, który wiele przeżył, wiele już ma za sobą i doskonale wie, co w życiu liczy się naprawdę. Przekazuje czytelnikowi tę mądrość, ale nie robi tego wprost – jego przesłanie jest powściągliwe i nienachalne, często musimy sami je wyłuskać i wyczytać między wierszami. Poeta zmusza nas do myślenia, zastanawiania się, refleksji.

Poezja Różewicza jest mocno zakorzeniona w historii – jej piętno mocno odcisnęło się na życiu poety i często mówi o tym w swoich utworach: o „zarażeniu” wojną, o porażeniu okrucieństwem, utracie wiary. Jednocześnie ostatni wiersz w tym tomiku zaczyna się od słów: „ciężko jest wracać do ziemi po takim długim życiu” – i jak dla mnie świadczy to o tym, że Różewicz jednak kochał życie – i to wydaje mi się bardzo optymistycznym przesłaniem tej książki.

Myślę że nikomu, kto zna wiersze Różewicza, tego tomiku polecać nie trzeba – znajdziecie tu wszystko, za co można kochać i cenić tego poetę. Jeśli ktoś jakimś cudem nie zna jego twórczości – polecam gorąco zacząć właśnie od ostatnich wierszy, będzie to niekonwencjonalne i nietypowe – myślę, że poecie by się spodobało.

Podsumowując: przepiękny, poruszający tomik poezji pozwalający odkryć nowe oblicze Tadeusza Różewicza – późno, bo w wydanym pośmiertnie zbiorze, dowiadujemy się, jakim Różewicz był romantykiem!

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Ostatnia wolność "Ostatnia wolność" jest zbiorem wierszy Tadeusza Różewicza, wierszy ,,zapodzianych" po różnych czasopismach, napisanych przez poetę w ostatnich latach życia. Część utworów zamieszczonych w tomiku nie doczekała się wcześniejszej publikacji. Ostatnia wolność nie jest zbiorem wielkim objętościowo, mamy tu zaledwie 15 (słownie: piętnaście) liryków, ale śmiało możemy powiedzieć, że niektóre frazy, jakie znajdujemy w tej piętnastce, noszą znamiona geniuszu. W końcu Tadeusz Różewicz wielkim poetą był. W tomiku tym odnajdziemy wiersze bardzo intymne, których adresatką jest żona poety. Proste słowa, bo przecież Różewicz uciekał, jak mógł od wszelkich udziwnień i trudnych metafor, są dowodem pięknej, niewyczerpanej miłości, której czas nie był w stanie zetrzeć w proch. W kilku wersach poeta oddał dziesiątki lat wspólnego życia, wszystkie małe radości i wielkie smutki; wiersze te wzruszają i dają nadzieję. Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/10/16/ostatnia-wolnosc-tadeusz-rozewicz/
Zawsze fragment. Recycling
Tadeusz Różewicz0
Okładka ksiązki - Zawsze fragment. Recycling

Dwa cykle utworów wybitnego poety. W "Recyclingu" autor eksperymentuje z poezją "wirtualną"....

Utwory zebrane. Proza (1-3)
Tadeusz Różewicz0
Okładka ksiązki - Utwory zebrane. Proza (1-3)

Komplet wydany w 85. rocznice urodzin autora....