Ostatnia z rodu Stanfieldów

Porywająca podróż - przez Francję okupowaną od lata 1944 roku, Baltimore swobodnych lat 80. oraz Londyn i Montreal naszych czasów - do serca tajemnicy skrywanej przez trzy pokolenia

Eleanor-Rigby pracuje jako dziennikarka dla magazynu ,,National Geographic" i mieszka w Londynie. Pewnego poranka, po powrocie z podróży, otwiera anonimowy list, z którego dowiaduje sie, że jej matka ma kryminalną przeszłość.

List z podobnymi oskarżeniami pod adresem matki pewnego dnia otrzymuje także George-Harrison, ebenista mieszkający w Cantons-de-l'Est w Quebecu.

Eleanor-Rigby i George-Harrison się nie znają. Autor listów wyznacza każdemu z nich spotkanie w barze dla rybaków w porcie w Baltimore i zakazuje mówić komukolwiek o tej historii.

W Baltimore nie ma jednak adresata listu. Jest za to wiszące na ścianie zdjęcie dwóch matek razem, z czasów gdy miały po 30 lat. Co je łączy? Jaką zbrodnię popełniły? Kim jest ,,życzliwy" i jakie ma zamiary?

,,Oszałamiająca!" Le Parisien

,,Powieść napisana ręką mistrza". Librairie Cheminant

,,Marc Levy zawsze lubował się w rodzinnych sekretach. Ale teraz przeszedł samego siebie".Josyane Savigneau

Informacje dodatkowe o Ostatnia z rodu Stanfieldów:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-06-06
Tytuł oryginału: LA DERNIERE DES STANFIELD

Kup książkę Ostatnia z rodu Stanfieldów

Ostatnia z rodu Stanfieldów - opinie o książce

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2020-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Elenor-Rigby pracuje jako dziennikarka dla magazynu "National Geographic "i mieszka w Londynie. Pewnego poranka,po powrocie z podróży, otwiera anonimowy list,z którego dowiaduje się ,że jej matka ma kryminalną przeszłość.

List z podobnymi oskarżeniem i pod adresem swojej matki pewnego dnia otrzymuje także George-harrison,ebenista mieszkający w Cantons-de-I'Est w Quebec.

Oboje się nie znają. Autor listów wyznacza każdemu z nich spotkanie w barze dla rybaków w porcie w Boltimore i zakazuje mówić komukolwiek o tej historii. W Boltimore nie ma jednak adresata listu. Jest za to wis!łące na ścianie zdjęcie dwóch matek razem,z czasów gdy miały po 30 lat.

Avatar użytkownika - Emma81
Emma81
Przeczytane:2019-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019, Mam,

Marc Levy serwuje nam opowieść o miłości, w którą zręcznie wplata tajemnicę, rodzinną intrygę sięgającą dwa pokolenia wstecz oraz realistyczny opis Francji w czasach okupacji. Wszystko to łączy wątkiem dwoch tajemniczych listów, które otrzymują w podobnym czasie dwie zupełnie sobie obce osoby. Listy są pisane przez tą samą osobę i sugerują, że matki obojga adresatów mają kryminalną przeszłość. Czy bohaterowie powieści podejmą tę grę i spróbują rozwikłać zagadkę przeszłości??

Marc Levy umiejętnie przeplata rozważania różnych postaci w poszczególnych rozdziałach, nadając książce lekkości i tajemniczości. Tym bardziej, że akcję umieszcza raz w roku 2016, raz w 1980, to znów w 1944. Trójtorowość prowadzenia narracji przybliża czytelnikowi rozwiązanie zagadki, jeszcze zanim bohaterowie do niego ostatecznie dotrą. Czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Książka ukazała się 25 października 2023 r. nakładem #wydawnictwosoniadraga "Ostatnia z rodu Stanfieldów" Marca Levy'ego to wciągająca powieść z wielką tajemnicą w tle - prawdziwa gratka dla miłośników prozy obyczajowej i rodzinnych sag.

Akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych.
Współcześnie poznajemy Angielkę Eleanor-Rigby i mieszkającego w Kanadzie George'a-Harrisona. Bohaterowie poznają się wówczas, gdy przybywają do Baltimore, by spotkać się tam z tajemniczym autorem listów, który twierdzi, iż ich matki mają coś poważnego na sumieniu. Rzekome grzechy sprzed wielu lat miały mieć podłoże kryminalne.

Ta wiadomość początkowo budzi w obojgu niedowierzanie, z czasem jednak zaczyna intrygować i skłaniać do zbadania przeszłości, tym bardziej, że i kobieta, i mężczyzna nie znają wielu szczegółów z życia swoich rodziców, a George-Harrison nie wie nawet, kim jest jego ojciec.
Poszukiwania okażą się dla obojga wielkim wyzwaniem, zaś ich efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania, odsłaniając skrywane przez kilkadziesiąt lat rodzinne sekrety.

Drugą przestrzenią czasową są w powieści losy rodziców, zwłaszcza matek Eleanor i George'a. Poznajemy je jako dziewczyny o wielkich marzeniach i ambicjach, odważne, zdeterminowane i ...zdolne do zemsty.
Równie interesujące okazują się perypetie innych członków obu rodzin, wśród których nie brak czarnych charakterów, ludzi zdolnych do manipulowania innymi i tych, którzy dają sobą kierować.
Rodzinne tajemnice sięgają tu czasów drugiej wojny światowej, a im dalej autor cofa się w przeszłość, tym robi się ciekawiej.

"Ostatnią z rodu Stanfieldów" pochłania się jednym tchem, z niesłabnącym zainteresowaniem. Napięcie podnoszą wciąż pojawiające się nowe wątki, które splatają się i krzyżują, by ostatecznie zaskoczyć w finale. Moment odkrycia prawdy to wisienka na torcie, która na pewno usatysfakcjonuje miłośników prozy obyczajowej z rodzinnymi tajemnicami w tle.

Zaletą powieści są także kreacje bohaterów - przemyślane, przekonujące i dynamiczne. Właściwie każda postać ma tu swoją mniej lub bardziej rozbudowaną historię, a wszystkie one robią na czytelniku duże wrażenie.

Marc Levy kolejny raz dał się poznać jako mistrz w tworzeniu skomplikowanych relacji międzyludzkich i barwnych opowieści. Autor potrafi też igrać z emocjami odbiorcy, nie zdradzając od razu wszystkich szczegółów, lecz dozując je w wyrafinowany sposób.
Dzięki temu czytelnik w pewnym momencie sam zaczyna stawać się detektywem, a także przyłapuje się na tym, że jednym bohaterom kibicuje, zaś innych darzy niechęcią. Ten emocjonalny stosunek do postaci i zdarzeń na pewno sprzyja szybkiej i niezapomnianej lekturze.  Beata Igielska
Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2023-12-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,
Odwrócony horyzont
Marc Levy0
Okładka ksiązki - Odwrócony horyzont

Poruszająca, nastrojowa, ale też pełna humoru... ponadczasowa historia miłosna. Powieść o życiu, miłości i śmierci... bo potem nic nie jest takie samo...

A gdyby to była prawda...
Marc Levy0
Okładka ksiązki - A gdyby to była prawda...

Co można zrobić z siedzącą w waszej szafie nieznajomą kobietą? Poprosić, żeby sobie poszła? Ale to nie takie proste, zwłaszcza dla przystojnego architekta...